Očkování proti klíšťové encefalitidě

zobrazeno 1415×

Vložil(a): Jana V., 22. 3. 2015 21.19

Na dotaz odpovídá MUDr. Jana Anna Nováková (sante)

Dobrý den, vzhledem k tomu, ze bydlíme u lesa, který je v teplých měsích plný klíšťat, ráda bych svoje 2,5 letá dvojčata nechala naočkovat proti klíšťové encefalitidě. Říkám si ovšem, zda jsem nepropásla nějakou vhodnou dobu pro očkováni, že teď už je nejspíše na obranu pro nastávající léto pozdě. Je tomu opravdu tak? Děkuji za informaci.

Sdílejte:   | 
1

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sante , 23. 3. 2015, 11.01

Dobrý den, k dostatečné ochraně pro následující sezónu je nejvhodnější podat první dvě dávky během předchozí zimy v odstupu 1-3 měsíců. Pokud toto nestihneme, je možné (ale méně vhodné) očkovat zrychleným schématem, kdy se první dvě dávky podávají v odstupu 14 dnů. Po prvních dvou dávkách by měla být imunita dostatečná. 3. dávka se v obou případech podává za 5-12 měsíců po druhé. Ovšem pokud je, jak píšete, dětem 2,5 roku, klidně bych vyčkala s očkováním až do příští sezóny, protože u takto malých dětí probíhá onemocnění lehce, bez následků, pod obrazem běžného virového onemocnění nebo bezpříznakově. Závažné může být u starších dětí a zejména dospělých. Proto doporučujeme očkování proti klíšťové encefalitidě zpravidla až po 3.-5. roce věku.

Jana V. , 23. 3. 2015, 18.09

Dobrý den, moc děkuji za odpověď, Takže vhodnou dobu jsme propásli, ovšem naštěstí je pro nás ještě brzy :-). Takže na očkování myslet nejlépe od letošního listopadu a dále, to budou holkám 3,5 roku.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů