Syn nepřibírá

zobrazeno 3052×

Vložil(a): Lenourecek, 1. 12. 2016 23.11

Na dotaz odpovídá Eva Hájková (Eva Hájková, MPH, MBA)

Dobrý den, syn porodní váha 3150 g., nyní v 10-ti měsících má jen 6700 g. Příkrmy jsem začala zavádět od začátku 6. měsíce postupně - co měsíc, to další příkrm, nyní jsme již tedy na 5-ti příkrmech za den. Ráno, večer a v noci kojím, když si řekne, tak občas i během dne. Mezi 6. a 8. měsícem u něj došlo k úbytku váhy o 4OO gramů, mezi 8. a 10. měsícem je přibral zpět, ale za poslední 3 týdny se jeho váha nezměnila. Jí podle mě dobře, k obědu a k večeři až 250 gramů masozeleninového příkrmu s přílohou (rýže, brambory, těstoviny), k snídani mu dělám kaše a k svačinám má většinou ovoce nebo chleba. Syn se plazí, popolézá, má podle mě hodně pohybu a je to spokojený veselý kluk. Od narození v noci špatně spí a často se budí. Kvůli tomu, že nepřibírá mu již byla brána krev, vše, na co byl testován vyšlo dobře. Na poslední kontrole v úterý mi lékařka řekla, že pokud do příštího týdne nepřibere, pošle ho na hospitalizaci do nemocnice. Tomu se chci samozřejmě vyhnout. Snažím se u něj zvýšit výživovou hodnotu jídla, s ohledem na to, co v jeho věku smí jíst - dávám větší porce masa, maso každý den, kaše také každý den... Můžete mi poradit, jak jídelníček upravit, co zařadit, abych nějak napomohla tomu, aby přibral (s ohledem k jeho věku)? Moc děkuji za odpověď.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Eva Hájková, MPH, MBA , 4. 12. 2016, 19.48

Dobrý den a děkuji za dotaz. Bohužel nemohu syna detailně vyšetřit, ale dle toho co píšete vypadá, že se chlapeček vyvíjí v pořádku krom tedy váhy. Kolik měří? Je výška adekvátní k věku? Nebudeme zde ale škatulkovat a kategorizovat. Pojďme se podívat na jídelníček. Pokud zkonzumuje jak píšete 250 g stravy 3x denně, plus svačiny a kojení, nevidím důvod, proč by neměl přibírat. Jsou děti (včetně mého syna, 4 roky a váha 14kg), které jsou menšího vzrůstu a samozřejmě vše doženou později. Nejdůležitější je, aby se fyzicky a mentálně vyvíjeli v pořádku a neměly deficity makro a mikroživin. Navrhuji: 1. ráno podávejte jáhelné, quinoové a pohankové kaše (dají se sehnat jáhlové a quinoové vločky, které jen povaříte např. v rostlinném mléce - kravskému bych se vyhýbala). Přidáte kvalitní máslo, nastrouhan jablko a dosladíte např. rozmačkaným banánem. vyhněte se rýžové kaši, která má vašší GI. 2. Pokud rezonujete s kojením, více bych kojila přes den i v noci. Kdykoli si syn řekne. 3. Maso bych nezařazovala denně - je to velká zátěž na trávící ústrojí. Živočišnou bílkovinu bych nahradila rostlinnou - luštěniny, ořechy, semena (červená čočka, tempeh jsou vhodnými). Ve své knize Hravě o živé stravě mám popsány jídelníčky dle věku zaměřeny na rostlinnou stravu, kdyby jste chtěla inspiraci. 4. Zařaďte kvalitní tuky - lněný, kokosový, máslo, rybí tuk ve formě čerstvých ryb, kokosový kefír, což je výborné probiotikum, mladý kokos (dužinu můžete rpymixovat s banánem a připravit velmi chutnou svačinku). Mladí kokosy najdete v Glóbusu anebo www.mladykokos.cz. Tuky/oleje přidávejte do každého jídla 5. Zařaďte dětská probiotika laktobacily a bifidobakterium - Mohu doporučit od Graden of Life v raw a bio kvalitě, bezmléčná a bezlepková (k dostání u mne) 6. Zařaďte škrobovou zeleninu - brambory, kukuřici, batáty 7. Dělejte vývary z kostí - přidávejte do hutných polévek například z dýně. 8. Podávejte dostatek ovoce Sledujte stolici - je možné, že má syn určitou intoleranci a zvažte vyšetření na celiakii. Vím, jak je frustrující chodit k pediatrovi, který chce dítě hospitalizovat. K hospitalizaci však není důvod, pokud je dítě zdravé, hydratované, bez deficitů a vyvíjející se v pořádku. Máte právo změnit pediatra, pokud vás stresuje a nejste spokojena. Hlavně - nalaďte se vy, jako maminka na pozitivní vlnu. Snažte se na váhu nemyslet a uvolněte se. Naše děti jsou na nás matky velmi napojené a někdy fakt, že "problém" necháme takzvaně plavat vyřeší vše. V případě, že by jste chtěla stav detailněji zkonzultovat, neváhejte mne kontaktovat na eva@evahajkova.com Držte se! Eva Hájková www.evahajkova.com www.hrave-o-zive-strave.cz

Lenourecek , 14. 12. 2016, 10.58

Dobrý den, mockrát Vám děkuji. Něco z toho, co jste mi poradila jsem shodou okolností zavedla ještě předtím, než jsem si Vaši odpověď přečetla a ostatním se snažím řídit. Syn začal přibírat a doufám, že bude i dále. Děkuji a ať se daří.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů