Sladkosti a sůl? Od kdy a v jaké míře?

zobrazeno 1478×

Vložil(a): Martina Richterová, 15. 9. 2015 20.00

Pro své děti chceme jen to nejlepší. Ke zdárnému vývoji patří také vhodná skladba jídelníčku. Do jednoho roku není tak složité dítě držet stranou od všech „nezdravých“ lákadel, ale co potom? Také řešíte otázku, kdy začít přisolovat dítěti jídlo a kdy mu dopřát nějakou tu sladkost?

O tom, jak správně a zdravě poskládat jídelníček, se můžete dočíst v článku Jak bychom měly jíst my a naše děti, který je inspirován návštěvou besedy s PharmDr. Margit Slimákovou.

Nyní se zaměříme na to, jak se popasovat se sladkostmi a solí v jídelníčku dětí.

Se solí opatrně

Sůl je trochu kontroverzní potravina, protože se bez ní prakticky neobejdeme (každý z nás si jistě vybaví pohádku „Sůl nad zlato“), ale na druhou stranu ve větším množství může být zdraví škodlivá. Se solí bychom měli být opatrní i v dospělosti, jak ale postupovat u malých dětí? Obecně platí, že do jednoho roku nesolíme dítěti jídlo vůbec. Je vhodnější dát přednost bylinkám, které dodají pokrmům příjemnou chuť a vůni. Dokud dítě sůl nepozná, nebude mu připadat jídlo „bez chuti“, jak se to může zdát nám dospělým.

To se tedy netýká jen samotného přisolování, ale také výběru potravin. Dítěti do jednoho roku nedávejte uzeniny (s výjimkou kvalitní šunky, kterou můžeme podat jen občas, podobně jako sýry). Nadbytek soli v jídelníčku zvyšuje rizika spojená se zvýšeným krevním tlakem a přetěžováním ledvin. Dítě by se mělo postupně od jednoho roku naučit konzumovat běžná jídla, ale opět všeho s mírou. Jídlo můžeme už trochu osolit, ale opravdu jen velmi malinko a nepatrně. Se solí opravdu šetřete, a to platí nejen u dětí, ale také u dospělých. Lékaři totiž stále upozorňují na to, že konzumace vyššího množství soli vede nejen ke zdravotním problémům, ale také k nárůstu hmotnosti.

Jaká je ideální spotřeba soli?

Ideální spotřeba soli u dospělého člověka by měla být přibližně 3 až 4 gramy denně. Z fyziologického hlediska není přisolování vůbec nutné, protože naše tělo už tak přijímá dost soli v běžných potravinách, které pravidelně konzumujeme. Pro děti není slaná chuť příliš atraktivní přibližně do dvou let. Jakmile dítě přejde na běžnou stravu a jí to samé, co vy, naučte se vařit s menším množstvím koření a soli. Raději používejte bylinky. Prospěje to celé rodině.

Sladkosti děti tolik milují

A jak je to se sladkostmi? Dokud dítě neochutná čokoládu, tak o ni nebude mít zájem. Jakmile však pozná chuť sladkého, bude pro vás mnohem náročnější dítě od sladkostí uchránit. Obecně se tedy doporučuje minimálně do roka sladkosti dítěti nedávat vůbec, pokud to jen trochu jde, tak i déle. Obvykle se tyto zásady lépe dodržují u prvního dítěte. Ti mladší to vidí u svých sourozenců a samozřejmě chtějí také.

Sladká chuť je pro dítě velmi příjemná. Proto se doporučuje začínat se zeleninovými příkrmy, a teprve poté přidat ovoce, které je sladké. A kterými sladkostmi začít? Rodiče obvykle připraví dítěti k prvním narozeninám dort, který dítě může ochutnat a také pěkně rozpatlat.

Jak to vidí odborníci?

Dítě od sladkostí neuchráníte, a pokud ano, tak jen velmi těžko. Obecně lze říci, že čokoláda a bonbóny by neměly patřit do každodenního jídelníčku vašeho dítěte, ale ani by neměly být něčím zakázaným. Zde zkrátka platí zlatá střední cesta. Pokud dítěti občas koupíte lízátko nebo mu dáte kousek čokolády, ničemu to nevadí. Nemělo by to být ovšem denně (zejména u dětí do dvou let) a už vůbec ne ve velkém množství.

Navíc existuje také zdravé mlsání. Stačí vybírat takové pochutiny, které jsou vyrobené z kvalitních surovin. Malým dětem kupujte, místo tatranky, sušenky, které jsou jim určeny. Vybírejte přesnídávky, jogurty a kaše, které neobsahují velké množství cukru. Snažte se naučit dítě jíst zdravé sladkosti, tedy kousek jablíčka nebo kuličkového vína, na kterém si pochutná stejně, jako na sušence. Velmi oblíbené jsou, i u starších dětí, kukuřičné či pohankové křupky, občas kupte třeba müsli tyčinku nebo corn flakes lupínky a podobně. 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
3

Diskuze k této stránce (25 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

martinazab, 31. 5. 2017, 13.03

Ja som synovi ten rok a pol nedavala sol ani sladke. Ale potom prisli babicky a sladkosti sa zacali davat. Ale s mierou.

Cherrynka, 20. 5. 2017, 11.34

Já dávám všechno každý je zastáncem něčeho, někdo bio, eko, někdo nedosolovat, nedoslazovat... a já zase razím cestu, že dřív se jedlo všechno každej člověk je jinej a každej jinak jedná Syn už zná, marmeládu, med, piškotík, pribiňáček, ovocný kapsičky, přesnídávky.... ale taky mu chutnají zeleninový příkrmy jo a taky ochutnal vanilkovou točenou zmrzlinu a myslím, že mu ruka neupadla

misiap, 12. 5. 2017, 22.15

Myslím si, že když mám doma jen jedno dítě tak to zvládnu. Zatím rozmazlují babička, teta atd., ale to k životu patří.

Blankasiro, 12. 5. 2017, 6.42

Ta hranice jednoho roku by se měla.dodrzovat a podle mne i déle. Když vidím děti u nás v první třídě co.nosi ke svačině a jak na to zoubky doplácí tak jen nevěřícně kroutim hlavou

Lenča Pešková, 9. 5. 2017, 12.40

Jsem zastancem zlate stredni cesty. Je fakt ze kdyz ja jsem "mlsna tlama" amala vidi ze jim neco sladkeho tak to chce zakonite taky. Snazim se pred ni sladke nejist aby nechtela. Dojidam se sladkym vecer a taky podle toho vypadam😂

Kikinka30, 4. 5. 2017, 9.10

Jojo zlata stredbu cesta,kam ale vede. ....vudela jsem u mamky nale prdoly, se skazenymi zuby a jakmala je bolelo vrtani,to za to nestojí

Anna K., 30. 4. 2017, 15.01

Líbí se mi ta věta zlatá střední cesta na občasných sladkostech nevidím nic zlého

Kikinka30, 28. 4. 2017, 15.02

Nedavam ani jedno,je to des,jak se tem malym prdolum rychle kazi zuby

Mygara

Mygara, 22. 3. 2017, 16.37

se solí je to myslím u nás celkem v pořádku, ale ty sladkosti jsou naše zkáza

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 16.15

plány poprvé zhatila babička, ale snažím se, aby to bylo v únosné míře

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací