Zámek Náchod

zobrazeno 2624×

Vložil(a): k.o.r.i.n.e.k, 15. 8. 2016 22.15

Region:
Královéhradecký kraj
Web:
www.zamek-nachod.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy
Adresa:
Smiřických 1282
547 01 Náchod
ČR
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Na náchodském zámku jsou k dispozici čtyři interiérové prohlídkové okruhy a jeden exteriérový přístupný bez průvodce

Zámek Náchod ve stejnojmenném východočeském městě Náchod vznikl z někdejšího hraničního hradu. Od roku 2001 je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Na strategicky významném místě nechal Hron z Načeraticů okolo roku 1250 zbudovat hrad, který měl chránit zemskou stezku z Prahy do Polska. Hrad byl v průběhu času rozsáhle opevněn a několikrát přestavován. Mezi často se měnícími majitele hradu patřili mj. čeští králové Jan Lucemburský a Jiří z Poděbrad nebo jeho syn Jindřich I.

Roku 1544 získali Smiřičtí ze Smiřic město Náchod, které bylo roku 1554 povýšeno do panského stavu. Jelikož rod tehdy zastával četné zemské a dvorní úřady, nevyhovoval tehdejší hrad jejich společenským nárokům, proto byl hrad v letech 1554–1614 přestavěn na renesanční zámek. Jelikož byli Smiřičtí ze Smiřic na straně zimního krále Bedřicha Falckého a Albrecht Jan Smiřický ze Smiřic se navíc podílel na pražské defenestraci, přišli po bitvě na Bílé hoře o svá panství. Zámek a panství Náchod připadlo Trčkům z Lípy.

Po zavraždění hraběte Adama Erdmanna Trčky z Lípy a jeho švagra Albrecht z Valdštejna roku 1634 v Chebu, odměnil císař Ferdinand II. náchodským panstvím svého generála Octavia Piccolominiho. Ten v letech 1650–1659 inicioval barokní přestavbu a rozšířil stavbu o Piccolominiho křídlo a zámeckou kapli podle projektu Carla Luraga. Dále Piccolomini pověřil vlámského malíře Pietera Snayerse vyhotovením dvanácti velkoplošných maleb bitev k výzdobě náchodského zámku. Plátna připomínají vojenské úspěchy Piccolominiů ve třicetiletá válce a dnes se nacházejí v Heeresgeschichtliches Museum ve Vídni.

Po vymření rodu Piccolominiů roku 1783 měli v držení Náchod několik let Desfoursové, od nichž jej koupil známý milovník umění vévoda Petr Kuronský, který zde nechal zřídit zámecké divadlo. Po jeho smrti v roce 1800 zámek Náchod zdědila jeho dcera, vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Od poloviny 19. století patřil zámek německému rodu Schaumburg-Lippe až do roku 1945, kdy byl československým státem zabaven a zámek přešel do majetku státu.

Zámek se nachází nad náchodským trhovým náměstím. Ukrývá bohatou sbírku maleb a bruselských gobelínů.

 

MEDVĚDÁRIUM NA NÁCHODSKÉM ZÁMKU     

                                     

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74 x 12 metrů již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách. Oba medvědi byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra pana Emila Šimka 18. 5. 1994. Následně byla zvířata převezena do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové do karantény. Paralelně začaly náročné a nákladné práce na úpravě hradního příkopu. Jen ocel na mříže medvědária stála přes 300 tisíc Kč. Dne 6. 3. 1995 byli medvědi převezeni ze ZOO na náchodský zámek. Při návštěvě známého spisovatele a náchodského rodáka PhDr. Josefa Škvoreckého byli medvědi pokřtěni jako František a Františka. 

Dílčí hodnocení: (průměr ze 7 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ano
Doprovodný program
ne
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ano
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční
Terén
Středně náročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (7)

vendy.z, 7. 10. 2022, 12.34

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Krásný zámek a prostory

Klady:

 • hezký zámek
 • hezké prostředí

Zápory:

 • myslím, že nic
patricia077

patricia077, 7. 8. 2020, 14.48

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Tak medvědy jsme bohužel nezastihli, ale jinak prostě paráda, i když nám pršelo, tak zahrady, obora, park vše super, místo medvědů jsme krmili zvířátka v oboře :-)

Klady:

 • okolí, park, prostory, zahrada

Zápory:

 • nic

lazna, 4. 4. 2017, 19.20

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Jako výlet super.

Klady:

 • Medvědi

Zápory:

 • Nic

Janna, 14. 3. 2017, 13.33

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Hezký zámek, medvědi, výhled ze zámku, zahrada. A kdo potřebuje shodit, tak pěšky a po schodech :-)

Klady:

 • Hezký výlet

Zápory:

 • Nic

Minnie, 13. 9. 2016, 12.10

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Jelikož v Náchodě bydlíme, jsme tu skoro pořád :-). Zámek se mě i partnerovi moc líbí jako stavba, tak i zámecká zahrada. Jestli někdy bude svatba, tak tady na zámku :-) Jsou tu různé akce. Pro děti je největší lákadlo medvědárium. Z věže je za pěkného počasí úzasný výhled na Náchod i okolí. V zámku jsou různé prohlídkové okruhy, kde si každý vybere co ho zajímá.

Klady:

 • Medvědi, výhled z věže

Zápory:

 • Žádný

vivianr, 25. 8. 2016, 13.26

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Zámek je krásné místo. Medvědi jsou oblíbená atrakce, ale krásný je i výhled z věže, či zahrada a v nedaleké oboře lze vidět i srnky. Občas proběhne i nějaká akce např. Kuronské slavnosti.

Klady:

 • Medvědi, obora, zahrada

Zápory:

 • nevím
k.o.r.i.n.e.k

k.o.r.i.n.e.k, 15. 8. 2016, 22.15

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Zámek je pěkný ale nejvíce se mi líbilo medvědárium. Bylo jsem ubytovaná v Náchodě přímo na náměstí a město mne moc neoslovilo, nejhezčí je asi ten zámek a poté okolí Náchoda.

Klady:

 • Medvědárium

Zápory:

 • Náchod se mi jako město nelíbí

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů