Na patní ostruhu zkuste bylinky

zobrazeno 3406×

Vložil(a): Adrianita, 20. 7. 2020 21.55  (aktualizováno 31. 7. 2020 7.34)

Může se objevit znenadání, o to intenzivnější bolest působí při každém kroku. Patní ostruhou trpí více než desetina Čechů. Léčba může být táhlá, ale bolesti se dá zbavit i natrvalo. Operace navíc není vždy nutná, dobré účinky přináší i přírodní léčba.

Při vzniku ostruhy můžou být na vině nepadnoucí či jinak nevhodné boty, které staví nohu do špatné polohy. Nebezpečná je také velká zátěž nohy, ale výjimkou není ani vznik ostruhy po úrazu paty.

Na patní kosti vznikne výrůstek, který se podobá kohoutí ostruze, odkud také název tohoto onemocnění vznikl. Tato zánětlivá nemoc oproti očekávání více než starší lidi trápí muže a ženy kolem třicítky. S bolestivým došlapem zaviněným patní ostruhou se na vlastní kůži setkalo dokonce 15 procent populace.

Výrůstek tvoří kostěné zpevnění úponů vazů a svalů paty nebo výjimečně také Achillovy šlachy. V první fázi je kromě výměny bot vhodné nasadit obklady. Abychom mohli řešit problémy s Achillovou šlachou přírodní cestou, musíme volit prostředky protizánětlivé, ale také prostředky, které uvolňují vazivovou tkáň.  Zvenčí je vhodné na postižené místo pokládat obklady. Tújový olej uvolňuje otoky, a navíc pomáhá při odstraňování nežádoucích ložisek. Třezalkový olej či olšová mast se uplatňují při regeneraci pokožky, zlepšují zánětlivé stavy, a proto jsou vhodnými pomocníky při těchto problémech.

V nejtěžších případech se patní ostruha řeší operací či rázovou vlnou. Častější je však mírnější průběh, kdy můžeme nohám pomoci přírodní cestou. Ve většině případů se doporučuje užívat přírodní látky také vnitřně. Ztuhlé tkáně mohou pomoci uvolnit byliny, které mají schopnost rozpouštět, například pýr, lopuch nebo přípravky z pupenů jasanu či buku. Protizánětlivě působí také olše a třezalka, k zacelení narušené tkáně potom využijeme svídu krvavou.

Dopřejte si masáž nohou

Základem prevence je v první řadě výběr vhodné obuvi. Před vzhledem dejte přednost pohodlí a rozhodně nevybírejte boty, které nohu vytáčí do nepřirozené polohy. Vyzkoušet můžete také chůzi naboso nebo barefoot obuv. Pokud víte, že postavení vaší nohy není správné, vyhledejte odborníka.

Vhodná pro patu a chodidlo není ani dlouhodobě strnulá pozice. Nebojte se proto pravidelně sundat boty a pořádně rozhýbat a procvičit prsty. Správnému oběhu pomůže také malá masáž, kterou si klidně můžete vyzkoušet sami. Ke zlepšení krevního oběhu se místně uplatňují pelargonie, echinacea anebo jinan. Výborným doplňkem k bylinné léčbě jsou koupele zaměřené na lymfatický systém či svalovou tkáň. Tyto koupele mohou být užity klasicky v podobě koupelí nebo také ve formě obkladů.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (16 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

milujici.teticka36, 26. 2. 2023, 11.41

Jen si to představím a jde mi mráz po zádech. Je to fakt velice nepříjemná věc, u níž to odstranění skutečně bolí. Za mě je proto fakt důležité, aby lidé nosili kvalitní boty. Ať už jde o pánské boty, dámské boty nebo boty pro děti. Pro naše mužíčky doporučuji obchod https://www.dophams.com/ kde mají fakt kvalitní a pohodlnou obuv. A pokud máte polovičky menšího vzrůstu, oceníte i jejich boty na podpatku.

Fuga

Fuga, 12. 12. 2022, 13.46

no, proti bylinkám jsem v tomto případě trochu skeptická, ale jinak je mám moc ráda

maga1, 25. 10. 2021, 19.55

Děkuji za tip! Hned zítra zkusím, už jsem bezradná, patní ostruhy mě trápí už několik. Ještě jsem našla tento článek, tak se podívejte https://leons.cz/blog/patni-ostruhy-aneb-jak-zmirnit-bolest-pri-plantarni-fascitide/

Úča, 28. 2. 2021, 21.43

To musím říct kolegyni ,a s ní potíže a chodila na ozářky a nic

Aneta Jiřičná Bendiková, 21. 12. 2020, 16.31

děkuji za typ,trpím na toto,vyzkouším.

Trendyterka

Trendyterka, 6. 10. 2020, 22.22

Na štěstí mě zatím nic takového nepotkali.

nancy, 8. 9. 2020, 9.27

Na patní ostruhy pomáhají boty od Peter Legwood .

Lenourecek, 27. 8. 2020, 21.54

Měla jsem je roky, každý krok byl pro mě bolestivý a nakonec jsem se dočetla, že pomáhá posílení svalů. Pravidelně jezdím na kole, hodně chodím, občas namasíruji... Sice tam pořád na omak něco je, ale už nebolí

Zdeňka S., 21. 8. 2020, 16.02

Taky jsem to v životě neviděla a to jsem pracovala i v nemocnici . Ale klidně vyzkouším na tvrdou kůži

Teryk92, 9. 8. 2020, 15.33

Tak já vůbec nevím co to je - naštěstí. Musela jsem to hodit do googlu. Jinak hezký článek.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů