Odsávání hlenu

zobrazeno 4155×

Vložil(a): Markéta V., 12. 4. 2015 12.10

Na dotaz odpovídá MUDr. Martina Boháčová (bohacova)

Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na časté odsávání hlenu z nosu. Syn 2,5 roku dost trpí na rýmy a tak často odsáváme. Sestra mi ale nedávno říkala, že někde četla o tom, že časté odsávání nadměrně dráždí sliznici, která pak otéká a že je tedy odsávání vlastně škodlivé. Při odsávání hodně používáme mořskou vodu a sliznici zvlhčujeme. Také by mě zajímalo jak je to s odsáváním u miminek, máme druhého 6 měsíčního synka a bohužel chytne každou virózu od bratra. Máme ho odsávat nebo ne?

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

bohacova , 12. 4. 2015, 17.27

2,5 leté dítě bych už rozhodně učila smrkat....Spreje s mořskou vodou případně Vincentkou doporučuji, sekret se lépe uvolní a sliznice zklidní. U miminka odsávat s rozumem, když vidíte, že má opravdu plný nos a špatně se mu dýchá. I u něj můžete použít zmiňované spreje.

Markéta V. , 12. 4. 2015, 23.05

Děkuji mockrát za odpověď. O smrkání se snažíme už delší dobu, ale zatím bohužel bez většího úspěchu. Chápu to tedy dobře tak, že časté odsávání je opravdu škodlivé?

bohacova , 13. 4. 2015, 8.06

A co to je "časté odsávání"? :-) Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Pokud např. odsáváte co hodinu a ještě u toho hadičkou dráždíte a traumatizujete nosní sliznici, tak to určitě dobře není... Opatrně bez kontaktu se sliznicí, 3-5x denně by vadit nemělo. Záleží, jak je kdo šikovný. Zaměřila bych se opravdu na to smrkání, učit trpělivě, např. formou hry (" ježeček na zahradě - funí, dupe, něco hledá" :-)) - mně osobně se u vlastních dětí osvědčilo.

Markéta V. , 13. 4. 2015, 16.23

Já doufám, že si smrkání brzy osvojí, zatím spíš fouká pusou a nebo se nosem i nadechuje, takže to co vysmrká hned zase vtáhne zpět. Odsávání teď řeším hlavně kvůli tomu mladšímu, abych časem neudělala víc škody než užitku. Máme odsavačku na vysavač, sliznice se nedotýká a odsávali jsme maximálně 5x denně. Malého jsme zatím odsávali maximálně 2x denně a jen při velkém nachlazení. Jsem moc ráda, že znám názor odborníka a budu se řídit vaším doporučením. Děkuji.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů