Noční můra jménem laryngitida

zobrazeno 21424×

Vložil(a): Christie, 26. 10. 2014 12.14

Pouhé slovo laryngitida vyvolává v rodičích, kteří s ní u svých dětí měli už tu čest, paniku. Přestože zánět hrtanu vypadá hrozivěji, než skutečně je, nepodceňujte jej a sledujte jeho varovné signály. U této nemoci hraje významnou roli čas, proto buďte pohotoví! Otevřete okno a volejte lékaře.

Útočí nečekaně, zejména v noci

Může se to stát i vašemu dítku, zánět hrtanu neboli laryngitida. Nejvíce ohroženy jsou děti v batolecím věku mezi druhým a třetím rokem. U starších dětí se vyskytuje toto onemocnění zřídka a bez vážnějších komplikací. Laryngitida je zejména virové onemocnění, ale v některých případech vzniká také přetěžováním hlasových vazů křikem či dlouhým mluvením. Tváří se jako běžné nachlazení a nemusí být ani provázena teplotou. S jistotou ji ale poznáte dle kokrhavého či štěkavého kašle, doprovázeného dušností a potíži s dýcháním. Přes den nejsou tyto komplikace příliš znatelné, viditelné zhoršení ale přichází večer. Ještě ráno běžný kašel se postupem dne změní v bolestivý štěkavý kašel, doprovázený pláčem, protože dítě zažívá úzkost z nedostatku vzduchu v plicích. Člověka neznalého v tu chvíli napadne, že jde o záchvat podobný astmatickému. Je-li průběh natolik dramatický, že se dítě dusí a nemůže se nadechnout, zavolejte ihned lékařskou pohotovost. I když ve většině případů nedochází k vážnějšímu ohrožení na životě, už teplota nad 39,5 stupně, vytékání slin z úst, potíže s polykáním či zhoršená pohyblivost krku jsou alarmující a v ojedinělých případech mohou vést k udušení. Proto na nic nečekejte!

Jak mohu její průběh zmírnit?

Pokud má vaše dítko už od rána příznaky podobné laryngitidě, určitě navštivte svého pediatra. U zánětu hrtanu jsou antibiotika bezpředmětná. Lékař vás ale poučí o možném průběhu nemoci a předepíše kapky proti kašli, případně také kortikoidní čípky proti dušnosti, kterými lze v případě zhoršení stavu účinně zasáhnout. K hospitalizaci pacienta většinou nedochází, pouze v ojedinělých případech. Ta však netrvá déle než tři dny.

Řiďte se pravidly a zvládnete to

Obecně platí zásady, které mohou příznaky nemoci zmírnit a dětem zásadně ulevit. Stačí se jimi řídit:

  • Na nic nečekejte, oblečte dítě a vezměte jej na čerstvý vzduch, otevřete mu okno dokořán nebo postavte před otevřený mrazák. Čerstvý studený vzduch má na namáhané dýchací cesty blahodárný vliv a zklidní otok sliznic.

  • Topení obložte mokrými ručníky, zvlhčíte tak vzduch v místnosti. Pomoci si můžete také zvlhčovačem.

  • Připravte v průběhu dne dítěti Priessnitzův obklad, tj. studený mokrý zábal překryjte suchou vrstvou látky a přiložte na krk. Na noc vždy připravte další, protože ta bývá klíčová.

  • Důležitý je dostatečný přísun vlažných tekutin, které kašel zmírní. Dobrá je rovněž Vincentka.

  • Vypodložte dítěti záda do sedu nebo polosedu. Uvolníte tak dýchací cesty a ulevíte mu.

  • Pokud je to vaše první zkušenost a nemáte k dispozici účinné léky, ihned zavolejte rychlou lékařskou pomoc.

  • Nezapomeňte dítě neustále uklidňovat a sami zachovejte chladnou hlavu. Stres ničemu nepomůže, naopak může úzkost dítěte dále prohloubit. Zpívejte mu, vykládejte pohádky, neustále s ním komunikujte.

Mám nějakou možnost prevence?

Po prvním nepříjemném zážitku už víte, jak nemoc probíhá, co může způsobit a jak se můžete účinně bránit. Proti laryngitidě nejspíš není jednoznačná prevence. Je však na místě dítě pečlivě sledovat. Naučte se rozpoznat charakter kašle, mít připravenu lékárničku s osvědčenými léky, často větrat a zvlhčovat vzduch v místnostech, zejména v zimních měsících, kdy se topí. Na tomto onemocnění se podílí nejen oslabená imunita dítěte, ale i množství alergenů a škodlivých látek v ovzduší, zejména prach, kouř z cigaret.

Pokud tedy vaše dítě touto nemocí trpí, snažte se co nejvíce zmírnit prašnost v bytě, tj. luxujte bez přítomnosti dítěte, prach stírejte mokrým hadříkem, zbavte se peří, koberců s dlouhým vlasem, plyšové hračky nevystavujte prachu a také pokojové rostliny vybírejte pečlivě, popřípadě omezte.

Máte-li kuřáckou domácnost, choďte kouřit pouze ven a vždy si měňte zakouřený oděv. Rovněž nekuřte při jízdě automobilem.

„Navštívila“ také vaše dítě?

Určitě si nejedna z maminek po přečtení tohoto článku vybaví vlastní nepříjemný zážitek se zánětem hrtanu. Ani mému dítěti se bohužel laryngitida nevyhnula, dokonce dceru přepadla už dvakrát. Jednou v zimě a pak si to ještě zopakovala na jaře. Naštěstí u nás nebyl průběh až tak divoký, takže čípky s kortikoidy nebylo třeba použít a zůstaly uloženy „pro strýčka příhodu“ v lednici. Jako první pomoc se nám osvědčilo otevřené okno dokořán, dostatek tekutin a kapky, které noční štěkavý kašel zásadním způsobem utišily. Ale ty z vás, jejichž děti si prošly tím horším scénářem, kdy se vaše dítě nemůže nadechnout a lapá po vzduchu, si jistě vybaví onu bezesnou noc strávenou na pohotovosti, s hlavou v lednici nebo na noční pochůzce kolem domu.

Je jisté, že tato nemoc nejednoho rodiče staví do nezáviděníhodné situace. Poprvé vyděsí, podruhé překvapí a zneklidní, po třetí vás obrní. Jak se s ní naučit žít? Pokud mohu doporučit, zachovejte pevné nervy na uzdě, buďte velkou oporou dítěti a držte se doporučení, která nemoc zmírní. Pak jste na dobré cestě k uzdravení!

Podělte se s námi v komentáři a napište nám, jak jste se s nemocí poprala vy. Vaše názory a zkušenosti nás zajímají.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Pojmy použité v článku:

Diskuze k této stránce (26 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Žofinka

Žofinka, 4. 7. 2018, 10.28

Nejhorší je ta bezmoc

Janna, 8. 6. 2018, 21.55

Syn nemá ještě ani rok a už měl laryngitidu 4x. Poprvé (synovi bylo 7 měsíců) jsme byli v nemocnici (5 dní). Poté už jsem byla vybavená čípky, inhalátorem a potřebnými léky doma, což je pro mě pohoda. Vždy jdeme ven nebo otevřu mrazák, dám Priessnitzův obklad (ten dávám i následující dny 3x za den), dám ho spát v polosedě a když je nejhůř, tak dám čípek a inhalace.

Pávinka, 4. 12. 2017, 21.11

právě jsem se vrátila z pohotovosti a tríletý syn má larylng. nastesti jsem to snad chytla vcas od prvního kaslání a jeli jsme na pohotovost, kde to potrvdili, prosim nestihla jsem se zeptat lekarky jak dlouho tak nemoc trva? dnes nas ceka prvni noc tak mam strach.

Mygara

Mygara, 27. 3. 2017, 16.20

to sýpání je šílené a vy hlavně nemůžete nic dělat, jen otevřít okno

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 8.35

je to šílené v tom, že večer dáte klidně spát zdravé dítě a dvě v noci klidně začne sýpat

editak, 17. 1. 2017, 9.40

Desi me to, jen co to ctu

jkubeso, 11. 1. 2017, 15.52

Dobré vědět, nezbývá jen doufat, že nás to mine velkým obloukem

isykorka, 11. 1. 2017, 14.50

Zajímavé info, dobré vědět. Snad nás to nepotká..

L.janicka.l, 11. 1. 2017, 11.14

Moc hezky napsane, spousty zajimavych informaci

smazetka, 11. 1. 2017, 11.09

Laryngitida...pro nás opravdu noční můra. Náš 10-ti letý syn začal touto nemocí trpět v 10-ti měsících. To ji dostal poprvé. Byli jsme z toho celý vyplašení, když mrňous začal být dušný, dusil se, modral... Nevěděli jsme, o co jde a tak jsme vyrazili na pohotovost. Tenkrát nám lékařka povídala, že je dobře, že jsme přijeli hned, že později už mohlo být pozdě. Od té doby malý trpěl touto nemocí každou chvilku. A to doslova. Intervaly byly třeba po 14 dnech, po měsíci. Vždy to pro nás znamenalo cca týden v nemocnici, protože malý měl a vlastně dodnes má velice těžké průběhy onemocnění. Doktoři už nám povídali, že o té nemoci víme víc, než oni. Neuplynul měsíc, aby jsme se neobjevili v nemocnici. Jediné, co nám byli schopni říct, ať vydržíme. Že je to dětská nemoc a děti to mívají tak do 5 let. Že to odezní.Synovi je 10 a trpí na ni stále. Je pravda, že teď už je to tak 1xza 2 měsíce, nicméně průběhy se příliš nezlepšily. 2x nám dokonce doma upadl do bezvědomí a museli jsme volat sanitu. Všechna prevence selhává, nedokázali pomoc ani alergologové a imunologové. Ani takové rady, jako mráz, zvlhčování vzduchu atd.je u nás naprosto zcestné a nic platné Pořád doufáme, že z toho opravdu ještě vyroste...

Alexandra, 11. 1. 2017, 19.25

Pane jo teda... To nemate jednoduché. A přichází to jen v zimě, nebo celoročně? Věřím, ze se to postupne zlepší!!! Je neco, čím byste clanek jeste doplnila svými zkušenostmi? Pokud ano, budu moc rada, kdyz to sepisete a poslete mi to do zpravy.. Dekuju predem a hodne sily a zdraví!

smazetka, 12. 1. 2017, 11.39

Bohužel u nás je to celoroční problém. Říká se, že tato nemoc propuká hlavně od podzimu do jara ( v topné sezoně, kdy je vzduch suchý ), ale i tomuto se vymykáme. U syna pokaždé, když dostane rýmu nebo kašel víme, že z toho bude laryngitida. On jinak nemocný vůbec nebývá. angínu měl snad 1x v životě. Ale stačí obyčejné nachlazení a hned je z toho toto... Teď pokaždé, když večer zakašle nebo začne smrkat, nasazujeme preventivně prednison a otevíráme okna i když mrzne. Tak se nám občas daří to přečkat doma bez dušnosti. Pokud večer nezakašle, nezasmrká a přijde to z čistého nebe v noci, pokaždé musíme jet.

Pávinka, 4. 12. 2017, 21.13

to me tak mrzi! syn ji ma rpave ted poprve a chytli jsme ji snad vcas uvidime prvni dnesni noc. drzte se musi to byt dost stresujici a narocne

smazetka, 6. 12. 2017, 18.33

Ano, to tedy je...průběhy máme opravdu velmi těžké. Dokonce jsme již 2x museli volat sanitu, protože nám doma upadl do bezvědomí, jak se dusil. Není to žádná sranda Kor, když těm dětem člověk nedokáže pomoci. Lékaři zažehnají akutní stav, ale to je vše. Zatím nebyl nikdo schopný mu nasadit jakoukoli léčbu, která by pomohla. A to jsme byli od mala samá alergologie, imunologie atd... Snad z toho jednou opravdu vyroste. To nám slibují cca od 5 let. ( synovi je 11 ). Tak se také držte a ať Vás to moc netrápí!!

Pávinka, 6. 12. 2017, 23.06

děkuji moc za podporu a vám přeji at najdete neco, co by pomohlo, napada me co kineziologie? Když nepomáhá standartní lecba? nebo akupunktura? slysela jsem na to pozitivni ohlasy

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací