Zánět středního ucha - píchnutí, prasknutí

sledováno 1× zobrazeno 13066×

Vložil(a): Alexandra, 1. 4. 2015 11.34

Na dotaz odpovídá MUDr. Martina Boháčová (bohacova)

Dobrý den. Dcerku (2,5 roku) opakovaně tuto zimu s rýmou bolela ouška. Jednou už se zdála být zdravá, rýma byla už pár dní úplně pryč, tak šla do školičky. Po obědě jsem si pro ní přišla a měla prasklé ouško, ze kterého jí vytékal hnis. Nic neříkala, nestěžovala si vůbec na bolest - to pouze jednou asi 5 dní zpátky, když ještě měla tu rýmu. Od té doby měla rýmu několikrát a hned když si postěžovala na ouško, jely jsme raději na ORL. Podle zprávy měla v uchu znatelné množství kapaliny a vpáčený bubínek, takže to na píchnutí nebylo. Slyšela jsem, že je lepší, když se ouško píchne, než když praskne samo. Když samo praskne, udělá se větší (nekontrolovaná) dírka a jizva a může to mít vliv na sluch. Je to pravda? Měla bych vždycky hned s první bolestí oiuška raději jet na ORL, nebo mám vyčkávat? Samozřejmě už mám doma kapky s netopýrem Otobacid, tak ty při bolesti kápnu a dávám studené obklady za ouško. Také Audiron dcerce do uší kapu preventivně s rýmou. Díky za Vaši odpověď. A.

Sdílejte:   | 
5

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

bohacova , 1. 4. 2015, 16.19

Dobrý den, zánět středního ucha u dětí bývá obvykle doprovázen či předcházen rýmou. Kapat preventivně do uší při rýmě Audiron či cokoliv jiného nemá smysl - zaměřte se na samotnou rýmu - nosní kapky, spreje s mořskou vodou, smrkat. Pokud ouško začne bolet, je vhodné prokapat nos anemizujícími nosními kapkami či sprejem ( Nasivin, Olynth atp.), podat lék proti bolesti- např. Nurofen, máte-li ušní kapky typu Otobacid ((jsou na recept), určitě můžete do ucha použít. Pokud ouško bude dál bolet, určitě s návštěvou ORL neváhejte. Co se týče propíchnutí uší: Obecně se dá říci, že je indikované při zánětlivých změnách na bubínku a zároveň při jeho vyklenutí- hodně ale záleží na zvyklostech pracoviště i samotného lékaře, jak situaci zhodnotí.

Alexandra , 1. 4. 2015, 17.37

Díky za odpověď. Mořskou vodu na rýmu dávám a dcera i pekne smrka. A když začne ousko bolet, tak tedy do nosu raději uz Nasivin apod.? Mořská voda uz je v tu chvili málo?

bohacova , 1. 4. 2015, 18.02

Ano, použila bych už anemizující nosní kapky, které mají větší efekt na "splasknutí" sliznic nejen nosu, ale i nosohltanu, kam ústí tzv. sluchové trubice, které vedou do středního ucha. V nosohltanu bývá také často tzv nosní mandle, která může ústí sluchových trubic blokovat a také může působit jako tzv. fokus, čili " zdroj infekce" - proto se taky při opakovaných středoušních zánětech (ale i z jiných důvodů) zvažuje její odstranění.

Alexandra , 1. 4. 2015, 20.24

Dobre. Díky za dovysvetleni

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů