Nárok na nemocenskou na rizikovém pří přechodu z DPP na DPČ

zobrazeno 1304×

Vložil(a): Anonymní, 26. 2. 2019 11.47

Na dotaz odpovídá LenkaKozlova

Mám nárok na nemocenskou, pokud záhy po nástupu na DPČ (pro vypršení hodin na DPP) skončím na rizikovém?

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Anonymní

LenkaKozlova , 26. 2. 2019, 16.13

Dobrý den, pokud budete z DPČ účastna nemocenského pojištění, pak budete mít nárok na nemocenskou. Z DPČ je odváděno pojistné od výdělku alespoň 3000 Kč. Pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu (tedy není sjednán příjem alespoň 3000 Kč), jste nemocensky pojištěná jen v těch měsících, kdy tohoto příjmu dosáhnete.

Anonymní

Anonymní , 1. 3. 2019, 10.10

Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat na doplňující dotaz? Z čeho se pak vypočítává výše nemocenské v případě, že na ni budu mít nárok (vydělám nad ty 3 tisíce a budu nemocensky pojištěna). Bude to pak jen od počátku té smlouvy DPČ (na které třeba stihnu odpracovat jen měsíc kvůli hrozícímu rizikovému těhotenství), nebo se počítá už s předešlých měsíců, kdy jsem u zaměstnavatele měla ještě to DPP (též jsem zatím na tom DPP vždy vydělala nad hranici 10 tis. a byla nemocensky pojištěna, pracovní poměr trvá od 15. 11. 2018)? Mnohokrát děkuji za doplnění

Anonymní

LenkaKozlova , 1. 3. 2019, 14.05

Bude se počítat jen z DPČ, jedná se o samostatné doby pojištění.

Anonymní

Anonymní , 11. 3. 2019, 12.26

Mnohokrát děkuji za odpověď. Pokud tedy u tohoto zaměstnavatele dojedu DPP smlouvu tím, že mi vyprší těch 300 hodin a další už si raději brát nebudu (kvůli hrozícímu rizikáči), je pak třeba, resp. pro mne žádoucí přihlásit se na ÚP? Na mateřskou mohu nastoupit už v srpnu, takže cca 3 měsíce potřebuji nějak vyplnit, aby za mne bylo odváděno pojistné a abych brala nějakou podporu. Vím, že na mateřskou pak mít nárok budu, budu splňovat podmínky (před touto DPP jsem měla u jiných 2 zaměstnavatelů klasické HPP). Jak je to ale s výší mateřské - z čeho se mi bude počítat? Bude to z výdělku na této poslední DPP (smlouva trvala listopad 18 - cca duben 19) s tím, že následné dávky z ÚP, příp. nemocenská, se do toho nepočítají? Mnohokrát děkuji za doplnění (na sociálce mi to kupodivu neřekli...)

Anonymní

LenkaKozlova , 11. 3. 2019, 16.04

Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je nejen splnění alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, ale je nutné také na PPM nastoupit z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě a ochranná lhůta z DPP neplyne. Při registraci na ÚP by za Vás stát hradil pouze zdravotní pojištění, ne nemocenské. V případě, který popisujete, byste tedy nárok na PPM neměla. Co se týče zbývající části dotazu, tak výše PPM se počítá jen z výdělku v posledním zaměstnání.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů