Nepravidelná menstruace

zobrazeno 5343×

Vložil(a): Martina Richterová, 8. 1. 2015 22.11

Mnoho žen trápí nepravidelná menstruace, která se opakuje v různých intervalech. Někdy se jedná o náhodný stav, jindy to může být problém. Stejně tak, pokud se mění délka i intenzita krvácení.

Menstruace se poprvé objevuje u dívek mezi 10. až 16. rokem a je součástí života ženy přibližně 30 let, poté dochází k menopauze. Každá žena je jiná, proto nelze předem určit, kdy dívka dostane první menstruaci a také kdy dojde k menopauze. Menstruace se opakuje přibližně každé 4 týdny a trvá průměrně 5 dní. Pokud má žena cyklus po 28 dnech, je to naprosto ideální.

Menstruační cyklus od začátku do konce

Ještě než přejdeme k tomu, co je nepravidelné krvácení a jaké jsou jeho příčiny, pojďme si říci, jak přesně menstruační cyklus funguje. Tyto informace se dívky dozvídají již na základní škole, nicméně dokud nechce žena otěhotnět, obvykle problémy s cyklem „vyřeší“ antikoncepcí nebo tělískem.

Menstruační cyklus je přirozený cyklický proces změn ve vaječníku, děloze, vejcovodech a pochvě, který je provázen změnami hladin řady hormonů. Ty řídí cyklus přípravy těla ženy na možné těhotenství. Ukončením tohoto ckylu je pravidelná menstruace. Projevuje se několikadenním krvácením, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice.

Menstruační cyklus trvá u většiny žen 28 dní, ale možné jsou i odchylky v rozsahu 24-36 dní. Menstrační cyklus se počítá od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení.

Menstruační cyklus má čtyři fáze. První fází mestruačního cyklu je menstruační krvácení, při kterém se děloha zbavuje výstelky, která byla vytvořena v rámci přípravy sliznice dělohy na možné těhotenství. Druhá fáze je začátkem nové přípravy dělohy na přijetí oplodněného vajíčka. Hormony z vaječníků, pod vlivem hormonů hypofýzy, působí na dělohu, kde se začíná tvořit nová výstelka. Třetí fází cyklu je ovulace - zralé a oplození schopné vajíčko je po prasknutí folikulu vyplaveno do vejcovodu, odkud putuje do dělohy. Pokud v této fázi nedojde k oplodnění vajíčka, vajíčko zaniká. V průběhu čtvrté fáze se sliznice dělohy připravuje na uhnízdění zárodku, který vzniká spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu a několik dní putuje do dělohy, aby se tam v připravené děložní výstelce uhnízdil. Pokud nedojde k oplodnění a zárodek se nevytvoří, menstruační cyklus končí, nepotřebná sliznice dělohy se začne odlučovat a žena menstruuje. Během menstruace žena ztrácí cca 50 ml krve.

Menstruační cyklus je velice křehký a existuje celá řada okolností, které jej mohou ovlivnit. Tím dochází k nepravidelnému cyklu.

Poruchy menstruačního krvácení

Poruchy menstruačního krvácení zahrnují mnoho odchylek. Mezi ty nejčastější patří krátký cyklus a příliš dlouhý cyklus. V pořádku není ani hodně silné či naopak slabé krvácení.

Dlouhé cykly bývají častější, znamená to, že žena krvácí nepravidelně a to v intervalu delším než je 35 dní. Někdy se krvácení dostaví za měsíc, jindy za měsíc a půl a někdy dokonce může na několik měsíců zcela vynechat. Kdy se začít znepokojovat? Každá žena zná nejlépe své tělo. Pokud jste mívala cykly dosud pravidelné a jednou se menstruace opozdí, udělejte si test. V případě, že je negativní, ještě není důvod k panice. Když se však krvácení nedostaví do dvou týdnů, je vhodné zajít na prohlídku ke svému gynekologovi. Pokud pociťujete bolesti v podbřišku nebo pouze špiníte, raději jděte k lékaři ihned.

Krátké cykly jsou méně časté, avšak je určité procento žen, které menstruují třeba už po třech týdnech. Většinou to nebývá problém, je však dobré, aby vás zkontroloval lékař.

Jsou také případy, kdy bývá nepravidelný cyklus zcela běžný. Mladé dívky, které menstruují jen krátce, často mívají nepravidelné a dlouhé cykly, neboť tělo je stále ve vývinu. Stejně tak ženy po porodu nebo těsně před menopauzou mohou mít dlouhé a nepravidelné cykly. Menstruace je ovlivněna mnoha faktory, například nemocí, nadměrnou psychickou či fyzickou zátěží, změnou prostředí a jinými vlivy.

Antikoncepce jako řešení?

Někteří lékaři řeší nepravidelný cyklus u mladých dívek jednoduše antikoncepcí. Já sama jsem se s tím setkala, když mi v patnácti letech vynechala menstruace. Tehdy mi bylo řečeno, že je to tím, že mé tělo se vyvíjí. Lékaři se tím nijak zvlášť nezabývali, zpětně to mohu jen těžko posoudit. O dva roky později mi gynekolog předepsal antikoncepci a od té doby jsem byla má menstruace jako hodinky. Deset let tak bylo mé tělo v útlumu.

Problém nastal po vysazení antikoncepce, když jsem chtěla otěhotnět. Menstruace se nejprve nedostavila vůbec a později ve velice dlouhých intervalech. Teprve tehdy lékaři přišli na to, že trpím hormonální nerovnováhou a nedochází k růstu děložní sliznice ani k ovulaci. Proto bych tímto ráda poradila všem mladým dívkám i dospělým ženám, aby nepravidelný menstruační cyklus rozhodně nepodceňovaly. 

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Pojmy použité v článku:

 • folikulární

  fáze nastupující po menstruaci; tu ovlivňují estrogeny, které iniciují vývin nové vrstvy děložní sliznice; tyto hormony jsou produkovány obaly vajíček zrajících ve folikulech (váčcích) a udržují tělesnou teplotu v nižších hodnotách; délka folikulární fáze je u každé ženy individuální a může se měnit

 • menopauza

  neboli přechod - žena přestává menstruovat, zásoba vajíček je zcela vyčerpaná

 • menstruační cyklus

  období od prvního dne menstruačního krvácení až do dalšího krvácení, případně těhotenského testu

 • ovulace

  okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku

Diskuze k této stránce (11 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 3. 7. 2018, 12.56

Problémy jsem měla hlavně na začátku

Mygara

Mygara, 30. 3. 2017, 21.11

když žena začíná menstruovat tak je normální, že není pravidelný cyklus, vše musí dozrát

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 17.41

antikoncepce opravdu není řešení, má se pátrat po příčině. po antikoncepci chodí ms sice pravidelně, ale je to jen krvácení ze spádu.

Aliisha

Aliisha, 12. 12. 2016, 21.55

Bohužel s tímto problémem celkem dost bojuji a zatím jsem nenašla nic, co by mi pomohlo. Antikoncepci brát nechci a tak zkouším vše možné.

lazna, 12. 6. 2016, 13.41

Znám. Je to hrozný.

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 9.43

Po vysazení antinkoncepece jsem měla MS nepravidelnou a začaly se mi dělat cysty, k tomu nedocházelo k ovulaci a MS byla hodně slabá a krátká. Nakonec se zadařilo a v únoru čekáme přírůstek

mckvak, 6. 6. 2015, 5.42

Taky znam - a ted po porodu jsem zvedava jak to bude fungovat

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.25

Tento problem neznam, nastesti

DenisaC, 3. 6. 2015, 21.26

Hezky napsáno. Přeju všm maminkám, ať s tím nemají problémy.

sa1di24, 14. 1. 2015, 16.46

Já si MS upravila čejema , taky jsem je měla nepravidelné a ted vím kdy mám očekávat MS cca 1 - 2 dny .

Martina Richterová, 14. 1. 2015, 21.59

Poraďte prosím našim čtenářkám, jaké čajové směsi vám pomohly?

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací