Kojenecká kolika

zobrazeno 14056×

Vložil(a): Jana N., 14. 6. 2016 21.59

Kojeneckou kolikou trpí asi 20% miminek. Pravděpodobnost, že vaše miminko bude trápit kolika, je tedy veliká. Novorozenecká kolika se nejčastěji objeví ve třetím týdnu věku a říká se, že jí trpí častěji chlapci. Jestli je dítě kojené, nebo krmené umělým mlékem, nehraje roli. Proč ale kojenecká kolika vzniká a dá se jí předejít? Zaměřila jsem se na to v tomto článku a přečtěte si také, jak můžete v takových chvílích miminku ulevit?

Když je miminko podrážděné, neklidné, pláče více než tři hodiny denně, více než tři dny v týdnu a u toho normálně prospívá, většinou se jedná o kojeneckou koliku. Pláč vypukne náhle a také bez zjevných příčin utichá. Většinou k tomu dochází navečer, večer a v noci. Miminko se svíjí, kope nožičkama, zatíná pěstičky, je rudé v obličeji a pláče. Bříško může být napjaté, úleva přichází s odchodem plynů nebo stolice. Jestliže má miminko bříško viditelně nafouklé, máte jistotu. 

Kojenecká kolika netrvá jeden nebo dva dny, ale trvá obvykle až do čtvrtého měsíce věku dítěte. Někdy se jí také říká tříměsíční kolika.

Příčiny kojenecké koliky

Mezi nejčastější příčiny kojenecké koliky patří bolesti bříška. Bývají způsobeny přejídáním se, nadýmáním, hltavým způsobem pití, špatnou technikou kojení nebo nevhodnou lahví s dudlíkem. Ale také alergií na určitou potravinu, kterou kojící maminka snědla, intolerancí bílkoviny kravského mléka, gastroezofageálním refluxem nebo nevyzrálostí střevního traktu. Mnohá miminka mají bolesti bříška také po Vigantolu, který běžně předepisují pediatři. Vigantolu jsme se podrobněji věnovali v článku Vigantol - vitamín D v kapkách.

Jak ulevit miminku od bolesti bříška?

  • Masáž bříška – masírujte bříško miminka v oblasti pupku krouživými pohyby ve směru hodinovým ručiček. K masáži můžete použít také speciální přípravky proti bolesti bříška, které dostanete v lékárně
  • Cvičení s nožkama – kolínka miminka přitlačte na bříško, tím dosáhnete uvolnění větrů
  • Teplý obklad – nahřátá plenka přiložená na bříško dítěte může jako teplý obklad dělat zázraky a dítěti ulevit. Nebo také pomůže teplá koupel, která miminko uklidní a uvolní. Můžete také nahřát v mikrovlnné troubě polštářek naplněný třešňovými peckami a přiložit ho miminku na bříško. Takové polštářky jsou volně prodejné v obchodech s výbavou pro děti, nebo i drogeriích.
  • Poloha na bříšku – položte miminko na chvilku na bříško, i to přispívá ke zmírnění problémů. Nebo si dejte miminko na svoje předloktí bříškem dolů – jedá se o tzv.polohu na tygříka.
  • Bylinky – pokud své dítě kojíte, zkuste si uvařit a vypít odvar z bylinek, jako jsou fenykl, kmín nebo anýz. Existují i speciální časové směsi proti bolesti bříška, různé dětské čaje s obsahem těchto bylinek, které může vypít maminka. Prostřednictvím mateřského mléka se pak jejich účinky projeví u miminka. Můžete sáhnout například po čajích LEROS BABY z naší nabídky Věrnostního programu.
  • Pozor na stravu – pokud kojíte, pozorujte, jaké potraviny nedělají vašemu miminku dobře, když je sníte. Ty vyřaďte na nějaký čas ze svého jídelníčku. Nejčastěji způsobují problémy potraviny jako jsou luštěniny, zelí, kapusta, paprika, švestky, jablka, rajčatová polévka nebo omáčka, čokoláda. U některých dětí může vyvolat problém také kravské mléko ve stravě matky.
  • Nedostatečné odříhnutí – nechte miminko po jídle odříhnout. Některé děti potřebují během pití více přestávek, nestačí jim odříhnout si na závěr jídla.
  • Rektální rourka – rektální rourka je gumová hadička, kterou koupíte v lékárně. Zavádí se do konečníku miminka. Někdo ji doporučuje, jiný ne. Při zavádění rourky buďte velmi opatrní, abyste miminku neublížili.
  • Speciální léky – V lékárně dostanete několik druhů různých léků, kapek proti nadýmání a bolestem bříška. Účinné látky v těchto lécích mají miminku pomoci snížit množství vzduchu ve střevech a tím ulevit od bolesti. Většina těchto léků působí jen místně ve střevě a v nezměněné formě pak odchází stoličkou zase ven. Některé obsahují také lactobaicily, které pomáhají dozrát střevnímu systému vašeho miminka. O vhodném přípravku se poraďte s dětským lékařem nebo lékárníkem.
  • Noste své miminko – miminko, které bolí bříško, se často zklidní v maminčině náruči. Dítě co nejvíce chovejte, můžete ho lehce kolébat. Časté nošení dítěte v náručí nebo v šátku na nošení dětí může být dobrou prevencí bolestí bříška a koliky. V šátku dbejte na správné uvázání miminka.

Jak předcházet kojenecké kolice?

Některé možnosti, jak předcházet kolice, jsem vlastně už zmínila - dávejte pozor na to, co sama jíte, omezte konzumaci nadýmavým jídel. Popíjet můžete bylinkové čaje proti nadýmání. Krmte své miminko v klidu, a dbejte na správnou techniku kojení nebo krmení z lahvičky. Nekrmte ho ve spánku. Nechte své miminko po každém jídle dostatečně odříhnout.

Jak zklidnit miminko s kolikou?

Mezi nejúčinnější způsob patří samozřejmě chování, nošení v šátku, kolébání nebo houpání v kočárku. Účinné bývá také těsné zabalení do zavinovačky (shlédněte video u článku), které miminku připomíná stav, kdy bylo ještě u maminky v bříšku. V zavinovačce má také pěkně teplo, což je pro bříško dobré.

Pokud miminko pláče, má zvýšenou teplotu, stolici nestandartní barvy nebo konzistence, nebo máte nějaké pochybnosti o jeho zdraví, ihned navštivte lékaře, aby zkontroloval jeho stav. Jinak se obrňte trpělivostí a spoustou lásky ke svému malému tvorečkovi. Zapojte i partnera, protože dlouhodobější pláč miminka je ro psychiku celkem náročný, tak ať na to nejste sama. Kolika jednou zmizí a už si budete jen a jen užívat.

Mě se u dětí osvědčilo zavinování, nahřívání polštářku s peckami a přikládání na bříško, a cvičení s nožkama. A když bylo nejhůř, používala jsem probiotické kapky, které jsem zakoupila v lékarně.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (7 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

mckvak, 24. 7. 2017, 17.11

No jeje, s dcerou jsme si uzili a syn taky trochu trpi na prdiky

Mygara

Mygara, 20. 3. 2017, 12.47

naštěstí naše děti na to netrpěly

Fuga

Fuga, 14. 2. 2017, 11.12

s prvním jsme si užili, ale naštěstí to nebylo často

L.janicka.l, 23. 12. 2016, 21.57

Taky jsme na to trpeli, dostali jsme kapicky a ty nam nepomohli az ta rourka zabrala, ted uz si prdiky vykope sam

Aliisha

Aliisha, 11. 12. 2016, 22.20

Malý měl koliky a bylo to šílené. Zabrala nám Biogaia v kombinaci s Espumizanem. Použila jsem i rekltální rourku a to se mu tedy hodně ulevilo. Koupili jsme pak i Um Hipp Bio Combiotik a byl klid. Jsem ráda, že jsme to vůbec přežili

macina135

macina135, 15. 7. 2016, 22.54

Tak vigantol dávám rádno a dceru trápí bříško až ve večerních hodinách. Používám kapky na doporučení lékaře - Baby Calm - jsou z přírodních zdrojů. Další krok je masáž bříška a rourka (mám 2 - ta jedna má na straně kde se zavádí 2 dírky - není úplně vhodná, když má malá zadeček stažený - pak opravdu můžete miminku ublížit) Pak dělám s ní všechno možné i nemožné, aby zadeček uvolnila a já mohla rourku bezbolestně vyndat. Také hodně používám sprchu - kde se sprchujeme spolu, tudíž je teplejší voda než když jí koupu samotnou. Navíc je ráda, že jsme spolu. V nejhorším případě používám espumisan kapky. Každopádně na závěr si jí uvážu do šátku, kde se pak uklidní a usne.

Jarka mmm, 8. 7. 2016, 19.23

Dcerce nejvíce pomohla rektalni rourka. Chemii js do ni necpala. A také js dávala místo Vigantolu Jamieson. Kamarádky dávají ten Vigantol aspoň ráno. A také jsem do 4 měsíců zavinovala,což hodně pomáhalo. Jinak Karp píše,že ta kolika se projevuje vždy ve stejnou denní dobu,a proto to není od bolaveho bříška,protože jinak by miminko brečelo celý den. Je fakt,že malá vzdy brečela jen asi od půlnoci do jedné...pak jsme jí uhoupali.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací