Oparenské údolí

zobrazeno 1246×

Vložil(a): Zuzka Čtvrtečková, 6. 9. 2016 12.41

Region:
Ústecký kraj
Fax:
416 597 191
E-mail:
info@ceskestredohori.cz
Web:
www.ceskestredohori.cz/mista/oparenske-udoli.htm
Adresa:
Oparno 1
410 02 Velemín
čr (Milešovské středohoří)
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

I když je v dnešních mapách a průvodcích za Oparenské údolí považován pouze jeho dolní úsek mezi Oparnem a Žernoseky, původně tak bylo označováno údolí celé. To se zařezává do krajiny v blízkosti Velemína, odkud nabízí přes 5 km dlouhou, příjemnou a nenáročnou procházku podél Milešovského potoka, který údolím protéká. Údolí je v horní části lučinaté, ve střední a dolní partii převážně lesnaté, místy i skalnaté. Jeho úbočí po celé délce lemuje lokální železniční trať Lovosice - Teplice, v jeho horní části můžeme spatřit mohutné překlenovací oblouky mostu dálnice D8.

Z geologického hlediska spočívá význam údolí ve výskytu starohorních a prahorních hornin, které v Českém středohoří vystupují na povrch v takovémto množství pouze v nedalekém kaňonu Porta Bohemica. Z těchto hornin má zásadní význam křemený porfyr, z něhož se zde již od pravěku vráběly mlýnské kameny - žernovy (odsud i název přilehlé obce Žernoseky).

Co se lesního porostu týká, můžeme zde pozorovat zbytky přirozených olšin se zastoupením jasanu ztepilého. Mnohem atraktivnější je však přítomnost kaštanu jedlého, který se vyskytuje zejména ve svazích Lovoše při žluté turistické trase (viz odkaz na článek níže). Z botanického pohledu stojí za zmínku i jarní rostlinný aspekt v potoční nivě se zastoupením plicníku lékařského, dymnivky duté, sasanky hajní či dvětsilu lékařského.

Dříve stávalo v údolí několik mlýnů, poslední z nich byl v provozu ještě za 2. světové války. V terénu je podnes možné sledovat i několik původních mlýnských náhonů. Za návštěvu stojí také zřícenina gotického hradu Opárno, která se tyčí na zalesněném vršku nad stejnojmennou obcí. Z hradu se nabízí pěkný výhled na údolí samotné i na další vrcholy Českého středohoří. V lesích Oparenského údolí se skrývá také dětský letní tábor. 

PŘÍSTUP

Údolím vede naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Z Malých Žernosek přichází žlutá turistická značka, která však brzy uhýbá po Císařských schodech a stoupá na vrchol Lovoše. Z Velemína do Opárna vede horní částí údolí modrá značka, dolní částí údolí prochází zase zeleně značená cesta spojující Chotiměř s Malými Žernoseky.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Možnost ubytování
ano
Přístupnost s kočárkem
ano
Občerstvení
ano
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční
Terén
Nenáročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

veru.veru, 10. 9. 2016, 13.10

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Krásná procházka v příjemném prostředí, hezký výlet pro celou rodinu i s kočárkem

Klady:

  • příroda, prostředí

Zápory:

  • ..

Zuzka Čtvrtečková, 6. 9. 2016, 12.41

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Nedávno jsme tu byli na výletě s kočárky. Procházeli jsme údolím a zaujal nás obrovský betonový most od nedokončené dálnice D8 vedoucí na Ústí

Klady:

  • Krásná procházka
  • nádherná příroda
  • na stezce je vidět masivní betonový most
  • dá se s kočárkem
  • poblíž restaurace s dětským koutkem
  • vhodné jako cyklovýlet

Zápory:

  • nic

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací