Vliv Vigantolu a Kanavitu na zažívání miminka

zobrazeno 3827×

Vložil(a): Anonymní, 30. 8. 2016 13.27

Na dotaz odpovídá MUDr. Jana Anna Nováková (sante)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohou mít kapičky Kanavit, případně jejich kombinace s Vigantolem špatný vliv na zažívání novorozence.

Dceři je 1 měsíc. Od druhého týdně kapeme (2 kapky 1x týdně) Kanavit a poté jsme přidali i Vigantol (1 kapka 1 x denně). V průběhu 3.týdne se začalo objevovat občasné večerní nadýmání. V průběhu 4. týdne, v podstatě den poté, co jsem kromě Vigantolu kápla i Kanavit, se nadýmání zesílilo (kromě večera i v průběhu dne) a navíc se objevila zelená hlenovitá stolice. V dalších dnech (podáván pouze Vigantol) přetrvávalo nadýmání a zelená stolice. Stolice se postupně lepšila, nadýmání téměř vymizelo až šestý den. Další den jsem opět kromě Vigantolu podala i Kanavit a opět nastalo bolení bříška a zelená stolice.
Stravuji se dobře, dráždivá a nadýmavá potraviny vynechávám, v posledním týdnu jsem výrazně omezila i potraviny s laktózou, takže moje strava by neměla být na vině.

Ráda bych se poradila, zda má smysl Vigantol, případně Kanavit, nahradit jinými kapičkami ... a odstranit tedy možnou příčinu.

Děkuji.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sante , 30. 8. 2016, 13.51

Dobrý den, u Kanavitu nebývají zažívací potíže popisovány, výjimečně se s nimi setkáváme u Vigantolu. Je si však třeba uvědomit, že tyto potíže jsou u miminek velmi časté bez ohledu na podávané vitamíny. Pokud bude Vaše podezření na tento negativní vliv Kanavitu přetrvávat, poraďte se s lékařem Vašeho dítěte, zda je nutné Kanavit podávat (to závisí zejména na tom, zda dostala vitamín K v porodnici ve formě kapek či injekčně). Pro podávání vitamínu D existují alternativní přípravky, které jsou registrované jako doplňky stravy.

Anonymní

Anonymní , 30. 8. 2016, 15.38

Děkuji za rychlou odpověď, bohužel vitamin K jsme v porodnici injekčně nedostali, takže bychom ho asi měli užívat dál. Dětská lékařka předepsala 2 kapky 1x týdně po 12ti týdnů věku dítěte. Zkusím tedy nejdřív vyzkoušet záměnu Vigantolu. Mohu se ještě zeptat, co ovlivňuje množství vit. D v mateřském mléce? Je možné, že například v létě, když trávím víc času venku a na slunci, má miminko vitamínu D v mateřském mléku dostatek? Nebo, když bych vitamín D sama užívala, dostane se do mléka? Děkuji

sante , 31. 8. 2016, 7.30

Bohužel mateřské mléko nemůže plně hradit potřebu vitamínu D u miminek. Abychom měli jistotu, že dostávají potřebnou dávku, je nutné ho dodávat ve formě kapek nejméně do 12 měsíců věku.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů