Hledáme dětského lékaře aneb jak vybrat pediatra?

zobrazeno 1630×

Vložil(a): Jana V., 12. 2. 2015 20.16

Výbavičku již máte nakoupenu, porodu se již nemůžete dočkat, ale i přesto máte pocit, že je potřeba vyřešit ještě jednu důležitou věc. Ano, tou důležitou věcí je najít svému budoucímu potomkovi toho správného pediatra, tedy dětského lékaře, který ho bude po zdravotní stránce kontrolovat celé jeho dětství!

Registrace není povinná

V České republice existuje propracovaný systém péče o děti, který je založen na registraci u praktického lékaře pro děti a dorost, jež je nepovinná, přesto je u pediatrů registrováno více než 98% dětí do 15 let a více než 75% teenagerů do 19 let. Ve většině vyspělých zemí vidí pediatr dítě poprvé až ve věku dvou týdnů, neonatologové a další odborníci přitom upozorňují, že hned v prvních dnech po narození lze předejít řadě závažných zdravotních problémů a komplikací, pokud jsou včas diagnostikovány. Přesto metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, který hovoří o převzetí do péče do 48 hodin, neni pro rodiče nijak závazný.

Odmítnout vás praktický lékař pro děti a dorost smí jedině v případě, že jeho kapacita je již naplněna, anebo tehdy, když je vaše bydliště moc daleko (nesmí vás tedy odmítnout tzv. spádový lékař), případně pokud nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u níž je pojištěna matka, a tím automaticky i samo dítě. V celé České republice je aktuálně asi 2500 pediatrů, jejich výběr by tedy neměl být složitý.

Hledá se doktor

Nejlepší cestou, jak najít svému dítěti dobrého pediatra, je zeptat se ve svém okolí na reference, na názory stávajících maminek a jiných známých na nejbližší pediatry (uvědomte si, že k lékaři budete chodit/jezdit při každé sebemenší nemoci dítěte nebo preventivně). Osobní doporučení sice ještě neznamená, že daný lékař bude plně vyhovovat i vám, ale je to určitě plus. Podívejte se také na internet, na řadě serverů najdete i reference a hodnocení od rodičů.

Pokud máte již vybráno, zvoleného pediatra je dobré kontaktovat již před porodem a informovat ho o tom, že byste k němu vašeho potomka ráda zaregistrovala. Je také určitě dobré se zeptat, zda první návštěva, seznámení lékaře s potomkem, bude probíhat v jeho ordinaci nebo u vás doma. Před léty platilo, že dětský lékař poprvé viděl svého nového pacienta vždy v jeho domácím prostředí. V některých případech pediatři dokonce zapisovali do karty dítěte, zda má svou postýlku či pokoj, v jakém stavu je domácnost, kde dítě žije, a jak je o něj postaráno. To už dávno neplatí a dětský lékař rozhodně není kontrolor.

První návštěva, která by měla proběhnout do 48 hodin od propuštění z porodnice, se tak může uskutečnit jak u vás doma, tak v ordinaci. Záleží jen na domluvě. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody. Přijde-li lékař k vám domů, odpadá nutnost přípravy cesty, oblékání a krmení načas, což obzvláště v zimě přijde vhod. Můžete se také domluvit na čase, který bude vyhovovat nejen matce, ale i otci dítěte, takže se s lékařem seznámí celá rodina. Naopak při návštěvě lékaře se seznámíte s jeho ordinací, vidíte prostředí, ve kterém pracuje, poznáte vybavení ordinace.

Čeho si pediatr všímá

Po porodu miminka a následném pobytu v porodnici odcházejí novopočení rodiče s děťátkem domů a kromě bohatství si nesou také zprávu o novorozenci. Ta je určena právě pro vybraného pediatra.

Protože vám samozřejmě ze všeho nejvíc záleží na zdraví vašeho dítěte, je určitě cenné vědět, čeho si všímá při prohlídkách pediatr. Vy můžete totéž sledovat při běžné kontrole a na případné odchylky upozornit. Tím je možné předejít mnoha zdravotním komplikacím.

Těmi hlavními parametry správného vývoje miminka jsou parametry růstu a přibývání hmotnosti. Už při první prohlídce by se měl pediatr ujistit, že délka a váha miminka odpovídají týdnu těhotenství, v němž se vaše miminko narodilo. V následujícíh dnech bude vážení a měření nedílnou součástí každé preventivní prohlídky. Při vyšetření pak dětský lékař hodnotí stav výživy, svalové napětí, zralost novorozence a kvalitu adaptace na vnější prostředí. Měl by určitě poslouchat srdeční činnost miminka nebo dýchání.

Důležitý je také stav pokožky, zda již zmizelo poporodní zarudnutí a zda se ještě kůže olupuje. Pokud lékař najde v novorozenecké zprávě zmínku o tzv. porodním nádoru, který je způsoben průchodem hlavičky porodními cestami, zkontroluje, zda již zmizel, či se hojí.

Součástí prohlídky je také kontrola fontanel v místech, kde zhruba v 18 měsících věku lebka dítěte sroste. Fontanely pediatr poměří a zjištěné hodnoty zapíše do zdravotní karty a také do zdravotního průkazu, který jste obdrželi v porodnici. Bude tak, stejně jako vy, moci sledovat, zda a jak se uzavírají a zda nenastávají nějaké odchylky.

Konrolovat je třeba také bříško miminka, které se většinou zdá rodičům velké a nafouklé, navíc známe novorozenecké problémy s kolikou. Poměrně častá je rovněž pupeční kýla, kterou způsobují slabé svaly okolo pupku. Pupeční kýla, na rozdíl od tříselné, nevyžaduje vaše znepokojení, protože se většinou zhojí sama. Tříselnou kýlu poznáte podle boule v třísle, která jde zatlačit. U ní ovšem hrozí uskřinutí, proto je potřeba v případě dlouhého a bolestivého pláče místo kontrolovat a počítat s eventualitou uskřinutí. Pokud to zdravotní stav dítěte umožňuje, lékaři obvykle přistupují k operaci co nejdříve, aby akutnímu stavu zabránili. Jde o rychlý a nekomplikovaný zákrok v celkové anestezii.

U chlapečků se hned po narození objevuje kardinální otázka všech rodičů: přetahovat, nebo nechat být? Zkuste se zeptat svého budoucího pediatra, názory se velmi různí, od radikálního „nesahat“ až po pravidelné, ale jemné a postupné uvolňování předkožky například při večerní koupeli, většinou ale spíše až ke konci prvního roku věku.

Novorozená děvčátka mohou mít výtok, způsobený stejně jako zduření prsíček matčinými hormony, také tato záležitost vymizí sama.

Toto všechno můžete sledovat sami doma, rozhodně by to ale měl pozorovat lékař při pravidelných preventivních kontrolách, které s miminkem absolvujete. Podle toho poznáte, zda jste vybrali opravdu toho správného, kterému svěříte své dítě do zdravotní péče.

Změna pediatra je možná

Pokud byste po několika navštevách u pediatra měla pocit, že jste nevybrali toho nejlepšího, že vám z nějakého důvodu nevyhovuje, změna je určitě možná. Záleží na pojištovně, ale obecně platí, že pediatra je možné měnit každé tři měsíce.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru toho správného pediatra.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Pojmy použité v článku:

  • anestezie

    umělé uspání pacienta

  • fontanela

    místo na hlavičce dítěte, kde lebka nesrostla a zůstala měkká, aby miminko bez problémů prošlo porodními cestami; zaceluje se okolo 20. měsíce věku dítěte

  • neonatolog

    nejvýše kvalifikovaný odborník v oblasti péče o novorozence

Diskuze k této stránce (5 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 30. 3. 2017, 9.51

a důležitá je i čekárna, u nás mají 2 pediatři společnou čekárnu s ORL apod

Fuga

Fuga, 7. 2. 2017, 10.28

myslela jsem, že registrace je povinná, když je i povinné očkování

Zuzka Čtvrtečková, 18. 11. 2015, 23.36

Pediatra budeme měnit. Bohužel se ukázalo, že když je třeba, nejeví zájem. Do teď jsme nic nepotřebovali a chodili jen na preventivní prohlídky, tak se vše zdálo ok, než jsme narazili.

mckvak, 24. 6. 2015, 6.29

Nase pediatricka je super, ochotna, poradi a pomuze. Nasla jsem si ji podle referenci na netu a musim rict ze nelhaly.

inglulie2, 4. 6. 2015, 15.06

Sla jsem s malym tam, kde jsem emla doktorku ja, i kdyz ta moje uz je v duchodu a je tam nova. A jsem moc spokojena

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací