Zámek Český Rudolec

zobrazeno 336×

Vložil(a): Leňulka, 31. 8. 2017 14.23

Region:
Jihočeský kraj
Telefon:
384 320 320
E-mail:
info@zamek-ceskyrudolec.cz
Web:
www.zamek-ceskyrudolec.cz/
Adresa:
1
37883 Český Rudolec
česká republika (zámek)
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Původní stavba měla charakter gotické vodní tvrze v rovinaté krajině. Stála v podmáčeném prostředí na dubových pilotech. Nepřístupná oblast byla kolonizována v souvislosti s hledáním míst pro těžbu stříbra a dalších drahých kovů.

První přímá zpráva o tvrzi je z roku 1353 (Rudolec byl zmiňován již v roce 1343 v souvislosti s místním farním kostelem); tehdy náležela vladykům z Rudolce a ležela při obchodní cestě Praha–Vídeň. V roce 1406 ji předal markrabě JoštVilémovi z Miličína a přitom zbavil zboží lenního závazku. V roce 1446 přepustil Beneš z Miličína Rudolec spolu s Lidéřovicemi, Markvarcem, Radíkovem, Klenovou (zaniklá), Kadolcem, Leštnicí (zaniklá), Lipnicí a Němčicemi Janu Crhovi z Dolan. Jako další majitelé Rudolce se uvádějí Václav z Maříže (1464) a Jan z Osečan, který ji vyženil roku 1499. Po jeho smrti přešla tvrz v rámci příbuzenských svazků v polovině 16. století na Hodické z Hodic. Jan Hodický z Hodic v kostele vybudoval náhrobek a je zde také pohřben s celou rodinou. V roce 1630 prodala Kateřina z Hodic Rudolec s tvrzí a některými dalšími statky moravskému císařskému hejtmanu Ferrantu Coquiovi. Majitelé se pak střídali v rychlém sledu.

Kolem 17. století hraběnka Tokelliová přestavěla tvrz na renesanční zámek, v téže době vznikly v okolí park i se skleníky, které byly na místě původního mlýnu, dále také pivovar a lihovar. Ve výše zmiňované oranžerii byl později vypěstovaný první ananas na našem kontinentě. Ještě na konci 17. století – za Trautsonů – byl zámek přestavěn barokně.

Objekt byl po požáru v roce 1860 přestavěn v letech 1860–1861 ve stylu romantické tudorovské anglické novogotiky. Majitelem velkostatku byl tehdy rytíř Michael Angelo von Picchioni, který sám vypracoval plán přestavby.

V roce 1963 byl zámek zapsán do seznamu státních kulturních památek 

Dnes je zámek přístupný a postupně se opravuje

Dílčí hodnocení: (průměr ze 2 hodnocení)

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Doprovodný program
ano
Přístupnost s kočárkem
ano
Zázemí pro kojení, přebalování
ne
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
Letní
Terén
Nenáročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (2)

navji, 22. 9. 2017, 21.50

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

nádhera, je třeba vidět na živo

Klady:

  • nádherný objekt

Zápory:

  • málo financí na opravy :-(

Leňulka, 31. 8. 2017, 14.23

Kvalita
Cena
Spokojenost dítěte
Příjemné prostředí

Škoda, že zámeček vypadá jak na spadnutí ale opak je pravdou, postupně se opravuje a jednou bude zase krásný, ale i v tomto stavu je přístupný 3x denně v určitou hodinu. Historie zámku je velmi bohatá a stojí za poslechnutí a okolí zámku a obce za návštěvu :-)

Klady:

  • Dobrovolné vstupné
  • Krásné okolí

Zápory:

  • postupně se opravuje

Naši partneři

© 2013 - 2018 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací