Terčino údolí

zobrazeno 4044×

Vložil(a): Jarka mmm, 5. 8. 2016 19.19

Region:
Jihočeský kraj
Telefon:
386 362 195
E-mail:
kic@novehrady.cz
Web:
cs.wikipedia.org/wiki/Ter%C4%8Dino_%C3%BAdol%C3%AD
Adresa:

373 33 Nové Hrady
ČR (park)
Hodnoceno:
Celkové hodnocení:

Terčino údolí (také Terezino údolí nebo Tereziino, německy Theresiental) je romantický krajinný park a národní přírodní památka v údolí říčky Stropnice nalézající se cca 1 km od Nových Hradů. Park včetně staveb a krajinářských prvků je současně chráněn jako kulturní památka České republiky.

Romantický krajinný park (tzv. anglický park) v údolí říčky Stropnice nechal vybudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 na popud své manželky, hraběnky Terezie Buquoyové, po níž je park dnes také pojmenován. V době založení byl nazýván Valloncherie. Park vznikl v místech bažantnice, založené roku 1667. Práce na budování parku řídil zahradník Ignác Fnoika. rozloha parku byla 68,8 ha.

Podoba parku vychází z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquesa Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě. Na základě týchž myšlenek vznikly v té době v Čechách také další podobné krajinné parky, například v Krásném Dvoře, Veltrusech, Vlašimi či moravské Lednici.

Podobně jako ve zmíněných parcích byl i v Tereziině údolí doplněn park mnoha romantickými stavbami. V letech 1788–97 byla vybudována empírová budova „lázní“ nazvaná Venzelbau (podle stavebníka Václava Buquoye později Neugebau, česky Lázničky), v roce 1803 byl postaven Modrý dům, ve kterém hraběnka až do roku 1817 trávila letní měsíce. Park byl také stále obohacován řadou drobných architektonických a sochařských objektů, jakýchsi „pomníčků“, obsahujících poetické texty a zpravidla opěvující přátelství.

Roku 1817 byl zřízen umělý vodopád vysoký zhruba 20 m, roku 1852 byla postavena tzv. Švýcarská chata a roku 1860 byly přestavěny hamerský dům a dům kolářův ve stylu anglické neogotiky.

Vedle stromů přirozeně v údolí rostoucích byl park osázen také exotickými dřevinami. Například u Modrého domu jsou dodnes dochovány přes 15 m vysoké cypřiše. Mezi další dřeviny patří vejmutovky a douglasky. Z místních dřevin je třeba zmínit řadu velmi starých stromů, především dubů. Mnohé z nich zde rostly už před vznikem parku, nejstarší exemplář (konkrétně jde o dub letní) s obvodem kmene 730 cm zde roste už zhruba 500 let.

Ještě na počátku 20. století byl park poměrně dobře zachován a udržován, jak dokládá popis A. Cechnera.Roku 1936 byl park výrazně poškozen povodní, při níž byl mj. prakticky zničen Modrý dům, z něhož zbyly pouze trosky dvou obvodových stěn.

Od roku 1949 je park chráněn jako národní přírodní památka, kromě toho podléhá park i objekty v něm dochované také památkové ochraně. Přesto byl park i zmíněné stavební objekty v době socialismu udržován nedostatečně a mnohdy i problematickým způsobem. Mnohé stavby byly obnoveny až v posledních letech, drobný architektonický mobiliář z části zcela zanikl.

V parku je zřízen v roce 2007 rekonstruovaný okruh naučné stezky o délce 5 km. Současná rozloha parku je 138,3 ha.

Na okraji Tereziina údolí je vybudována vodní nádrž Humenice, která zabraňuje devastujícím povodním v parku. V její blízkosti se nachází dobře zachovalá pozdněgotická tvrz Cuknštejn.

 

Dílčí hodnocení: (průměr ze 4 hodnocení)

Kvalita zpracování
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Snadný přístup s kočárkem
Hodnotné informace, rady a tipy

Pro přidání vlastního hodnocení se musíte přihlásit nebo zaregistrovat

Parametry:

Vstupné
ne
Náročnost
0,00 - 0,00
Přístupnost s kočárkem
ano
Občerstvení
ne
Parkování
ano
Sezóna
Celoroční
Terén
Nenáročný

Objevili jste chybu ve vlastnostech nebo parametrech? Upozorněte nás na ni.

Nenašli jste výlet, který jste hledali? Přidejte ho

Hodnocení (4)

Gustawka, 16. 11. 2019, 14.14

Kvalita zpracování
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Snadný přístup s kočárkem
Hodnotné informace, rady a tipy

krásná procházka pro rodiny, příjemná restaurace

Klady:

  • nádherné prostředí, krásný vodopád, příjemná restaurace

Zápory:

  • žádné

Leňulka, 25. 7. 2017, 22.28

Kvalita zpracování
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Snadný přístup s kočárkem
Hodnotné informace, rady a tipy

dcera se unavila na čerstvém vzduchu, řádila ve vodě, lezla po kamenech, překážky v cestě při výšlapu na vrch vodopádu apod. nádhera klidně a celý den

Klady:

  • krásná příroda
  • nádherný vodopád

Zápory:

  • ze začátku kočárkem v pohodě, ale od vodopádu dál už kočárkem dost těžko

katuš, 6. 3. 2017, 11.09

Kvalita zpracování
Oblíbené u dítěte
Příjemné a čisté prostředí
Snadný přístup s kočárkem
Hodnotné informace, rady a tipy

Byla jsem letos poprve v zime a zamrzly vodopad byl krasny a muzu rict ze lidi jak v krumlove na medvedech :D akorat priste bud vzit sane nebo kocar :D

Klady:

  • Krasna priroda

Zápory:

  • S kocarkem drobet narocne ale s malym ditetem kocarek potrebujete

Jarka mmm, 5. 8. 2016, 19.19

Terčino údolí je pěkný původný park. Je to poměrně dlouhá, ale nenáročná procházka (i dvě hodiny). Na konci je tvrz Cuknštejn. Je tam taky umělý vodopád - je pěkný, ale přeci jen umělý :).

Klady:

  • pěkné údolí

Zápory:

  • poměrně rozsáhlý

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů