vztekání u 5letého chlapečka

zobrazeno 974×

Vložil(a): Anonymní, 4. 12. 2016 5.53

Na dotaz odpovídá Ilona Špaňhelová (PhDr. Ilona Špaňhelová)

Dobrý den,
velmi Vás prosím o radu. Máme skoro 5letého syna, který se poslední dobou velmi vzteká, např. hrajeme pexeso, vidí, že prohrává, tak ho raději rozhází než aby prohrál. Když mu něco zakáži nebo se snažím nastolit nějaké pravidla, tak na mě křičí, že jsem zlá, a že on mi zakáže např. televizi. Z toho mám docela obavu, že nejsem pro něj autorita, ale hlavně nevím, jak reagovat v této situaci. Snažím se mu to vysvětlit, ale on je jak v tranzu.
Už jsme ho naučili, že musí stát ve frontě a čekat, až na něj přijde řada, ale když ho někdo předběhne, hrozně se rozčílí a je schopný to dítě i uhodit.
Asi ve 3 letech jsme měli problém, že v kolektivu se choval velmi agresivně, i děti kousal, ale to jsme už odbourali. V té době teprve pořádně začal mluvit.
Jinak je velmi šikovný a to si myslím, že jsem i objektivní.

Děkuji velmi za cenné rady.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

PhDr. Ilona Špaňhelová , 6. 12. 2016, 10.27

Dobrý den, dítěte pětiletého by už neměla být tak akční reakce na něco, co se mu nelíbí nebo co nechce dělat. Napíšu obecná doporučení pro psychicky i fyzicky zdravé dítě: - pokud má agresivní chování, zkuste hned jej odvést do soukromí, kde budete na něj jen on a jeden dospělý (abyste zachovali jeho důstojnost a mohli reagovat) - zkuste napřed slovně komentovat jeho pocit - zlobíš se, jsi naštvaný ... a pak mu zkusit ukázat, co s tímto pocitem - může si např. dupnout, aby šel pocit ven ... - pak teprve komentovat, co se stalo, co je norma, v čem byl on např. v průběhu hry šikovný ... - nikdy nesmí bít vás nebo někoho jiného - bolí to, stávají se pak z děti nepřátelé - posilujte také jeho soucit s druhým - aby si všiml vás, když vás bolí hlava a pomohl vám, pomohl s chystáním večeře ... Zdravím Vás Ilona Špaňhelová

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů