Výpověď dohodou s odstupným a nemocenská

zobrazeno 1413×

Vložil(a): Anonymní, 26. 1. 2021 9.44

Na dotaz odpovídá LenkaKozlova

Dobrý den, dne 25.1.2021 mi byla pod nátlakem dána k podpisu výpověď dohodou s odstupným po 12 letech práce u firmy.Jsem samoživitelka s dvěmi dětmi.Výpověď je ukončena k 31.1.2021.Chytli mě záda a musela jsem na opichy.Zajímá mě,jestli se můžu nahlásit na nemocenskou,jak je v tomto případě ohledně výpovědi nemocenská placená a jak by to bylo pak s odstupným. Děkuji

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Anonymní

LenkaKozlova , 28. 1. 2021, 10.59

Dobrý den, podle popisu jste uzavřela dohodu o skončení pracovního poměru, nejedná se o výpověď. Pracovní poměr při ukončení dohodou skončí v dohodnutý den (31. 1. 2021) bez ohledu na případnou pracovní neschopnost. Pokud máte v dohodě sjednáno odstupné, nebo je v dohodě uveden některý z důvodu vymezených v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce, který zakládá nárok na odstupné, máte na toto odstupné nárok bez ohledu na případnou pracovní neschopnost. Nárok na nemocenské od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti budete mít, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikne ještě v době trvání pracovního poměru nebo do sedmi dnů od jeho skončení. Náhradu mzdy za zmeškané směny v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti od zaměstnavatele náleží pouze do skončení pracovního poměru. Lenka Kozlová

Anonymní

Anonymní , 28. 1. 2021, 16.12

Dobrý den, děkuji vám za odpověď k mému dotazu. Mám ještě k tomuto případu doplňující dotaz. Z čeho by se v případě nemoci v ochranné lhůtě vypočítávala nemocenská od 15.dne, jak by to bylo řešené s platbou nemocenského pojištění,když se musím přihlásit na úřad práce a kdy bych se na něj v případě nemoci měla přihlásit,jestli hned kvůli ukončení pracovního poměru nebo až po skončení nemocenské?

Anonymní

Anonymní , 28. 1. 2021, 16.12

Dobrý den, děkuji vám za odpověď k mému dotazu. Mám ještě k tomuto případu doplňující dotaz. Z čeho by se v případě nemoci v ochranné lhůtě vypočítávala nemocenská od 15.dne, jak by to bylo řešené s platbou nemocenského pojištění,když se musím přihlásit na úřad práce a kdy bych se na něj v případě nemoci měla přihlásit,jestli hned kvůli ukončení pracovního poměru nebo až po skončení nemocenské?

Anonymní

Anonymní , 28. 1. 2021, 16.15

Předem vám děkuji za odpověď.

Anonymní

LenkaKozlova , 29. 1. 2021, 8.47

Dobrý den, pokud pracovní neschopnost vznikne v ochranné lhůtě, nemocenské se vypočítá z výdělku v posledním zaměstnání. Nemocenské pojištění po skončení zaměstnání nehradíte, ale možná jste měla na mysli spíše zdravotní pojištění. Pokud budete v pracovní neschopnosti, nemůžete se zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání na ÚP. Pokud už na ÚP registrovaná budete a pracovní neschopnost vznikne až poté, tak v evidenci zůstat můžete. Stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění za uchazeče o zaměstnání i za příjemce nemocenského, je potřeba tyto skutečnosti oznámit pojišťovně do 8 dnů. Lenka Kozlová

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2021 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací