Kašel u 4 měsíčního miminka

zobrazeno 4881×

Vložil(a): Anonymní, 12. 12. 2016 14.05

Na dotaz odpovídá MUDr. Jana Anna Nováková (sante)

Dobrý den,
ráda bych se poradila ohledně přetrvávajícího chrčení a kašle u 4 měsíčního kojence.
Dcerka začala poprvé z ničeho nic chrčet a pokašlávat před více než třemi týdny. Dvakrát jsme navštívili ordinaci praktického lékaře. Po poslechu bylo konstatováno, že se chrčení pouze přenáší z horních cest dýchacích, při druhé návštěvě mi bylo řečeno, že mohu dávat i sirup na odkašlávání. Nasadila jsem tedy sirup Prospan, nicméně po týdnu užívání nevidím u dítěte žádnou změnu. Teplotu nemá, náladu má dobrou, pouze když se ji nedaří odkašlat, tak začne plakat. Když je hlen nahromaděný a není "odkašlaná" odmítá sát. Tato situace nastává vždy ráno po probuzení a někdy i odpoledne/navečer. Když nosík prostříknu mořskou vodou a odsaji nosní odsávačkou, odsaji trochu hlenu zpravidla jen ráno, přes den téměř nic.
Postýlku máme podloženou (leží s hlavou ve zvýšené poloze), držíme se doma a v teple, občas nakapu eukalyptový olej do aromalampy.

Trápí mě, že se stav miminka nelepší a ráda bych se proto zeptala, jak dlouho toto může přetrvávat a v jakém případě navštívit opět lékaře nebo co byste mi doporučila.

Od našeho praktického lékaře jsem nedostala uspokojivou odpověď a obávám se, že když navštívím ordinaci znovu, nedozvím se nic nového a naopak dítě vystavím dalším nemocem.

PS: Starší tříletá dcera dostala kašel také a po 14ti dnech a užívání jitrocelového sirupu je zcela v pořádku.

Děkuji.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

sante , 12. 12. 2016, 14.14

Dobrý den, rýma a zahlenění je u miminka vždy nepříjemné, protože dýchá převážně nosem. Důležité je zejména, že i přesto zvládne dobře sát. Starší sestra je pravděpodobně zdrojem infekce a určitě tomu tak není naposled - to je nevýhoda mladších sourozenců. Vzhledem k tomu, že je mladší dcera nemocná poprvé a neumí si ještě dostatečně efektivně odkašlat, trvá jí déle, než si s infekcí poradí. Pokud nemá teplotu a je fit, můžete jít určitě i ven. Opakovanou návštěvu lékaře bych doporučila při vzestupu teplotu nebo pokud by se kašel zhoršoval.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2020 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací