Obměna chrupu

zobrazeno 1910×

Vložil(a): Katka, 8. 2. 2017 13.45

Na dotaz odpovídá Olga Horáková (olinek)

Dobrý den, loni jsem se na vás obracela pro radu, jak naučit C,S,Z a Č,Š,Ž. Musím se pochválit, podařilo se, syn si už na jazyk nešlape a rychle se naučil i Ř.
Nyní mám 2 otázky:
- syn má 5,75 roku a u toho Č,Š,Ž by mohl mít rty ještě více do kulata, pevnější a menší otvor, ale zatím se mu to nedaří, mám se o vylepšení pořád snažit nebo je to o obratnosti mluvidel a ještě se to zlepší samo? Popř. jaké pomůcky se vám osvědčily?
- momentálně synovi vypadly obě přední jedničky a zřetelnost mluvení se zhoršila, je potřeba pořád sykavky procvičovat, aby se návyk na "šlapání si po jazyku" zase nevrátil nebo není potřeba a až druhé zuby dorostou, zase bude mluvit líp? Nebo by měl říkat sykavky správně i bez těch zubů, protože jazyk je až za zuby? Děkuji.

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

olinek , 9. 2. 2017, 11.42

Dobrý den, tak velká pochvala. Otázka je, jak to čšž zní, my přeci klidně řekneme čšž i v úsměvu. To špulení k tomu jen dopomáhá. Takže pokud to zní normálně, tak ho nechte žít. Ztráta zubů vždy ovlivní výslovnost sykavek, naštěstí se zoubky vymění dřív, než se zafixuje nějaký zlozvyk. Jen ho sledujte, aby se to nevrátilo. I jemu řekněte, že to načas bude více šišlat, aby se to nepokoušel nějak upravovat (to tam právě pak strkají jazyk, aby zmenšili tu ďouru a více to syčelo). S pozdravem Olga Horáková

Katka

Katka , 9. 2. 2017, 14.26

On právě hlavně u toho Č má tendenci ten spodní ret ohrnovat dolů, takže i sluchem je poznat, že to není ono. U toho Š, Ž to zní mnohem líp. Dokáže říct správně C,S i bez těch zubů, ale pokud začne mluvit rychle, tak si zase začíná šlapat po jazyku a mám strach, abychom se s výslovností zase nedostali o rok zpět. U "Z" si myslím, že ty zuby potřeba jsou, takže to zatím neřeším. Zuby se zatím vůbec nezačaly klubat, takže to asi nebude otázka jen týdnů, ale i měsíců. Osvědčilo se mi při čtení pohádky, z každé stránky vybrat pár slovíček a ty si od něj nechám zopakovat. Spolupracuje a na výslovnosti si dává záležet, je to možná cesta? Děkuji moc.

olinek , 18. 2. 2017, 23.19

Dobrý den, co se týče posouzení postavení mluvidel, je nejlepší, aby to logoped viděl a slyšel. Nyní bych Vám poradila za nějakým zajít, aby vás posunul dál. Je bezva, že spolupracuje, co se osvědčilo, používejte dál. S pozdravem Olga Horáková

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2024 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů