Vybíráme pro děti ty správné hračky?

zobrazeno 2726×

Vložil(a): NikolaJ, 30. 11. 2018 11.15

Zdálo by se, že v dnešní době se našim dětem nemůže dostat do rukou nebezpečný produkt, ale opak je pravdou. Výrobci častokrát upřednostňují zisk před zdravím a porušují předpisy. Ze zahraničí dovážíme obrovské množství zboží, věříme pochybným certifikátům a přitom zapomínáme věřit vlastnímu rozumu. Jaké hračky vybrat pro nejmenší děti?

Zdraví na prvním místě

Když hledáme hračku pro děti od narození, je potřeba počítat s tím, že skončí hned v pusince. Zejména u kousátek bychom se měli zamyslet, zda se máme obávat toho, co olizují a okusují nebo je můžeme spokojeně bez obav nechat, protože víme, že hračka je na 100% přírodní a bezpečná i pro ty nejmenší. Protože kvalitní hračky jsou malované barvami na přírodním základě a nejsou zdraví škodlivé.

Víte, že legislativa EU nezakazuje bisfenol A (BPA) v hračkách? O škodlivosti BPA už toho bylo napsáno hodně. Je to látka, která vzniká kondenzací fenolu a acetonu. Jeho roční světová produkce se pohybuje kolem tří milionů tun a rok od roku roste. Nejčastějším důvodem stažení hraček z trhu je zjištění, že obsahují nebezpečné ftaláty, které se používají ke změkčení plastů a umělých hmot v široké škále výrobků i hraček. Obě tyto látky v hračkách však mohou způsobit závažné zdravotní problémy. Během posledních deseti let byly vypracovány stovky studií, které poukazují na vážná zdravotní rizika způsobená vystavením lidského organismu i nízkým dávkám těchto látek. Největší obavy vzbuzují účinky bisfenolu na novorozence a malé děti, protože jejich citlivé organismy nemají schopnost tuto látku z těla odstranit tak rychle, jako dospělí.

Takzvané „BPA FREE plasty“ také nejsou výhra. Evropská komise omezila zákaz používání BPA zatím jen na kojenecké láhve, přičemž se nadále používá při výrobě některých hraček, plastových nádobí nebo i dudlíků. I přesto, že některé země zakázaly používání bisfenolu A a nahradili ho jinou látkou (například BPS nebo BPF), nemusí to zásadně znamenat, že nový plast bude neškodný. V mnoha případech mohou být alternativní sloučeniny dokonce škodlivější než samotné původní BPA. Důvodů proč sledovat z čeho jsou hračky pro děti vyráběné je rozhodně víc než dost.

{{:pr:}}

O dalších nebezpečných látkách jsme psaly v článku Jak nenaletět při koupi hraček.

Nezapomínejme na naši přírodu a její hodnotu

Recyklování plastů je velmi náročný a neekologický proces. Doba rozkladu plastových výrobků je uváděna ve stovkách let! Víte, že polystyren se nemusí dokonce rozložit nikdy? Než se rozloží plast v přírodě, trvá to několik set let a během této doby může uvolňovat toxické látky do půdy a vody, které jsou základními složkami produktů, které konzumujeme.

Co dokáže hračka a co s hračkou dokáže dítě?

Technologie jdou neskutečně rychle vpřed. Pohádku čte samotná knížka, autíčka blikají, mění barvu, hrají melodie, panenka mluví, zpívá, chodí, pláče, směje se. Stačí stisknout knoflík. Chceme dětem dopřát to nejlepší a ani si neuvědomujeme, kolik jim tím bereme. Ne všechny hračky, které nás ohromují z reklam, mají na naše děti dobrý vliv. Častokrát je vůbec v ničem nerozvíjejí, ba právě naopak. 

Čím méně funkcí hračka má, tím lépe. Blikající, houkající, hýbající se hračky děti nepotřebují. Na delší dobu zaujme hračka, která má příběh, která rozvíjí fantazii a schopnost komunikovat. Může to být dřevěný koník, bavlněná panenka nebo oblíbená hračka do vody z bezpečného přírodního materiálu, se kterou se mohou mluvit či hrát na školku. Nechme pracovat jejich představivost. Důležité je zamyslet se také nad množstvím. Potřebují děti opravdu ke svému životu tolik hraček?

Každý máme příležitost udělat něco pozitivního pro nás, pro naše děti a následující generace. Každý malinký krůček se počítá. Je mnoho krásných a smysluplných hraček, které jsou výbornou alternativou moderních plastových hraček. Vyrábějí se z čistě přírodních zdrojů, jsou maximálně bezpečné pro zdraví našich nejmenších, a jsou rozložitelné v přírodě. Nezanechávejme dětem jejich dětské pokojíčky plné plastového odpadu. Můžeme učinit svět pro naše děti lepším.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (25 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

alabud, 3. 3. 2022, 7.56

Souhlasím, při výběru hraček pro mojí malou jsem byla dost skeptická a když jsem vybírala kousátko, okamžitě plastový zavrhla a začala hledat dřevěné. Tam jsem se taky maličko bála, co kdyby nějaký lak a podobně, ale pak jsem našla jeden e-shop, kde mě přesvědčili. https://www.antonieemma.cz/drevaci-e-shop/

novaklen, 1. 2. 2022, 5.49

Já si třeba na výběru hraček pro naše děti dávám docela záležet. Trochu mě ale trápí jiná věc. Děti je bohužel pořádně neumí uklízet, takže pořád někde o něco zakopávám. Přemýšlela jsem nad tím jak to vyřešit a vidím to tak, že asi z https://www.dreamboutique.cz/ulozne-boxy-a-kose-na-hracky zkusím objednat takové ty boxy na hračky. Snad to pomůže.

Aneta Jiřičná Bendiková, 31. 12. 2020, 15.58

už se těším,jak si malý začne hrát zatím ho nezajímají ani chrastítka

Letissie, 12. 12. 2020, 18.57

Jak jste letos vyřešili Vánoce ? Máte už nakoupeno ? Já byla dneska v pompu pro poslední věci a už mám díky bohu vše ! Mají tam teď holky super akci, tak tam běžte mrknout.

IvčaSemi, 20. 12. 2020, 21.32

S těmi poukazy ? To ještě pořád běží ? Do kdy to platí ?

Letissie, 21. 12. 2020, 21.51

Ano, běží to myslím do Vánoc, že je možné nějaký za nákup obdržet

mikjana, 9. 12. 2020, 17.17

Malá si teď trošičku začíná hrát a jak je to hned znát.

Olla, 26. 9. 2020, 20.19

Jaké hračky tak kupujete pro chlapce co jsou věkově od 6 do 8 let ?

LauraI, 28. 9. 2020, 18.43

Naši kluci si hrají hodně s hračkami od nerf

Olla, 1. 10. 2020, 11.28

To jsou takové ty pistole ? Nemají teď náhodou v Praze nějaké akce ?

KristinaS, 9. 12. 2020, 16.39

lego K vánocům dostane Lego boost - postaví si robota a může ho programovat,...

LauraI, 17. 9. 2020, 22.40

Nejlepší je hračky kupovat v hračkářství, jako je pompo, kde má člověk jistotu, že kupuje kvalitní a zdraví nezávadnou hračku

Macina Nováková, 4. 8. 2020, 22.09

Parádní článek, souhlasím. Já si myslím, že v dnešní době je určitě dobré se mít při výběru hraček na pozoru. Jestli nevadí, že se podělím, tak před pár dny jsem narazila na jeden velmi zajímavý článek, který se právě potenciálně nebezpečných hraček týká https://www.jsme.cz/nebezpeci-hracek-s-magnety-a-dalsi-spolykane-predmety Musím uznat, že docela zajímavé čtení.

ivanka386, 14. 6. 2020, 22.29

Ahoj, my máme doma také opravdu hodně hračet a často žádné nové ani nekupujeme. Nicméne pokud je již kupujeme, snažíme se vždy nakoupit ty správné. Ty, které nám hodně vyhovují jsme našli na eshopu, který se jmenuje http://deti-hracky.cz

Žofinka

Žofinka, 6. 3. 2019, 10.54

Hraček máme opravdu hodně a to ani žádné nemusíme kupovat, stačí pribuzenstvo

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů