Jakou školku zvolit? Soukromou, státní, lesní?

zobrazeno 681×

Vložil(a): Vladimíra M., 26. 8. 2015 16.06

Čas letí a vy se začínáte poohlížet po vhodné školce pro vašeho potomka? Pokud jste z většího města, zřejmě patříte mezi rodiče, kteří si mohou dovolit být nároční a více si vybírat. Pokud bydlíte na malé vesničce, váš výběr bude zřejmě bohužel omezenější. Nevíte, podle jakých kritérií se rozhodnout? Čtěte a udělejte si jasno…

Nejprve ty státní…

Bohužel, naše první zastavení musí být u poplatku. Je už to tak, že od peněz se mnohdy odvíjí, kam své dítě zapíšeme. Nikdy to totiž není zadarmo. Nejlevněji určitě vyjde školka státní. Tady stanoví měsíční poplatky obecní nebo obvodní úřad, takže se v oblasti neliší. Pohybují se obvykle od 300 do 1000 korun. Rodiče musí dále uhradit stravné, které činí průměrně 25 až 30 korun denně. Dítě zde má nárok na dvě svačiny a oběd. Další výhodou státní školky je, že je dostupná nejen finančně, ale i lokálně. Tyto školky jsou ve městech ve velkém množství a najdete je i ve většině větších obcí. Můžete si tedy dokonce často i vybírat mezi těmito školkami ve vašem okolí.

Nevýhodou je ale velký zájem o státní školky. Jsou často přeplněné a pro přijímání dětí mají často zavedený bodový systém. V něm bodově zvýhodňují děti starší, s trvalým bydlištěm na území obce, která je zřizovatelem školky, děti, jejichž sourozenec již danou školku navštěvuje a mnohdy také děti zaměstnaných rodičů. Další nevýhodou je velký počet dětí na učitelku a ta se proto často nestíhá věnovat celé skupině dětí. Individuální péče je, ač se učitelka snaží sebevíc, tvrdým oříškem.

Od běžných mateřských školek se náplní příliš neliší církevní mateřské školy. Školka pouze zábavnou formou děti seznamuje se základními náboženskými fakty. Církevní mateřské školky přijímají děti z věřících i nevěřících rodin. U katolických školek není ani podmínkou pokřtění dítěte.

A nyní soukromé…

Soukromá a státní školka se liší především tím, že soukromá byla založena za účelem dosažení zisku, kdežto státní jsou neziskové příspěvkové organizace. Proto také v soukromé školce najdete větší škálu služeb a budou vám více ochotni vyjít vstříc v různých individuálních přáních a potřebách. Dítě můžete zapsat pouze na určitý počet dní v týdnu, ohlídají vám ho i po pracovní době, většinou fungují v menším kolektivu, a tudíž je možný individuálnější přístup a péče. Za to všechno se ale samozřejmě platí. A někde poměrně dost. Pokud tedy chcete, aby váš potomek navštěvoval soukromou školku, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Měsíční poplatky se pohybují v tisícových částkách, někdy prolamují i hranici deseti tisíc za měsíc.

Mezi soukromými školkami si můžete často vybrat také mezi různými koncepcemi vyučování. Pokud jste příznivci alternativního vzdělávání, můžete si vybrat například mezi Waldorfskou či Montessori školkou, které jsou u nás nejčastější.

Ve Waldorfské školce děti poznávají svět kolem sebe pozorováním a napodobováním. Vychází se z toho, že člověk je chápán ve své celistvosti jako bytost tělesná, duševní a duchovní. Důraz je zejména kladen na morální a citový vývoj dítěte. Tento typ mateřských školek zbytečně nezatěžuje dětskou paměť - preferuje se hra a experimentování. Děti si osvojí práce, které jsou v domácnosti přirozené jako například vaření, praní, uklízení a prostírání. Waldorfský přístup klade důraz na rytmus. Rytmus obsahují hry, zpěv, říkadla a pohyby a do jisté míry ho najdete také ve skladbě režimu dne a týdne. Děti často pracují s přírodními materiály. Velký význam se klade na vnímání přírody. Důraz se zde klade na spolupráci s rodiči.

Mateřská školka Montessori se přizpůsobuje potřebám dítěte. Tyto školky pracují podle zásady „Pomoz mi, abych to dokázal sám.” Základním principem Montessori je, že si dítě může samo zvolit činnost, které se bude věnovat při splnění pravidla, že tím nesmí rušit ostatní. Učitelé respektují fakt, že každé dítě je na určitou aktivitu naladěno v jinou dobu a tak si může dítě samo zvolit, zda bude pracovat samo, ve dvojici nebo ve skupině.

Děti jsou zde vedeny k sebevědomí, samostatnosti a zodpovědnosti vůči ostatním a bývají ve třídě věkově namíchány. Pokud vás Montessori školka zaujala, více se o ní dočtete ve článku Co to je Montessori školka?

Dalším typem soukromé mateřské školy jsou Jazykové mateřské školy. Zde si vaše dítě již v předškolním věku může osvojit některý s cizích jazyků. Učitelé mluví na děti zpravidla pouze v cizím jazyce. Tyto školky bývají většinou ještě dražší, než běžné soukromé.

Lesní mateřské školy jsou také podmnožinou soukromých školek a jsou také považovány za typ alternativního předškolního vzdělávání. Nejvýraznějším znakem lesní mateřské školky je to, že výuka probíhá venku za každého počasí.

Tyto školy jsou založeny na mottu „s dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů”. Je zde kladen důraz na rozvoj dovedností dětí vlastními silami v přímém kontaktu s přírodou, děti jsou podporovány při hraní, zkoumání a učení se v lese. To je umožněno díky malému počtu dětí ve třídě (obvykle 15 dětí) a dvěma doprovázejícími dospělými osobami. Zázemí pro lesní mateřskou školku má charakter vyhřívaného přístřeší, jurty, maringotky, nebo týpí. Další z hesel: „Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení“ dokazuje, že není třeba mít o vaše ratolesti obavy ani při nepřízni počasí. Tak, jako v jiných alternativních školkách si zde zakládají na efektivní komunikaci s rodiči.

V letech 2010 – 2012 proběhlo pilotní testování lesních mateřských škol pod dozorem MŠMT, jehož výsledkem bylo, že lesní třídy při MŠ připravují děti na školní docházku stejně jako běžné MŠ, a podpořil se tak vznik lesních tříd u stávajících mateřských školek.

Stále tápete, jak vybrat tu správnou?

  1. Ptejte se. Než dítě do školky zapíšete, promluvte sis někým, kdo s ní má osobní zkušenost. Nejlepší vizitkou je osobní doporučení.
  2. Navštivte ji. Určitě do školky zajděte a vše si osobně prohlédněte. První dojem je nejdůležitější, spolehněte se na svou intuici. 
  3. Seznamte se s personálem. Důležité je, kdo se bude vašim dětem věnovat. Nebojte se zeptat, jaké mají učitelky vzdělání, jakou praxi, co dětem nabízejí.
  4. Ptejte se na vše podstatné. Zeptejte se, jak se děti stravují, jaký mají pitný režim, jaký školka nabízí program, nakolik vám mohou vyjít vstříc ve vašich požadavcích apod.
  5. Pedagogický plán je základ. Nenechte se ukolébat tím, že školka nabízí množství kreativních kroužků. Kreativní musí být už základní plán, ne že učitelky děti během dne hlídají a rozvíjet se začínají až na kroužcích, které samozřejmě zvlášť zaplatíte. 
  6. Důležitá je adaptace. Rovnou se zeptejte i na to, jak vypadá první měsíc – umožní vám personál pozvolný nástup do školky, postupné navyšování doby ve školce? Pokud už od počátku cítíte neochotu akceptovat osobnost dítěte, opravdu chcete dítě do tohoto zařízení posílat?  
  7. Nezapomeňte na hygienu. V neposlední řadě si všímejte, jak je ve školce uklizeno a jaké hygienické návyky budují učitelky u dětí. Čistota je u obzvláště malých dětí náchylných k jakýmkoliv nemocem důležitá… 

Přejeme vám co nejsnadnější rozhodování a dobrou volbu :)

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
0

Související informace a zdroje:

Diskuze k této stránce (12 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Mygara

Mygara, 24. 3. 2017, 14.10

děti chodili do státní a jsem spokojená, akorát ta drbárna, ale ta je všude

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 14.10

syn chodil do soukromé i státní a aktivity se tam moc nelišily. U té soukromé byl problém, že tam byly většinou děti 1.5 až 3.5 roku a je težké je zabavit dohromady

slunicko, 19. 11. 2016, 17.29

Zatím máme CAS. Objevila jsem v okolí soukr. Školku kde maji i zvířátka. Uvidim jakoun budou MIT cenu

dáša, 29. 1. 2016, 17.36

Já jsem nadšená z místní lesní školky, přijde mi, že to je to, co syn potřebuje. Hodně pohybu venku, poznání, malá nemocnost, diky tomu jak jsou děti venku.

snany, 27. 1. 2016, 19.57

Soukromá neznamená vždy kvalitní. Základ je zajít se do školky podívat. Výbornou školku dělá především empatický personál, kterého baví pracovat s dětmi, respektují jejich osobnost a individualitu. Velkým problémem státních školek je hodně dětí na jednu učitelku.

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 18.39

Jsme z malého města, ale školka tu je moc dobrá, tak jsme o soukromé ani nepřemýšleli. Navíc je tu málo dětí a díky tomu nám malého vzali dřív

Žofka, 10. 11. 2015, 14.50

Syn navštěvuje soukromou školku, ale záleží to na lidech, místě a dalších faktoch, takže těžko říct, co je lepší .

jitka46

jitka46, 3. 9. 2015, 22.49

na soukromou nejsou finance

louskacek2, 3. 9. 2015, 22.14

Tak my zacali chodit do soukrome na tri mesice nez me malou v 2.5 letech vzali do statni. Soukroma ok ale neni to ono. Vetsi spokojenost mam ve statni skolce kde dite nejen hlidaji ale vychovavaji rozviji atd. V soukrome mi to spise prislo jako placene hlidani nic vic.Ale treba to bylo spatnym vyberem.

mckvak, 2. 9. 2015, 20.26

Taky budeme chtit do statni, ty soukrome co jsem zatim koukala (asi jsem mela smulu) byly dost hrozne na to kolik za ne chtely :X

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací