Kostel svaté Máří Magdaleny

zobrazeno 556×

Vložil(a): Teryk92, 17. 3. 2019 21.44

Region:
Královéhradecký kraj
Adresa:

Sobotka
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Historie

Původní dřevěný farní kostel stejného zasvěcení se samostatnou zvonicí je doložen ve 14. století. Na jeho místě byl v letech 1590–1596 postaven nový, pozdně gotický kostel financovaný majitelem panství Oldřichem Felixem z Lobkovic. Kostelu také věnoval stříbrnou pozdně gotickou monstranci od zlatníka Tomáše Poláka z Malé Strany. Monstranci později vykoupilo město. Iluminovanýgraduál věnoval kostelu nástupce Oldřicha Felixe Václav z Lobkovic. Ve druhé polovině 19. století byla zbourána kaple, v 19. století byla věž snížena a po zřícení klenby lodi v roce 1885 byl kostel opraven podle návrhu Josefa Mockera. Klenba byla obnovena v letech 1936–1940 ze železobetonu.

Interiér

Inventář kostel je pozdně barokní z dílny sochařů Jelínků z Kosmonos. Na hlavním oltáři je obraz patronky kostela připisovaný Janu Petru Molitorovi, datovaný kolem roku 1752. Po jeho stranách jsou sochy sv. Václava a sv. Anny. Kazatelna je zdobena sochami čtyř evangelistů, Krista Vítězného a reliéfem Posledního soudu od J. Jelínka ze stejné doby.

Na stěně presbytáře jsou umístěny tři náhrobky lobkovických dětí z let 1581 a 1596, kterými se inspiroval sochař Otto Gutfreund při tvorbě sousoší Babička s vnoučaty v Ratibořicích. V kryptě pod kostelem je pohřbena významná část rodu Netolických: Václav Kazimír Netolický – ministr Marie Terezie, autor pozemkové reformy v 18. století, pohřben roku 1760, Jan Adam Netolický – majitel panství, pohřben v roku 1769 a Eugen Vratislav z Mitrovic Netolický – slavný rakouský vojevůdce, pohřben roku 1867.

Varhany

Funkční rokokové varhany z roku 1748 od varhanáře Tuchmanna z Týnce nad Labem jsou zdobeny figurální výzdobou z dílny Jelínků.

Dílčí hodnocení: (průměr ze 1 hodnocení)

Cena
Oblíbené u dítěte
Dobrá dopravní dostupnost
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Doprovodný program
ne
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (1)

Teryk92, 17. 3. 2019, 21.44

Cena
Oblíbené u dítěte
Dobrá dopravní dostupnost
Ochota personálu (hlavně vůči dětem)

Krásný kostel. Vstupné dobrovolné. Rádi do tohoto kostela chodíme hlavně na půlnoční.

Klady:

  • .

Zápory:

  • .

© 2013 - 2022 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací