Batolata a předškoláci a jejich kreativní rozvoj

zobrazeno 2527×

Vložil(a): Martina Richterová, 9. 9. 2015 11.26

Tvořivost pomáhá rozvíjet dětskou fantazii, zvyšuje znalosti a dovednosti dítěte. Kreativní rozvoj bychom měli u dětí maximálně podporovat, protože je tím vlastně učíme poznávat nové věci. Odborníci definují kreativitu jako vytváření nových věcí. V současné době je kreativita velmi důležitá nejen u dětí, ale také u dospělých lidí.

Podporujte tvořivost u dětí

Když se dítě narodí, je jako nepopsaný list papíru. Během poměrně krátké doby se musí naučit tolik věcí. Velkou výhodou dětí je jejich zájem o všechno, co se kolem nich děje. Již malé batole si rádo staví kostičky, maluje, razítkuje nebo si hraje s modelínou. Všechny tyto činnosti mu napomáhají tříbit jemnou motoriku, zlepšovat koordinaci a rozvíjet fantazii. Tvoření je pro děti velmi důležité a přitom zábavné. Jde vlastně o učení formou hry a zábavy. Mnohé rodiče to však nebaví a přenechávají tyto činnosti do kompetencí školek. Je pravda, že většina školek se snaží děti vést k těmto činnostem, malování je prakticky na denním pořádku, ale to mnohdy nestačí.

Kreativitu bychom měli v dětech podporovat už od útlého věku. Již s malým batoletem můžete skládat kostičky nebo puzzle. Bohužel v současné době tyto činnosti stále častěji „přebíjí“ tablet a televize. Moderní technologie je pro rodiče pohodlná, dítěti půjčí tablet a mohou se věnovat svým činnostem. Někteří se dokonce mylně domnívají, že „skládání“ puzzle na tabletu nahradí to klasické. Opak je ovšem pravdou. Samozřejmě, váš potomek bude v pěti letech umět ovládat tablet lépe, než prarodiče, na druhou stranu však nebude schopný nakreslit lidskou postavu nebo postavit z lega auto. A to je škoda, nemyslíte?

K čemu je kreativita dobrá?

Odborníci poukazují na to, že děti, u kterých je od malička podporována kreativita, jsou více vnímavé, umí lépe hledat nová řešení, mají rozvinutější fantazii a jsou více spontánní. Dále upozorňují na to, že to nejhorší, co pro vývoj dítěte můžeme udělat, je odmítat jej, neustále napomínat a místo klasického tvoření ho „odbít“ tabletem či televizí.

Dnešní doba je natolik zrychlená, že si každý snaží „práci ulehčit“. Dokonce i učitelé v mateřských školkách často pouští dětem pohádky na CD, místo aby jim četli. A to je velká chyba, společné čtení, kreslení, zpívání, tancování a mnoho dalších aktivit tablet ani televize nikdy nenahradí.

Jaké činnosti jsou vhodné pro děti předškolního věku?

Pokud chcete dostatečně rozvíjet kreativitu u svých dětí, pak na to jděte zcela přirozeně. Nejmenší děti si vystačí s málem, ideální jsou kostky, pěnové puzzle, pastelky či modelína. Budete možná překvapeni, kolik zábavy lze i s „obyčejnými“ věcmi zažít. Stavění kostek a jejich shazování. Přijde vám to jako naprosto nezajímavá činnost? Omyl, pro roční batole je to naprosto dokonalá zábava, která napomáhá rozvíjet jeho fantazii a tvůrčí činnost.

S většími dětmi můžete malovat, vystřihovat nebo skládat. Nakreslete dítěti obrázek a nechte jej, aby ho vybarvilo podle sebe. Poté může obrázek vystřihnout a nalepit na čtvrtku. Jednoduchá činnost, která je pro dítě velmi přínosná a to ve všech směrech. A co taková modelína. Můžete společně tvořit a tvarovat dle libosti, uvidíte, že to bude bavit i vás.

Pohybové aktivity

Kreativní rozvoj nespočívá pouze v tvoření, důležité jsou také pohybové aktivity. Malé děti milují například hru na schovávanou, s většími už toho lze podnikat mnohem více. Dávejte dětem jednoduché úkoly, například schovejte nějaký předmět a dítě jej bude hledat podle vašich nápověd. Poté to zkuste obráceně, dítě schová předmět a vy budete hledat. Nám se velmi osvědčila hra, kterou jsme hráli už my jako malé děti, „Honzo vstávej!, Kolik je hodin?“ Pamatujete? Tři slepičí, dva sloní, pět šneků… Dítě si tím dokonale tříbí fantazii, my jsme touto hrou strávili velkou část letních prázdnin.

A to zdaleka není vše. Fantazii se meze nekladou, nechte také své dítě vymýšlet hry, které ho budou bavit. Hrajte si společně, čtěte, zpívejte, malujte, vyrábějte, dávejte si hádanky a společně plňte úkoly. Inspiraci můžete najít v naší kreativní dílně. Užívejte si s vašimi dětmi jedinečné okamžiky, které se neubudou opakovat. Pro rozvoj vašeho dítěte však mají velmi důležitý význam. Omezte televizi, tablety a počítače a dejte přednost fantazii, pohybu a tvořivosti!

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
4

Diskuze k této stránce (19 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Ketris

Ketris, 20. 11. 2018, 15.15

Super clanek

Žofinka

Žofinka, 29. 6. 2018, 19.44

To jsou dobré tipy

kajulna, 13. 3. 2018, 11.00

Pekný článok a náučný mali by sme sa venovať deťom a vymýšľať im rôzne aktivity. Kreslenie, maľovanie, plastelína rôzne hry aj vonku, skladanie stavebníc a by sa rozvíjali.

Mygara

Mygara, 23. 3. 2017, 15.17

krásný úvodní obrázek, také takto vypadaly jednou naše zdi

Fuga

Fuga, 10. 2. 2017, 15.02

zrovna dnes mi syn řekl, že se mu nelíbí bíle zdi a že je namaluje, narůžovo tak jsme se dohodli, že se může vyřádit ve skepě

Adrianita, 14. 10. 2016, 14.24

Super hezký a přínosný článek. Dceři v červenci byly 2 roky a doma maluje a vybarvuje omalovánky, tvoříme s modelínou, hodně si čteme, hrajeme s kostkami a taky dcerka maluje křídou na tabuli. Kromě toho chodíme do kroužku tvoření a taky do cvičení. V tvoření už i lepí a seznamuje se s nůžkami mj.

dáša, 30. 1. 2016, 14.45

Moc pěkný článek. Sleduji i na fb různé skupiny s nápady na tvoření nebo montessori zaměření. Je toho tolik co zkoušet a vyřádím se i já

DenisaC, 21. 11. 2015, 22.07

Dobry clanek

nikihiphop

nikihiphop, 19. 11. 2015, 21.08

Krásně napsané a mnoho užitečných rad

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 17.17

Hrozně rádi tvoříme, když jsme koupili první modelínu, myslela, jsem, že si malý bude jen tak patlat, ale on vyrobil cosi, čemu říkal ptáček a opravdu to vypadalo, že má zobáček. Pak začal dělat hady a draky Když jsme zpívali první písničky, často zaměňoval text, tak, aby se mu lépe pamatoval nebo se mu více líbil. Třeba zpíval: Houpy, houpy, Ondra zhamal maso, kočky taky maso. Houpy, houpy.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací