Psychogenní zácpa, jak na ni vyzrát?

zobrazeno 2498×

Vložil(a): Anonymní, 12. 4. 2015 22.14

Na dotaz odpovídá MUDr. Jana Anna Nováková (sante)

Dobrý den, nedávno jsem se setkala s pojmem psychogenní zácpa, a to na konkrétním děťátku mé kamarádky. Slyšela jsem o tom poprvé, ale průběh a potíže s tím spojené mne celkem děsí. Jaká je maximální lhůta pro zadržení stolice u dítěte a jaký zdravotní dopad to může na něj dlouhodobě mít? Jak lze dětem pomoci tento psychický blok překonat a popřípadě jim ulevit - mastičky, medikamenty i homeopatického rázu, alternativní léčba, bylinky, aby se pro ně odchod na toaletu nestal noční můrou? V jakém věku dítěte se může tento problém vyskytnout? Velice děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sante , 13. 4. 2015, 9.02

Dobrý den, psychogenní zácpa většinou navazuje na obtíže s vyprazdňováním spojené s tuhou stolicí, poraněním konečníku a bolestivou defekací nebo na násilné vysazování na nočník spojené například s negativní motivací, trestáním a podobně. K problému jsou nejnáchylnější batolata, ale může nastat v kterémkoli věku. V první řadě je třeba odstranit případný fyzický problém - změkčením stolice, zhojením konečníku. Podpůrná jsou dietní opatření, vhodné je vysazování na nočník po jídle. V některých případech je nutná pomoc psychologa.

Anonymní

Anonymní , 13. 4. 2015, 15.40

Velice Vám děkuji za odpověď. A z těch medikamentů pro změkčení stolice, máte nějaké osvědčené, nejlépe i na přírodní bázi?

sante , 14. 4. 2015, 7.12

Dobrý den, nejúčinnější je látka makrogol, ta je na předpis. Z volně prodejných je k dispozici laktulóza.

Anonymní

Anonymní , 14. 4. 2015, 14.36

Mockrát děkuji :) Mějte se krásně.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů