Kostnice Kutná Hora - Sedlec

zobrazeno 1126×

Vložil(a): Teryk92, 30. 1. 2021 18.09

Region:
Středočeský kraj
Adresa:

284 03 Kutná Hora
(Sedlec)
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Dnes již i díky médiím světoznámá kostnice v Sedlci u Kutné Hory patří s více než 400 tisíci návštěvníky ročně mezi nejnavštěvovanější památky Středočeského kraje.

Kostnice je podzemní kaplí hřbitovního kostela Všech svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného v roce 1142 panem Miroslavem z Markvartic. Kostelík byl vystavěn ve 14. století jako karner - skládá se ze dvou kaplí postavených nad sebou - a podle nejnovějších průzkumů se spolu s dalšími stavebními součástmi opatství snažil přiblížit svým jeruzalémským vzorům.

Podzemní kaple sedleckého kostelíka je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Těla zemřelých se v hakeldamské půdě údajně rozložila během pouhých 24 hodin.

Poté, co podle pověsti jeden ze sedleckých opatů, který do Jeruzaléma cestoval s diplomatickým poselstvím, přivezl z hakeldamského pole hrst hlíny a rozprášil ji na klášterním hřbitově, stal se tento hřbitov takzvaným Svatým polem, nejstarším ve střední Evropě. To vyvolalo zájem o pohřeb v Sedlci a tak se sedlecký hřbitov začal rozrůstat.

Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. V roce 1421 byly objekty sedleckého kláštera zasaženy požárem založeným husity, požár částečně zasáhl také stavbu hřbitovního kostelíka.

Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Na začátku 18. století byl kostelík upraven v souvislosti s celkovou obnovou kláštera podle koncepce opata Snopka a architekta Jana Blažeje SANTINIHO - Aichla (*1677 +1723). Stavbu bylo nutné staticky zajistit, proto Santini vestavěl štít mezi věže západního průčelí a stavbu vzepřel přístavbou západní předsíně. Ve stylu svého specifického architektonického projevu (tzv. barokní gotika) upravil i interiér, včetně návrhu výzdoby z kostí i dalších doplňků jako např. řezaných korun nad pyramidami, svícnů (fiál) aj.

Barokní štít mezi věžemi nese sochu Panny Marie - Neposkvrněné početí (Immaculata) od Matěje Václava Jäckela z roku 1709. Od téhož autora je socha sv. Jana Nepomuckého, stojící před kostnicí. Monument je doplněn plastikami dalších čtyř světců: Václava, Vojtěcha, Prokopa a Floriána.

Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.

Sedlecká kostnice – MEMENTO MORI – jedinečně pojaté místo spočinutí téměř 60 tisíců těch, kteří zde byli před námi…

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Dobrá dopravní dostupnost
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Doprovodný program
ano
Přístupnost s kočárkem
ne
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
?

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

patricia077

patricia077, 21. 8. 2021, 22.16

Cena
Oblíbené u dítěte
Dobrá dopravní dostupnost
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Měla jsem možnost zažít a zvláštní zážitek to jo, jinak nevím

Klady:

  • Zajímavý zážitek

Zápory:

  • Nic

Teryk92, 30. 1. 2021, 18.09

Cena
Oblíbené u dítěte
Dobrá dopravní dostupnost
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Trochu jsem se obávala, jak na mě bude místo působit, ale nic nepříjemného se nedostavilo, jen němý úžas. Kosti prostě všude. Chápu, že se nemůže fotit, ale litovala jsem, že si nemůžu odvézt své vlastní obrázky. Nedaleko se nachází krámek se suvenýry výhradně v koncepci lebek nebo kostí. Pro milovníky morbidních suvenýrů ideální, pro milovníky lebek možnost si koupit kopii lidské lebky. V souč. době probíhá v části kostnice rekonstrukce.

Klady:

  • .

Zápory:

  • .

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions