Čerpání dovolené

sledováno 1× zobrazeno 306×

Vložil(a): Anonymní, 19. 7. 2017 8.43

Na dotaz odpovídá Michaela Šafářová (Mgr. Ing. Michaela Šafářová)

Dobrý den, moje tchýně má z minulého roku ještě dvacet dní staré dovolené. Letos tři měsíce marodila a firma jí nechce nechat vybrat dovolenou (ani deset dní z těch dvaceti staré). Má na to právo když se jedná ještě o starou dovolenou? Děkuji za odpověď.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Dobrý den, zákoník práce upravuje okolnosti čerpání dovolené ve svém ust. § 217 a následujících. Obecně se má dovolená vyčerpat v roce, ve kterém na ni vznikl nárok, a to na základě určení zaměstnavatele, který musí přihlédnout ke svým provozním důvodům, ale stejně tak k oprávněným zájmům zaměstnance. Pokud dojde k tomu, že zaměstnanec nevyčerpá dovolenou za uplynulý rok a tato se mu „převádí“ do dalšího roku, musí zaměstnavatel čerpání dovolené pro zaměstnance určit nejpozději do 30. června. Pokud zaměstnavatel v této době neurčí zaměstnanci dovolenou, má dle ust. § 218 odst. 3 zákoníku práce, sám zaměstnanec právo určit si čerpání dovolené. Čerpání dovolené musí zaměstnavateli písemně oznámit alespoň 14 dní předem. V současné chvíli mám tedy za to, že Vaše tchýně může zaměstnavateli písemně min. 14 dní předem oznámit čerpání dovolené za minulý rok a tuto v této době čerpat. Případná pracovní neschopnost nemá vliv na výše uvedené. Mgr. Ing. Michaela Šafářová, advokátka

Anonymní

Anonymní , 25. 7. 2017, 13.51

Děkuji. Přesně tak jsem si to myslela.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací