Srdeční záležitost. Netrpíte fibrilací síní?

zobrazeno 2443×

Vložil(a): Adrianita, 7. 1. 2019 23.55

Srdeční záležitost – krásné slovní spojení, které rády používáme. Díky srdci dokážeme milovat, ale i nenávidět. Srdcem malujeme, ze srdce přejeme blízkým hodně štěstí i zdraví. Ze srdce dokážeme i naslouchat. Ale nasloucháme my svému srdci?

Životní tempo, na které občas všechny najedeme, je neúprosné. Díky všudypřítomnému stresu v práci, doma i honbě za dokonalostí někdy zapomeneme na své zdraví. Když sportujeme, tak až na dno. Běháme o závod, posilujeme, tvarujeme tělo k obrazu svému, ale i obrazu naší společnosti. I v tomto případě však platí staré známé „všeho s mírou“. Zdravý životní styl není jen o správném jídle a hodinách strávených s trenérem. Je to starost o tělo jako takové a hlavně o prevenci před různými nemocemi. Naše tělo nám neustále vysílá skryté signály, které bychom neměly ignorovat, protože i z nevinného píchnutí u srdce či zadýchávání, se může vyklubat nebezpečné onemocnění.

Co je to fibrilace síní?

Onemocnění fibrilace síní je pro většinu z nás neznámý termín. Přitom jenom v České republice se s ní léčí až 300 000 pacientů. Podle zprávy vydané mezinárodní asociací Atrial Fibrillation Association ve spolupráci s Biosense Webster, je situace natolik vážná, že by se v budoucnu mohlo mluvit o epidemii onemocnění fibrilace síní. Nejnovější data potvrzují, že do roku 2030 se pravděpodobně počet pacientů s fibrilací síní zvýší až o 70 %, a že do roku 2050 dojde v Evropě ve srovnání s jinými oblastmi světa k nejvyššímu nárůstu výskytu tohoto onemocnění. O tom, že je situace opravdu vážná svědčí fakt, že v Evropě v současnosti postihuje fibrilace síní asi 11 milionů pacientů.

Co si ale vlastně pod termínem fibrilace síní představit? Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.

Jak ji poznat

O tom, že se toto nepříjemné onemocnění může týkat opravdu každého z nás, mluví i osobní zkušenost prof. MUDr. Vladimíra Šrámka, Ph.D., přednosty anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: „Prvními příznaky bylo občasné bušení srdce, hlavně po ránu, kterému jsem nepřikládal větší důležitost. Postupně se tyto epizody opakovaly častěji, trvaly i několik hodin, během nich jsem pociťoval nižší výkonnost a kratší dech při obvyklé námaze jako je třeba chůze do schodů. EKG potvrdilo fibrilaci síní. Odborný zákrok mně umožnil, že jsem se zbavil fyzických potíží, přestal brát léky na udržení pravidelného srdečního rytmu a ředění krve a žít plnohodnotný život.“

Je třeba tedy nepodceňovat byť i sebemenší příznaky jako je bušení srdce, nepravidelný tep či rychlý puls. U každého člověka se fibrilace síní může projevit jiným způsobem. Někteří pacienti si stěžují na sníženou výkonnost při fyzické aktivitě, zadýchávání, píchání u srdce až svíravou bolest na hrudi, doprovázené i nadměrným pocením. V krajních případech se může tato nemoc projevit i upadáním do mdlob, průjmy či hubnutím. U někerých osob nemusí být dokonce žádné z uvedených příznaků.

Prevence a léčba

Existují různé způsoby léčby, léčba je vždy individuální. Pacient může být léčen pomocí léků, díky nimž lze upravit srdeční rytmus nebo frekvenci. Možná je i chirurgická léčba. Nejúčinnější metodou pro trvalé odstranění onemocnění fibrilace síní je ale stále katetrizační ablace.

Abychom se však tomuto zákroku vyhnuly, je dobré myslet na prevenci, která není nikterak složitá ani časově náročná. „Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život“, říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Základem nejen pro zdravé srdce je dodržování zásad zdravého životního stylu. Je důležité vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat, nekouřit, pít alkohol s mírou, dostatečně se hýbat, především na čerstvém vzduchu, ale i správně a pravidelně jíst. Je třeba se zaměřit na stravu s menším množstvím cukrů a tuků, jíst hodně ovoce a zeleniny.

Nejčastější příčiny

Mezi nejčastější příčiny vzniku fibrilace síní patří:

 • nadměrná funkce štítné žlázy
 • vysoký krevní tlak
 • cukrovka
 • plicní nemoci
 • kouření, nadměrné užívání alkoholu, obezita, nedostatek pohybu, vyšší množství cholesterolu, nadměrné solení
 • svou roli však může hrát i dědičnost

 

Fibrilace síní postihuje jak ženy, tak muže. Jděte proto, prosím, příkladem a naslouchejte tlukotu svého srdce. Vždyť těch pár minut, co věnujete svému tělu, vám může zachránit život.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
1

Pojmy použité v článku:

 • katerizační ablace

  Katetrizační ablace je název léčebné metody, která umožňuje vyléčit celou řadu poruch srdečního rytmu, při nichž srdce bije rychle (tzv. tachyarytmií), pomocí katétrů zavedených do srdce cévami. Nejde tedy o klasickou operaci, ale o katetrizační výkon s napíchnutím cév jehlou přes kůži.

 • Tep

  Tep, jiným názvem tlukot srdce..

Diskuze k této stránce (24 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Aneta Jiřičná Bendiková, 30. 12. 2020, 12.20

zajímavý článek.

Witchie, 31. 8. 2019, 11.36

Zajímavý článek

Žofinka

Žofinka, 6. 3. 2019, 18.27

Podle mě je hlavně těžké vůbec si uvědomit že takovou tu vadu člověk může mít

Mygara

Mygara, 4. 3. 2019, 13.39

Navýšení vibrací je opravdu nejlepší pravidelné měření tlaku tlakoměrem který umí tyto arytmie rozeznat

kamila.336, 25. 2. 2019, 15.26

Nemate nekdo zkusenosti s arytmii srdce? Dekuji

michaelanavrc, 26. 2. 2019, 14.51

Ahoj, muj manzel ma arytmii, co bys potrebovala vedet nebo s cim chces pomoct?

kamila.336, 27. 2. 2019, 12.43

Nevis nema tvuj manzel treba doporuceni na nejake vitaminy ci doplnky stravy pro lepsi podporu a funkci srdce?

michaelanavrc, 28. 2. 2019, 12.35

Ano ma orthomol cardio, pro vic informaci bych rekla at se poradi v lekarne ci primo s lekarem, je to doplnek stravy, tady prikladam odkaz na eshop primo https://ibishop.cz/orthomollt;supgt;lt;-supgt;-cardio-22

karamelka77, 1. 3. 2019, 17.17

Kamilo moje máma má také problémy s arytmií a orthomol cardio jí byl doporučen jejím lékařem, tak to bere už asi druhý měsíc.

kamila.336, 28. 2. 2019, 12.52

Dekuji moc za doporuceni michaelanavrc. Koukala jsem se a vypada to opravdu jako kvalitni doplnek stravy, uvidime co na to doktor,ale urcite objedname.

dadinkamaminka, 18. 2. 2019, 6.44

Mam panickou poruchu, takze me u srdce obcas picha i boli, ale mam za to, ze za to muze prave ta porucha. Doktor mi dal Holtera na noc a tam nic podle sestry nebylo Ted me trapi bolesti v obou podpazich, na dotek me to boli, jakoby to bylo namozene svaly... Ale trva to uz hodne dlouho, je to divne. Ale k doktorum uz moc nechodim, vzdycky me poslou nekam, ze mi nic neni

Monuli, 23. 1. 2019, 21.55

Mám takové bušení,ale na EKG nic,tak snad to nic neni

Ketris

Ketris, 21. 1. 2019, 10.03

Nekdo tohle zaziva i pri psychickych nemocech..

jitka46

jitka46, 20. 1. 2019, 22.10

Naštěstí na sobě nic z výše uvedeného nepozoruji

darzanka, 19. 1. 2019, 15.44

Taky se mi občas stává, že mě na pár vteřin začne nepravidelně bušit srdce. Chodím do kardioporadny kvůli vysokému tlaku a tam mi bylo řečeno, že to jsou extrasystoly a že to má dnes skoro každý, akorát že někdo to ani nemusí pocítit. Stává se mi to jen když jsem hodně unavená nebo třeba ve stresu. |no tak snad to tak je:)

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů