Riegrova a Kamenického stezka na Semilsku

zobrazeno 850×

Vložil(a): Teryk92, 25. 3. 2019 9.44

Region:
Liberecký kraj
Adresa:

513 01 Semily
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

POPIS

Námi navržený okruh se skládá z Riegrovy a Kamenického stezky na Semilsku. Výlet zahájíme Riegrovou stezkou v obci Bítouchov u Semil. Od rozcestí Bítouchov se vydáme po značené NS Údolí Jizery – Riegrova stezka souběžně s červenou turistickou značkou, která vede převážně lesem údolím řeky Jizery a je dlouhá 3 kilometry. Informační tabule nám podají přehled o historii, přírodě, geologii a technických zajímavostech této stezky.

Pozoruhodností na Riegrově stezce je ve skalní soutěsce 77 metrů dlouhá visutá lávka (galerie) nad hladinou řeky Jizery. Hned za visutou lávkou se nalézá technická památka jímací jez a domek jezného, odkud vede raženou štolou a poté zděným kanálem náhon k hydroelektrárně v Podspálově, která byla též označena jako technická památka. Cesta lemovaná skálami ve strmém úbočí je zajištěna zábradlím. Pěkný pohled do údolí Jizery nám poskytne Böhmova vyhlídka. Projdeme skrz skalní tunel a okolo studánky Antala Staška. Po vystoupení z lesa si všimneme již zmíněné vodní elektrárny v Podspálově. Naučná stezka Údolí Jizery – Riegrova stezka končí v Podspálově u železniční zastávky Spálov. Nachází se tu Hotel pod Spálovem, kde se můžeme posilnit na další chůzi.

V okružním výletu pokračujeme od rozcestí Spálov – most poblíž soutoku řeky Jizery s Kamenicí po silnici vedeni modrou turistickou značkou. Odtud začíná Kamenického stezka, která dostala název po semilském rodákovi Janu Kamenickém, který se zasloužil o rozvoj zdejší turistiky. Je dlouhá cca 5,5 kilometrů a končí v Bítouchově (rozcestí Bítouchov, U Kynčlů). Po 200 metrech zabočíme ze silnice vpravo do lesa a vystoupáme do obce Spálov, ze které se nám otevírají pěkné pohledy na Železnobrodsko a Ještěd. Lesem vyjdeme k vyhlídce Myší skála. Při jejím výstupu je zapotřebí zachovat obzvláště zvýšenou opatrnost! Přístup není chráněn zábradlím, jen v části je možné se přidržovat řetězů. S mladšími dětmi doporučujeme na vyhlídku raději nechodit !!

Nyní nás již další výraznější stoupání nečekají. Na rozcestí Morava se odpojíme z modré a navážeme na žlutou turistickou značku. Kráčíme po horní části údolí, ze které vedou odbočky ke skalním vyhlídkám poskytujícím pohled do údolí Jizery (U Bakala, Moravská Jiřička, U Peršinky, Jiřička). Bohužel, někde je výhled zčásti omezen vzrostlými stromy. Všechny vyhlídky jsou zajištěny zábradlím. Na okraji lesa u louky se z vyhlídky Kopáňka nabízí pohled na Semily. Vrcholové značení nás zavede na další a poslední vyhlídku tohoto okruhu pojmenovanou Peretka. Z ní nahlížíme dolů na jímací jez na Jizeře, kudy jsme šli v první části výletu po Riegrově stezce.

Pokud bychom chtěli jít Riegrovu a Kamenického stezku samostatně lze při zpáteční cestě využít spojení ze železniční zastávky Spálov v Podspálově. Je však nutné se vlakem nejprve dopravit do Železného Brodu a přestoupit na spojení do Semil. Z nádraží v Semilech do Bítouchova je to cca 1,5 km.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí
Vybavenost, pomůcky

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Možnost ubytování
ne
Doprovodný program
ne
Přístupnost s kočárkem
ne
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ne
Klimatizace
ne
Sezóna
Celoroční
Terén
Středně náročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

s.evinka, 26. 3. 2019, 22.04

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí
Vybavenost, pomůcky

Velmi pěkná procházka přírodou podél řeky. Pěkné výhledy. Stezku zvládl i náš 3,5 letý syn a já s 5-ti měsíční dcerkou v nosítku. Není vhodná pro kočárek a je fajn si vzít s sebou svačinu :-)

Klady:

  • kouzelné prostředí
  • pěkná procházka, která nic nestojí

Zápory:

  • nic

Teryk92, 25. 3. 2019, 9.44

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí
Vybavenost, pomůcky

Dlouhá krásná procházka, která nás pěkně vyčerpala - zpátky jsme se vraceli vlakem.

Klady:

  • Krásná příroda
  • Super procházka

Zápory:

  • Lidi jsou prasata :-( když jsme stezku procházeli byly na stezce odpadky.

© 2013 - 2022 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací