Hornický skanzen Mayrau

zobrazeno 1717×

Vložil(a): Teryk92, 31. 1. 2021 8.21

Region:
Středočeský kraj
Adresa:
56
273 07 Vinařice
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Ještě před ukončením provozu byl na dole Mayrau zřízen skanzen, který byl otevřen veřejnosti 19. srpna 1994.[1] V expozici byl uplatněn model „posledního pracovního dne“, tzn. je zde zachován stav, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli. Návštěvníci procházejí autentickými prostorami s oprýskanými zdmi i původními nápisy a nenatřeným zábradlím.[1] Prožívají s horníkem jeho pracovní den od kantýny až po štolu. Průvodci jsou bývalí horníci, kteří na šachtě pracovali.

Skanzen vystavuje tři těžní stroje. Secesní stroj Ringhoffer pochází z roku 1905, kdy byl zakoupen na Světové výstavě v Paříži.[1] Návštěvníkům je předváděn v provozu. Další těžní stroj Robert je z roku 1932, zažil tedy elektrifikaci dolu. Poslední ze tří strojů nese název Koepe, vyrobila jej firma Ruston roku 1905.[1] Ve 130 m dlouhé štole uvnitř kopce Homole je expozice plně mechanizovaného porubu, ukazuje se zde důlní doprava, vývoj ražby v čase či přetlaková komora.[1] V budově dýmnice najdeme expozice báňského záchranářství, v náraží jámy Robert lampovna a známková kontrola nebo řetízkové šatny. Od roku 2003 tu funguje výstavní galerie.[1] Skanzen organizuje i vycházky po starých důlních dílech vrapické oblasti s průvodcem a spolupracuje s umělci, kteří v areálu pořádají výtvarná symposia a jiné akce. V prodeji je zde turistická známka č. 662.

Skanzen je vyhledávaným místem nejen turistů a zájemců o hornickou historii, ale také filmařů – v jeho prostorách se natočilo několik českých i zahraničních filmů.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 1 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Poutavé pro dítě
Dobrá dopravní dostupnost
Přínos v rozvoji dítěte
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Doprovodný program
ano
Přístupnost s kočárkem
ne
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
?
Terén
?

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

Teryk92, 31. 1. 2021, 8.21

Cena
Oblíbené u dítěte
Poutavé pro dítě
Dobrá dopravní dostupnost
Přínos v rozvoji dítěte
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Super krásná prohlídka dolu, i s průvodcem, trvalo to cca skoro dvě hodiny, ale určitě to stálo za to, sice je důl již mnoho let uzavřen, ale vypadá to, jako by byl opuštěn teprve včera. Moc krásná prohlídka, určitě doporučuji, moc se nám to líbilo.

Klady:

  • Cena

Zápory:

  • .

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů