Hauswaldská kaple u obce Srní

zobrazeno 212×

Vložil(a): Monuli, 28. 9. 2018 19.37

Region:
Plzeňský kraj
Web:
www.sumavanet.cz/vopin/hauswaldska/hauswaldska.htm
Adresa:

34192 Srní
Česká republika
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Mnoho legend a pověstí o zázracích místa pod Kostelním vrchem (ať to bylo zázračné zachránění dívčin sbírajících lesní plody či uzdravení nemocného sedláka místní pramenitou vodou) dalo za příčinu vystavět v roce 1820, v kopci nad Srním, malou kapličku zasvěcenou Panně Marii Lurdské. Místu, jež popsal v povídce Červené srdce spisovatel Karel Klostermann, se již tou dobou říkalo Šumavské Lurdy. V roce 1860, kdy malá kaple již prostorově nevyhovovala, rozhodla obec Srní o výstavbě kaple větší. Po sedmi letech, přestože byla nová kaple uzavřena kvůli obavě před zřícením, sem nadále přicházeli poutníci a kladli svíce, růžence, svaté obrázky do obou svatyní.
V roce 1901 započala výstavba třetí kaple, která byla vysvěcena v srpnu 1902. Poutě u Hauswaldských kaplí počaly ustávat za II. světové války, a následně po válce, po zřízení hraničního prostoru od plavebního kanálu směrem ku hranici, byly trvale zrušeny. Nakonec byla v roce 1958 kaple odstřelena příslušníky lidové armády, aby nebylo žádné připomínky tohoto slavnéhopoutního místa.

Velké obnovení tohoto příjemného místa, kdy byly restaurovány základy původních kaplí a voda z pověstmi opředené studánky byla přivedena koryty až k poutnímu místu, proběhlo v roce 2006. Dnes místem prochází naučná stezka s názvem Okolo Kotelního vrchu. I v dnešní uspěchané době je zdejší místo vyhledáváno pocestnými pro svoji osobitost a krásu.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 1 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Možnost ubytování
ne
Doprovodný program
ne
Přístupnost s kočárkem
ano
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Terén
Nenáročný
Dětský koutek
ne

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

Monuli, 28. 9. 2018, 19.37

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Nenáročná trasa a krásné prostředí

Klady:

  • Klid,cesta

Zápory:

  • Nic

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací