Jeskyně Na Pomezí

zobrazeno 361×

Vložil(a): KristinaS, 14. 8. 2019 21.44

Region:
Olomoucký kraj
Telefon:
+420 584 421 284
E-mail:
pomezi@caves.cz
Web:
www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-na-pomezi
Adresa:
Lipová Lázně
79061 Lipová Lázně
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Areál jeskyní s provozní budovou se nachází při silnici pod sedlem Na Pomezí, směrem k Vápenné. Do podzemí vstupují návštěvníci s průvodcem uměle proraženou štolou, která je přivádí do první přírodní prostory jeskynního systému. Ledový dóm je pojmenován podle několik metrů vysokého sintrového náteku na stěně, který se podobá zamrzlému vodopádu. Tvary stropu připomínají plastickou mapu hor. V nejnižší úrovni této strmě upadající prostory se nachází největší stalagnát nazývaný Maják. Malou oklikou pokračuje chodba do Dómu U Smuteční vrby. Také zde je podobenství v krápníkové výzdobě, jejíž dominanta, Smuteční vrba, „roste“ na okraji sintrového jezírka. V dómu je několik uměle osazených krápníků, přenesených sem při zpřístupňování jeskyně z míst, kde musely být odlomeny. Mají názvy Šikmá věž v Pise, Praděd a Turecký hřbitov. Puklina za Tureckým hřbitovem vede do nepřístupných jeskyní. Jmenují se Májové, protože byly objeveny v květnu 1953. Od Smuteční vrby vede chodba s erozně modelovaným stropním korytem kolem překrásných sintrových hrází nazývaných Římské lázně a impozantní prozářené sintrové záclony do Bílého dómu. Jeho stěny zdobí sintrové náteky, ve stropních partiích visí sněhobílé stalaktity. Několik krápníkových útvarů je pojmenováno podle předmětů, které připomínají – např. Indická pagoda, Sloní ucho, Vosí hnízdo či Spící sova. Další velkou prostorou je Královský dóm. Je vysoký 25 metrů a vznikl zřícením stropů dvou jeskynních pater, o čemž svědčí mohutné balvanité bloky. Horní patro je veřejnosti nepřístupné, je zimovištěm netopýrů a vrápenců. Z Královského dómu vychází Kanálová chodba, jejíž dno bývá při povodňových stavech zaplavováno. Také v ní je několik hezkých zákoutí, například Klenotnice nebo stalaktit nezvyklého tvaru, pojmenovaný Zkamenělé srdce. Kolem puklinové propasti, nazývané Peklo, stoupá prohlídková trasa do Dómu U Kazatelny. Návštěvníky zde čeká především symbol jeskyní, Zkamenělý pes. Je to sintrový útvar, který se vytvořil na úlomku dřeva, splaveného v dávných dobách do podzemí. Také další sintrové a krápníkové útvary tady probouzí lidskou obrazotvornost. Třeba Baldachýn nad Kazatelnou, Eskymák v kajaku nebo útvar, který připomíná ženu s dítětem v náručí.

Posledním zastavením na zpřístupněné trase je Bahenní dóm. Tady se návštěvníci seznámí s historií objevu Jeskyní Na Pomezí, protože právě sem pronikli v roce 1949 jejich objevitelé. V nedaleké síni také objevili na stěně nápis staršího data „Kurt Höhle“.

​Celková délka jeskynního systému je asi 1870 metrů, délka turistické trasy činí 390 m a je na ní 196 schodů s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7-8 °C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka).

 

Dílčí hodnocení: (průměr ze 1 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Profesionální přístup
Čisté prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Možnost ubytování
?
Doprovodný program
?
Přístupnost s kočárkem
ne
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
?
Terén
?

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

KristinaS, 14. 8. 2019, 21.44

Cena
Oblíbené u dítěte
Profesionální přístup
Čisté prostředí

Trasu jsme prošli s dětmi 5 a 3 roky a s 11m. Pro dva starší byla trasa přesně akorát. Při poslední informaci od průvodkyně se zeptali, kdy bude konec. Nejmladší byl v nosítku a jako vždy většinu prospal. V suvenýrech si pak děti koupily dárky na památku - mimochodem najdete tam fakt krásné věcičky z kamenů.

Klady:

  • krásná prohlídková trasa

Zápory:

  • nevíme o žádném

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací