Dlužné výživné

zobrazeno 431×

Vložil(a): jancaan, 4. 8. 2017 12.51

Na dotaz odpovídá Michaela Šafářová (Mgr. Ing. Michaela Šafářová)

Dobrý den, mám soudně svěřeného syna v mé péči. Ex partner má platí 2500 Kč měsíčně výživné, ale už na syna dluží cca přes 40000 Kč. Exekuce na výživné běží, bohužel zatím bez úspěchu (ex pracuje na černo a střídá bydliště). Ex posílá jen 200 Kč 1x za čtvrt roku, abych nemohla podat trestní oznámení na policii. Pro syna si ex občas chodí (styk je dá soudně 2x 2 hodiny týdně). Co dělat v této situaci? Jsem povinna mu syna předávat, i když na něj už dluží tolik peněz? Proč by měl otec mít jen práva a žádné povinnosti?

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Dobrý den, mám za to, že i ve Vámi popisované situaci lze zvážit možnost podání trestního oznámení za trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy tohoto se dle ust. § 196 trestního zákoníku, dopustí ten: „(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. (2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. (3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.“ Mám za to, že v tomto případě nelze úhradu 200,- Kč jednou za čtvrt roku považovat za dostatečné plnění vyživovací povinnosti. Otec dítěte se dle mého názoru i tímto jednáním dopouští trestného činu zanedbání povinné výživy, kdy pokud by se prokázala úmyslná a opakovaná změna bydliště a nelegální zaměstnávání, tak lze dle mého uvažovat o kvalifikovaném trestném činu dle odst. 2 citovaného ustanovení, kdy je zde vyšší trestní sazba. Bohužel případné trestní stíhání nedonutí otce dítěte k reálné úhradě výživného, ale je možné, že zapůsobí jako zákonná pohrůžka možnými následky. Do vydání rozsudku ve věci má vždy povinný možnost s ohledem na ust. § 197 trestního zákoníku uhradit dlužné výživné a vyhnout se tak trestnímu postihu. V případě, že Váš ex partner má řidičské oprávnění, je také možné v rámci exekuce navrhnout výkon exekuce pozastavením řidičského oprávnění dle ust. § 71a zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu, kdy v takovém případě povinný nesmí řídit motorová vozidla, a to až do doby, kdy doplatí dlužné výživné. Co se týče styku nezletilého s rodičem, tak tomuto nelze bez dalšího zabránit, kdy i za této situace máte povinnost nezletilého otci ke styku předat. Změnu styku otce se synem by bylo možné žádat pouze v rámci soudního řízení, kdy však mám za to, že soud tuto zcela nezruší, neboť by tímto porušoval zaručená práva rodiče i dítěte, kdy také dítě má právo na styk s oběma rodiči. Lze však vyžadovat dodržování stanoveného rozsahu styku dle soudního rozhodnutí, kdy pokud je styk stanoven na např. každou středu od 15:00 do 17:00, tak nejste dle mého názoru povinna syna otci předat např. ve čtvrtek. V případě zájmu Vám rádi v dané věci poskytneme právní služby. Mgr. Ing. Michaela Šafářová, advokátka

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací