Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

zobrazeno 1998×

Vložil(a): Jana N., 31. 10. 2014 22.17

Pro každého znamená ideální věkový rozdíl něco jiného. Záleží i na rodinné situaci, jestli jste s partnerem schopni uživit další krk, nebo se nedostává peněz a potřebujete se nutně vrátit do práce. Roli nehraje jen věkový rozdíl, nebo jak spolu budou děti vycházet, ale i povaha dětí.

Jaké jsou názory maminek? Maminky se většinou shodují, že menší věkový rozdíl - mezi dvěma až třemi lety - je ideální a i přes počáteční rivalitu k sobě mají sourozenci blíž. Ale výjimky se najdou všude.

Jak to vidí sourozenci? Jeden příklad dvou kluků: Honza (20 let) a Vojta (8 let). Mají mezi sebou úžasný vztah. Honza se o Vojtu vždycky rád staral, vymýšleli spolu spoustu věcí. Když Honza na rok odjel, Vojtovi se moc stýskalo. Honza říká: „Občas mi brácha leze na nervy, protože za mnou pořád chodí, že něco chce. Ale když někam odjede, je doma divné ticho. Někdy mám o něj i strach.“ Vojta bratra doplňuje: „Nechci, aby se Honza odstěhoval. Chtěl bych, aby si se mnou více hrál.“

Rozdíl 1-1,5 roku

Většinou si myslíme, že když si pořídíme děti krátce po sobě, budou kamarádi, budou mít rádi stejné hračky, hry, pohádky, dokážou se sami zabavit. Může to tak být, ale nemusí. Sourozenci s ročním nebo jeden a půlletým věkovým rozdílem většinou necítí potřebu spolu soupeřit. Výhoda je, že máte ještě v paměti, jak se starat o miminko, nerozhází vás obyčejná rýma. A v neposlední řadě si zkrátíte mateřskou dovolenou, tím že se vám prolínají dvě v sobě.

Ale má to i své nevýhody. Péče o takto staré sourozence je náročná. Přebalujete jedno a druhé se staví na nohy a vy dáváte pozor, aby nespadlo. Některé věci po sobě ještě nemůžou podědit. Autosedačku a jídelní židličku potřebujete pro obě děti, z oblečení rostou děti v pozdějším kojeneckém či v batolecím věku pomaleji. Nákupy nových věcí citelně nabourají rodinný rozpočet. Pro organismus maminky porody tak brzy po sobě nejsou nic ideálního.

Rozdíl 2-4 roky

Sourozenci ve dvouletém až čtyřletém sledu spolu často soupeří. Starší z nich si dlouho užíval privilegia mít vás jen pro sebe a teď má soupeře, se kterým se musí dělit. Může se stát, že začne napodobovat miminko, pomočovat se, žvatlat, chodit k vám pro pomazlení. Jindy může zkoušet, co sourozenec vydrží, šťouchat do něho. Musíte svou pozornost dělit, každé dítě vyžaduje jinou pozornost. Staršímu dávejte najevo, že ho máte stále ráda. Někteří starší sourozenci mají ochranitelské a opatrovnické sklony. Chtějí být nápomocni, když miminko přebalujete, koupete. Starší dítě už je částečně samostatné, tak nebudete tak vytížená. Když chodí starší dítě do školky, tak ho sice musíte vyprovázet i s kojencem, ale pak, zatímco si hraje s vrstevníky, vy máte čas věnovat se mladšímu.

Má to i své nevýhody. Musíte vymýšlet dvojí zábavu a starší dítě nosí ze školky různé nemoci jako například neštovice nebo virózy, což není zrovna ideální pro organismus mladšího bez pořádné imunity. Co se týče organismu maminky, ten už je zregenerovaný.

Velký věkový rozdíl

Čím je vaše dítě starší, čtyř-, pěti-, šesti- a víceleté, je samostatné a vy s ním můžete podnikat různé akce, vám tato představa vyhovuje. Nechcete se vzdát práce a znovu nastoupit do rychlíku probdělých nocí, ohřívání kašiček a přebalování. Nebo právě naopak. Za těch pár let zpět v práci jste si odpočinula, doma máte samostatného jedince a vy si můžete naplno užívat miminka. Navíc ve starším sourozenci máte pomocníka, který rád pomůže nebo pohlídá. Už mezi nimi není taková rivalita. I zde jsou nevýhody. Jsou si vzdálení, vyrůstají jako jedináčci. Vy přijdete zase na pár let o svobodu.

Všechno má své

Ať se rozhodnete jakkoli, je to jedno. Každé dítě je originál, proto se mohou osobnostně, schopnostmi, potřebami i zájmy od sebe lišit. Hodně záleží na výchově, jak sourozence povedete. Jestli budou spolu více soupeřit a mít konflikty, nebo se podpoří vzájemná soudržnost. Je dobré podpořit individuality, schopnosti každého dítěte.

 

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (22 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

baru86, 3. 6. 2017, 21.44

Taky záleží, jak se k tomu věkovému rozdílu staví rodiče..

Mygara

Mygara, 3. 4. 2017, 16.00

máme rozdíl 7 let, ze začátku to nebyl žádný med, ale pak se sestra o brášku vzorně starala

Pavla T., 15. 3. 2017, 0.02

Synovi budou v době narození dalšího miminka 2roky a 3 měsíce, myslím že to bude fajn. Já jsem o 5let starší než můj bratr. V dětství jsme si spolu hráli, pak okolo mych 12-15roku mě strašně prudil 😀, pak zas klid a teď v dospělosti je to super rozumíme si, má i stejné kamarády.

Fuga

Fuga, 6. 2. 2017, 9.12

ano, vše má své a záleží i na povaze dětí

Astyna88, 14. 1. 2017, 14.30

Syn bude starší o 19 měsíců, až se mu narodí sourozenec, nebude to jednoduché, ale tím, že už vím co a jak, to bude o to pro mě lepší

Rulficka48

Rulficka48, 30. 10. 2016, 12.38

Pro mě je super 2-4 roky

lazna, 22. 4. 2016, 13.47

Já jsem starší o sedm let a s bratrem se moc nemusíme. Ale synové mají stejný věkový rozdíl jako my s bráchou. Zatím se to zdá v pohodě. Uvidíme.

dáša, 8. 2. 2016, 15.09

Synovi už je 2,5. Já jsem jedináček a vždy jsem chtěla dvě děti, zatím to, ale nevychází dle mých představ a druhé dítě je bohužel v nedohlednu. Já z toho mám trochu nervy, protože jsem si přála, aby syn měl parťáka a mohl s ním dělat lumpačiny. Druhé dítě bude minimálně asi až v jeho pěti letech a to ještě jestli vůbec a já se bojím, že budou vyrůstat jako jedináčci. Snad to tak nebude. Kolem mě kamarádky mají děti většinou tak s cca dvouletým rozestupem.

Zuzka Čtvrtečková, 19. 11. 2015, 18.13

S bráchou jsme o 5 let a nesnášeli jsme se. Jako malý byl hodně rozmazlovaný a já těžce nesla, že jsem byla až na druhé koleji. Navíc si nás naši "rozdělili". Sama budu mít děti s rozestupem tří let a jsem zvědavá, chtěla jsem menší rozdíl, ale nezadařilo se

Martikoh, 25. 10. 2015, 20.28

Podle me ma kazdy rozdil nejake vyhody a nevyhody a zalezi, na tom, kdy se zadari a jak to proste rodina planuje. Ja osobne jsem spise pro mensi rozdil, deti si vic vyhraji a i v dospelosti si vic rozumi. Ale muze to byt i dost individualni.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací