Množství vypitého MM u kojence

zobrazeno 1123×

Vložil(a): jajdulka, 20. 7. 2015 13.39

Na dotaz odpovídá MUDr. Jana Anna Nováková (sante)

Dobrý den, mám 4 měsíčního plně kojeného chlapečka. Porodní váha 3,64 kg, 50 cm. Po příchodu z porodnice vypil při každém kojení okolo 150 ml i více. Doposud prospíval krásně, ve 4 měsících váží téměř 7 kg a měří 65 cm. Problém je v tom, že posledních 14 dní se mu začaly ve stolici objevovat žilky krve (doposud celkem 4x) a ve stolici má i dost hlenu – i dle názoru naší pediatry. Ta doporučila vyřadit z mojí stravy mléko, mléčné výrobky a všechny dráždivé potraviny, ale úbytek hlenu za posledních 6 dní po úpravě jídelníčku nepozoruji. Paní doktorka malému odebrala krev na alergii na BKM, krevní obraz, jaterní testy. Výsledek na alergii zatím není a kvůli dovolené ho ani v příštích 14 dnech nezjistím, KO a JT byly v normě. A dále se při poslední kontrole zjistilo, že syn během 17 dní přibral pouze 80 g a bylo mi doporučeno, abych mu začala dávat rýžový odvar s mrkví, s tím, že mu moje mléko nestačí a hlen ve stolici je z hladu a krev z opruzení. Zakoupila jsem tedy kojeneckou váhu a se zděšením zjistila, že malý vypije jen okolo 60 ml. Je ale spokojený, nepláče. Počet stolic (asi 3 denně) i počet pomočených plen (moč světloučká) je dle mě v pořádku. Od doby co mám váhu, se snažím, aby alespoň 100 ml/ každé kojení vypil, víc nevypije a když jsem zkoušela odsávat, vcelku nic po kojení neodsaju. Denně ale stejně nepřijme více 800 ml mléka. Je to problém? Měla bych ho dokrmovat UM s hydrolyzovanou bílkovinou? Nebo co byste mi doporučila?
Děkuji za odpověď, Pavla

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sante , 20. 7. 2015, 14.27

Dobrý den, laboratorní test na alergii na bílkovinu kravského mléka má malou výpovědní hodnotu, zásadní je klinický obraz. Ten dle Vašeho popisu alergii určitě odpovídat může. Pokud vypije 800 ml mateřského mléka a k tomu ještě něco kaše a zeleninového příkrmu, může to být množství dostatečné, důležité je, aby prospíval. Dodržujte dále bezmléčnou dietu, efekt může nastoupit až během několika týdnů. Pokud by nepřibíral na váze, zhoršovala se konzistence stolice nebo zvyšovalo množství hlenu a krve, navštivte s ním pediatra, i zastupujícího.

jajdulka , 20. 7. 2015, 17.16

Dobrý den, děkuji za odpověď, ještě bych se ale chtěla zeptat. 1) O tom, že test má malou výpovědní hodnotu vím, ale je možné, že by se alergie na BKM projevovala jen hlenem a nitkami krve ve stolici? Bez trávicích obtíží, vyrážek? Já bych se i přes doporučení naší dětské lékařky příkrmům chtěla ideálně do 6.měsíce vyhnout - pokud to tedy bude možné - a zatím jen kojit, jsem přesvědčená, že pokud začnu s příkrmy už teď, bude to na úkor kojení... 2) Pokud tedy malý přibere cca 100 g týdně, je kojení dostatečné nehledě na vypité množství mléka? Nebo je dle vás rozumnější začít s příkrmy? A pokud ano, po čem mám sáhnout? Zeleninu a ovoce? Kvůli možné alergii na BKM nepřipadají mléčné kaše v úvahu, nevím co kaše s naštěpenou bílkovinou (např. rýžová Nutrilon HA) nebo bych se musela zaměřit na řadu allergy care a dávat jen tyto výrobky? Ještě jednou moc děkuji za Váš čas a ochotu.

sante , 21. 7. 2015, 7.37

Dobrý den. Ano, je možné, že se ABKM projeví hlenem a nitkami krve ve stolici bez dalších obtíží. Menší váhové přírůstky mohou být také dalším příznakem. Pokud budete mít dostatek mateřského mléka, můžete do šesti měsíců výhradně kojit. Je třeba důsledně sledovat růstové parametry. Pokud byste však měla mléka nedostatek, dává se u dětí nad čtyři měsíce přednost zavedení bezmléčných příkrmů (zelenina, ev. bezmléčná kaše) před umělou mléčnou výživou. Výrobky HA jsou u ABKM zcela nevhodné. Při bezmléčné dietě nezapomeňte užívat vápník a zkuste se celou situací příliš nestresovat, to má na tvorbu mléka více negativní vliv, než zavedení příkrmů.

jajdulka , 22. 7. 2015, 15.20

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Dnes jsem volala zastupující lékařce a z krve nic alergii na BKM nenasvědčuje, což mě ale nepřekvapuje. Budu tedy nadále držet bezmléčnou dietu a doufat, že problémy odezní a malý bude přibírat. Ještě jednou děkuji za váš čas a přeji krásné léto, Pavla

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací