Lesopark Knihov

zobrazeno 465×

Vložil(a): KristinaS, 5. 4. 2019 22.51

Region:
Středočeský kraj
Adresa:

26751 Zdice
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Vrch Knihov ve Zdicích byl, jako většina okolních kopců, do poloviny 19. století bez lesního porostu. Zalesňování se postupně realizovalo stromky, které obci daroval kníže Colloredo Mansfeld z Dobříše.

Podle pověsti stával na kopci knížecí hrad Kniehov, odkud zbrojnoši střežili obchodní cestu údolím Litavky. Pravdivost tohoto tvrzení potvrdil letecký archeologický průzkum, který na plochách hřbetu Knihova odhalil pravidelný půdorys valů. Skutečně zde v 10. století existovalo nevelké slovanské hradiště, které pravděpodobně navazovalo na ještě starší osídlení, jak se domnívají archeologové Vladimír Čtverák a Daniel Stolz. (Archeologie ve středních Čechách –časopis č.5, rok 2001) Podle jejich studie bylo na vrcholu Knihova pozdní haštalské hradiště, rozdělené na dvě části – akropolis a podhradí. Dodnes o tom svědčí nezalesněná plocha na vrcholu kopce. Vnímaví jedinci pociťují na tomto místě nevysvětlitelné napětí, které je pro místa pobytu dávných civilizací příznačné. Obdobné hradiště bylo i na Otmíčské hoře u Praskoles.

Na západním úpatí Knihova, v dnešní ulici Našich mučedníků, stávaly od 17. století vápenné pece, kde zdičtí vápeníci pálili kvalitní vápno. Odtud jej koňskými povozy rozváželi po Čechách, ale i do Německa. Zánik vápenických živností ve Zdicích i v okolí způsobila tovární výroba založená v Berouně, které nemohli soukromí podnikatelé cenově konkurovat. (https://www.mesto-zdice.cz/sport-2/sport/lesopark-knihov/).

V současné době v lesoparku Knihov naleznete kromě pomníku PhDr. M. Tyrše naučnou stezku, čtyři běžecké tratě, pět hracích prvků a dvanáct cvičebních prvků. Délka běžeckých tras je od 560 m do 1540 m. 

Díky herním prvkům si můžete zahrát například pexeso, piškvorky, nebo lodě. Na cvičebních prvcích můžete mimo jiné procvičit ramena, pas, můžete si zaveslovat, zahrát petanque, svézt se na lanové na dráze. K dispozici je i dětské hřiště, Tyršova stezka s dětskými úkoly (celkem osm stanovišť) a terénní skluzavka.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 1 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Doprovodný program
?
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
?
Sezóna
Celoroční
Terén
Středně náročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

KristinaS, 5. 4. 2019, 22.51

Cena
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Do lesoparku Knihov jsem se vydala s dětmi z nedalekého Králova Dvora po cyklostezce podél Litavky a dálnice D5. Měli jsme s sebou terénní kočárek, který trasu bez problémů projel. Příště bych klidně na Knihově zůstala celý den. Je tam spousta míst, kde se dá posedět, odpočinout si a najíst se (z vlastních zásob).

Klady:

  • příjemné lesní prostředí
  • velké množství různých prvků pro všechny věkové kategorie

Zápory:

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací