Strach ze zvířat

zobrazeno 1203×

Vložil(a): caroline, 23. 3. 2015 13.06

Na dotaz odpovídá PhDr.Bc. Martina Rezková (rezkova)

Dobrý den.Mám syna,kterému budou za měsíc 3 roky.Vždy měl rád zvířata (máme doma 3 kočky), ale poslední dobou začal mít úplnou hrůzu ze zvířat. Začalo to pejsky jedno jaké velikosti (když např.vidí psa, který jde před námi,musíme změnit směr, když se pes přiblíží, schová se mi syn za nohy a někdy začne hystericky brečet). Začal se bát i našich koček a minulý týden nechtěl zůstat sám na zahradě, protože na skluzavce viděl 1 mravence. Někdy se to snaží skrývat způsobem, že říká "To je pěkná beruška", ale je vidět, že se jí bojí.
Více se také bojí všeobecně, např.usínat sám.
Před pěti měsíci jsme se přestěhovali a před třemi měsíci se nám narodila holčička. Sestřičku má rád a je na ní hodný. Můžou ale tyto události spolu nějak souviset? Dá se se synovými strachy nějak pracovat?

Sdílejte:   | 
3

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

rezkova , 24. 3. 2015, 23.32

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Vašemu chlapečkovi se mohlo přihodit cokoli. Je těžké posoudit takhle na dálku s minimálními informacemi, co se vlastně u Vašeho chlapečka doopravdy děje. Nyní Vám zmíním jen nějaké mé hypotézy, co se mohlo odehrát. Váš chlapeček se mohl setkat s nějakou špatnou, prožitkově nepříjemnou situací v kontaktu se zvířátky. Mohl i někde nějakou informaci zachytit jak vizuálně, tak sluchově. Mohl vidět nějaký děj v pohádce, co mu asocijuje strach ze zvířat. Mohlo se stát psychické zatížení dítěte z důvodu adaptace na nové prostředí "stěhování, čí nového člena rodiny. I na takovéto změny je někdy třeba dítě připravit. Mohlo se odehrát něco no podvědomé úrovni. Ano, i souvislosti můžou spolu být propojené. Musela bych Vašeho chlapečka vidět, abych viděla, co se v dítěti odehrává. Ano, se strachy u dětí se dá pracovat formou "Nedirektivní terapie", kde dítě formou hry, která je mu vlastní a přirozená se pod vedením psychologa pomůžou dítěti zmírnit dopady strachu, úzkosti ap. Doporučuji se chlapečka neptat "Co ti je, proč se bojíš" ap. Tomu dítě nerozumí, neví proč se bojí. Ale jako maminka s ním můžete mluvit o jeho pocitech, jak se cítí, kde v tělíčku cítí ten pocit strachu atd. Více Vám touto cestou asi již neporadím. Vás bych chtěla moc ocenit, že nenecháváte strach Vašeho chlapečka neřešeným a že se snažíte hledat kroky k jeho pomoci. Držím palce a zdravím Martina Rezková

caroline , 25. 3. 2015, 12.32

Dobrý den. Moc Vám děkují za odpověď. Pravdou je,že mi syn nedokáže vysvětlit, proč se boji. Nejsem si vědoma, že by se setkal s nějakou negativni situací se zvířátky, ale i to je možné. Na pohádky se kouká a zvířátka (i "zlý pes" např v Pejskovi a kočičce) se tam objevují. Zkusím si se synem více povídat o jeho pocitech. Pokud by strach přetrvával (a jak dlouho asi?), myslíte, že by bylo vhodné vyhledat nějakou odbornou pomoc nebo je šance,že to časem vymizí?

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací