Barokní areál Skalka - poutní kostel u Mníšku pod Brdy

zobrazeno 829×

Vložil(a): Malyna, 10. 1. 2018 12.36

Region:
Středočeský kraj
Fax:
+420 318 541 911
E-mail:
mesto@mnisek.cz
Web:
www.mnisek.cz/obcan/informacni-servis/skalka/
Adresa:
Dobříšská 56
252 10 Mníšek pod Brdy
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Na sklonku 17. století vyrostl na skalnatém ostrohu "Rochota" nad Mníškem komplex budov, později nazývaný Skalka. První stavbou na skalnaté vyvýšenině nad Mníškem byl kostelík sv. Maří Magdalény, vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Kostelík byl postaven na náklady Serváce Ignáce Engela z Engelsflussu. V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby Kryštofa Dienzenhofera - klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy.

Interiér kostela sv. Máří Magdaleny měl imitovat jeskyni, ze stěn a stropu visely krápníky, na zemi byly oblázky z nedaleké řeky Berounky. Dodnes se zachovalo jen několik náznaků původního interiéru.

Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, po 10 letech od rekonstrukce byl zdevastován a zcela opuštěn. Některá umělecká díla byla naštěstí zachována - např. vzácný nástropní obraz sv. Maří Magdalény od Petra Brandla byl restaurátory sňat a přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava.

V kostelíku se v letním období pořádají výstavy.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Poutavé pro dítě
Dobrá dopravní dostupnost
Přínos v rozvoji dítěte
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Doprovodný program
ano
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ano
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční
Terén
Nenáročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

baccata, 10. 2. 2018, 23.30

Cena
Oblíbené u dítěte
Poutavé pro dítě
Dobrá dopravní dostupnost
Přínos v rozvoji dítěte
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

My zde měli krásnou venkovní svatbu. Mohu jen doporučit. Paní na úřadě úplně skvělé, ochotné, s ničím nebyl problém. Místo je to krásné a romantické. Obnovená křížová cesta. Malý Rybníček plný žabiček a místo s velikým ohništěm. Při nepříznivém počasí poslouží místní klášter.

Klady:

  • Krásné místo, hezký výhled, možnost opéct si buřtíka koupeného na místě.

Zápory:

  • Žádné

Malyna, 10. 1. 2018, 12.36

Cena
Oblíbené u dítěte
Poutavé pro dítě
Dobrá dopravní dostupnost
Přínos v rozvoji dítěte
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Nádherné místo kam se s dětmi rádi vracíme. Na místě najdete skvělé občerstvení, které provozuje parta nadšenců a obsluha je vždy ochotná a usměvavá. Pro naše děti je vždy velkou atrakcí opékání buřtů. Odkaz na facebook občerstvení: https://www.facebook.com/Skalka-Mn%C3%AD%C5%A1ek-pod-Brdy-Ob%C4%8Derstven%C3%AD-438835372817994/

Klady:

  • Krásné prostředí. Úžasná atmosféra. Pěkný výhled na Mníšek a okolí. Dá se sem jít pěšky nebo přijet na kole, případně i na běžkách.

Zápory:

  • Žádné.

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací