4 tipy na cyklovýlety po okolí Žďáru nad Sázavou

zobrazeno 1447×

Vložil(a): NikolaJ, 15. 7. 2019 22.06

O prázdninách na výlet? Pak určitě začněte ve Žďáru nad Sázavou. Máme pro vás hned 4 tipy na výlety po okolí, které si užijí malí i velcí, cyklisté i pěší, ale i maminky s kočárkem!

Prázdniny jsou tady a s nimi i spousta výletů a dobrodružství. Přemýšlíte, kam se vydat na víkend, abyste zabavili děti, odpočinuli si, něco pěkného přitom viděli, a ještě si třeba zasportovali? Skvělým výchozím bodem je město Žďár nad Sázavou. Čeká tu na vás zámek, jehož interaktivní Muzeum nové generace bylo oceněno coby Nejinovativnější muzeum ve Střední Evropě, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který nechybí na seznamu UNESCO, ale také skvělé výletní trasy po okolí, které budou bavit jak velké, tak i menší sportovce.

Připravily jsme pro vás 4 tipy na výlety, od nejjednoduššího, který zvládnou maminky s kočárky, ale opravdu malé děti na odrážedlech, až po ty nejdelší pro opravdové cyklisty! 

1. Naučné stezky okolo Zelené hory

Náročnost: Nízká

Délka: Dva okruhy - 2,1 a 2,6 km (cca 2 hodiny)

Vhodné pro: pěší i s kočárky

Hned dva kratší okruhy po naučných stezkách můžete absolvovat přímo ve Žďáru nad Sázavou. Dohromady mají necelých pět kilometrů, a tak si je užijí i menší děti a zvládnete je také s kočárkem.

První okruh je dlouhý 2,6 kilometrů a vede kolem rybníku Konvent. Těšit se můžete hlavně na dechberoucí vyhlídky, při kterých si budete moct prohlédnout zámek a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ten má unikátní hvězdicový půdorys, postavil ho jeden z nejvýznamnějších architektů české historie Jan Blažej Santini-Aichl a o jeho mimořádnosti svědčí i skutečnost, že je zapsán na seznamu UNESCO.

Druhý dvoukilometrový okruh vede kolem Bránského rybníka. K vidění je tu barokní most se sochami světců, jehož předlohou byl pražský Karlův most, ale také dvě méně známé Santiniho stavby - Dolní hřbitov a Hospodářský dvůr Lyra.

Obě naučné stezky startují na parkovišti před zámkem ve Žďáru nad Sázavou. Mezi jednotlivými trasami se tak v tamní kavárně můžete občerstvit třeba domácí limonádou nebo regionálními zákusky a dortíky.

Tip: Vezměte své děti nebo vnoučata nejen na naučné stezky, ale i do zámku. Po celé léto tu jsou pro vás připraveny speciální dětské prohlídky a také program plný zábavného poznávání pro celou rodinu.

2. Na kole podél Sázavy s koupáním

Náročnost: Nízká

Délka: 20 km (2 hodiny)

Vhodné pro: cyklisty

Tento výlet určitě ocení nejen cyklisti, ale i všichni milovníci vodních živlů. Stejně jako ta předchozí, i tato trasa vede kolem řeky Sázavy, a kromě spousty rybníků, které uvidíte, jsou tu i dvě nádrže, ve kterých se můžete vykoupat.

Startovacím bodem je znovu parkoviště před zámkem ve Žďáru a stejný je i začátek cesty - po cyklostezce EV 4 směrem k vodní nádrži Pilská. Poté minete obec Polnička i celou řadu rybníků, třeba Stříbrný, Kamenný, Železný nebo Nový. Za necelých 10 kilometrů dojedete k rybníku  Velké Dářko, která nic nedluží své přezdívce „Moře Vysočiny”. Tady na vás čeká skvělé koupání a celá řada možností občerstvení, ale také sportovní vyžití, třeba půjčení loděk nebo šlapadel. Až se vody nabažíte, vydejte se po stejné cestě zpět do Žďáru nad Sázavou.

Celá trasa vede po rovině a po cyklostezkách, a tak je vhodná i pro malé cyklisty nebo výlet s cyklovozíky. Bez zastávek vám jízda zabere asi dvě hodiny. Až dojedete do cíle, zbude vám dost času, abyste navštívili nejen zámeckou kavárnu, kde si po sportování můžete dát zmrzlinu, ale také interaktivní Muzeum nové generace. To je určené pro malé i velké a o jeho kvalitách hovoří také skutečnost, že je držitelem certifikátu Oceněno rodiči.

Tip: Spojte sportování a koupání s kulturou. O víkendu mezi 9. a 10. srpnem si v areálu zámku můžete užít tradiční hudební festival Horácký džbánek. Na letošní ročník přijali pozvání například Ivan Hlas Trio, Pacifik nebo Krausberry.

3. Podél Sázavy do Přibyslavi

Náročnost: Střední

Délka: 41 km (3 hodiny)

Vhodné pro: cyklisty

Jde o trochu náročnější trasu, protože ale její velká část opět vede kolem Sázavy, o možnosti koupání nebudete mít nouzi. Začátek i konec opět nasměrujte na bezplatné parkoviště před zámkem ve Žďáru nad Sázavou. Po Santiniho ulici, po které jste přijeli, se vydejte na sever a první odbočkou, kterou je ulice Dvorského, zamiřte doleva. Po pár metrech se dostanete na cyklostezku číslo 5061, které se po celou cestu budete držet.

První zastávkou může být vodní nádrž Pilská s areálem Pilák, kde se lze vykoupat. Poté budete pokračovat po stejné cyklostezce. V obci Polnička vyzkoušejte oblíbenou destinaci Vagón Polnička (řada atrakcí pro děti a teplé jídlo), následně najedete na silnici číslo 350, která vás dovede až do Přibyslavi. Ta byla ve 13. století důležitým nalezištěm stříbra a podívat se tu můžete například do barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele nebo do gotické věži či hasičského muzea.

Zpět budete pokračovat po nádherné cyklostezce č. 19 kolem Sázavy až do Žďáru nad Sázavou. A jestli vás baví také inline brusle, potom doporučujeme víc než devítikilometrový úsek mezi Přibyslaví a Sázavou. Stezka vede po tělese bývalé železniční trati a jde o jeden z nejkrásnějších inline výletů nejen na Vysočině, ale v celém Česku.

Tip: Berete s sebou na výlet i náctileté? Potom zvolte termín o víkendu 26. a 27. července, kdy tu na zámku probíhá Festival pod Zelenou horou 2019. Koná se přímo na nádvoří zámku ve Žďáru nad Sázavou a k vidění a slyšení tu budou například Mňága a Žďorp, Kurtizány z 25. Avenue, Pipes And Pints nebo Skyline.

4. To NEJ ze Žďárských vrchů

Náročnost: Vyšší

Délka: 52 km (cca 4 hodiny)

Vhodné pro: cyklisty

Další krásnou trasou - ovšem již náročnější - je okruh, který vám představí místní lidovou architekturu.

Jako v předešlých případech, vše začíná a končí u zámku. Pokud se budete chtít před trasou osvěžit, zvolte směr, který vede přes rekreační areál u Pilské nádrže (viz tip č. 3). Od té pokračujete přes obec Polnička na Žákovu horu (810 m), jež je národní přírodní rezervací a jednou z mála zachovalých českých pralesů.

Jakmile načerpáte síly, vydejte se k Milovskému rybníku (po cestě si můžete udělat ještě odbočku na Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchu s výškou 836 m), kde se nachází rekreační areál s občerstvením. Následně pokračujte na Blatiny, Dráteničky (kde se nachází mohutná skalní hradba, jež je rájem pro horolezce), Samotín až do obce Krátká a Kadov. Během této jízdy mějte oči „otevřené“, protože všechny tyto obce jsou památkovými rezervacemi, které vám představí místní lidovou architekturu, a tak koukat je opravdu na co. Po všech těchto zážitcích už můžete v klidu zamířit směr zámecká kavárna ve Žďáru nad Sázavou přes obce Fryšava pod Žákovou horou, Tři Studně, Sklené a Vysoké.

Tip: Jste-li vášnivými cyklisty, pak je pro vás Žďársko ideálním místem. Zažijte zde mnoho, s nadsázkou jde říci, že možná téměř všechno. Od krásné architektury, přírody, přes bohatý kulturní život až po skvělou gastronomii.

 

Máte další tipy na cyklovýlet v okolí Žďáru nad Sázavou? Podělte se o ně s ostatními v diskuzi pod článkem.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Sdílejte:   | 
2

Diskuze k této stránce (18 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

vranovahan, 16. 12. 2022, 20.34

To jsou fakt super tipy na výlety. Mockrát díky. Určitě bychom příští léto s manželem rádi sbalili kola a někam vyrazili. Teď přes zimu moc na kolech nejezdíme. Spíš chodíme na různé výšlapy do přírody. To je taky skvělá alternativa. Jen já teda zjistila, že si asi budu muset z https://www.naturehikecz.cz/ objednat nějakou teplejší bundu, protože v té mé je mi často zima.

Jana Novotná, 2. 7. 2022, 14.12

Dbáme s manželem na to, aby naše děti měli dostatek pohybu, protože za celý den ve škole si moc pohybu neužijí. Proto jezdíme každý víkend, pokud to počasí dovolí jet na výlet na kolech. Kamarádka mi poradila stránky https://www.penepex.cz/kategorie/filtracni-konvice-a-lahve/ kde jsem koupila všem nové filtrační lahve na pití, a tak máme stále dobrou vodu.

jufy54, 12. 2. 2022, 23.21

Zbožňujeme jízdu na kole celá rodina a nenecháme si ujít jakýkoliv cyklo-výlet. Každý rok musí alespoň jeden být a plánujeme naši dovolenou vždy dopředu. Letos nás čekají výlety po Čechách - https://www.daen.cz/cesko a nemůžeme se dočkat. Dá se vybrat z mnoha destinací, takže věřím, že nás čekají skvělé trasy a výlety.

Jana Novotná, 30. 12. 2021, 15.21

Cyklovýlety jsou podle mě skvělým způsobem, jak můžete zabavit děti a zároveň v nich pěstovat pozitivní vztah k aktivnímu pohybu. My jsme se tentokrát rozhodli ke kolům přidat i lodě, kdy si děti vyzkoušeli, jak vypadá plavba na loďkách. Ty nám půjčila půjčovna lodí Otava: https://www.pujcovna-lodi.com/vodacke-trasy-otava . Pokud se chystáte na podobný výlet, určitě doporučuji vše vložit do rukou půjčovny.

Aneta Jiřičná Bendiková, 27. 12. 2020, 14.18

na kole nejezdím.kluci ano,u nás na vesnici.

Ivana Navrátilová, 19. 12. 2020, 3.51

Super, díky za tipy, jakmile přijde jaro, určitě tam s rodinou vyrazíme. Letos jsme si všichni postupně nakoupili všechno potřebné cyklistické vybavení z https://www.cyklosvec.cz/ , tak se nám bude v dalším roce jezdit o to lépe. Jsem ráda, že máme takovou aktivitu, kterou můžeme sdílet s dětmi. Aspoň je vytáhneme pryč od těch počítačů.

ninahorr, 27. 10. 2020, 11.38

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli nemáte nějaké cyklotipy na Šumavě okolí Hnáčov atd. my jedeme teď na podzim sem http://www.nadrybnikem.eu/ a chtěli bychom si právě nějaký den dát pořádný cyklovýlet Děkuji

Katka

Katka, 7. 11. 2019, 13.38

Koupila jsem si elektrokolo, ale ani to mě nedonutilo si cyklistiku oblibit 😇

Witchie, 27. 8. 2019, 17.37

Je tam nádherně Díky za tipy

Mygara

Mygara, 11. 8. 2019, 8.01

Dobrý tip kam příště vyrazit

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů