menstruační cyklus

zobrazeno 886×

Vložil(a): Petra P, 20. 3. 2015 14.45

období od prvního dne menstruačního krvácení až do dalšího krvácení, případně těhotenského testu

Menstruační cyklus je přirozený cyklický proces změn ve vaječníku, děloze, vejcovodech a pochvě, který je provázen změnami hladin řady hormonů, které řídí cyklus přípravy těla ženy na možné těhotenství. Ukončením tohoto ckylu je pravidelná menstruace (z latinského mons – měsíc).  Projevuje se nekolikadenním krvácením z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice.

Menstruační cyklus trvá u většiny žen 28 dní, ale možné je i trvání cyklu v rozsahu 24-36 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení, které trvá obvykle 5 dní.
Menstruace probíhá u většiny žen pravidelně od 12 – 16 let až do nástupu menopauzy ve věku mezi 45. - 55. rokem života ženy. V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí.

Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Menstruační cyklus má čtyři fáze

První fází mestruačního cyklu je menstruační krvácení, při kterém se děloha zbavuje výstelky, která byla vytvořena v rámci přípravy sliznice dělohy na možné těhotenství.

Druhá fáze je začátkem nové přípravy dělohy na přijetí oplodněného vajíčka. Hormony z vaječníků, pod vlivem hormonů hypofýzy, působí na dělohu, kde se začíná tvořit nová výstelka.

Třetí fází cyklu je ovulace. Po procesu zrání ve vaječníku, kde je vajíčko obklopeno vrstvami buněk, tzv.folikulem, je zralé a oplození schopné vajíčko po prasknutí folikulu vyplaveno do vejcovodu, odkud putuje do dělohy. Pokud v této fázi nedojde k oplodnění vajíčka, vajíčko zaniká.

V průběhu čtvrté fáze se sliznice dělohy připravuje na uhnízdění zárodku, který vzniká spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu a několik dní putuje do dělohy, aby se tam v připravené děložní výstelce uhnízdil. Pokud nedojde k oplodnění a zárodek se nevytvoří, menstruační cyklus končí, nepotřebná sliznice dělohy se začne odlučovat a žena menstruuje.Sliznice je odplavována krví, která obsahuje protisrážlivé látky, takže s kousky sliznice průběžně odtéká. Během menstruace žena ztrácí cca 50 ml krve.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací