Žádost o rodičovskou dovolenou a návrat do práce

zobrazeno 320×

Vložil(a): Anonymní, 17. 11. 2018 21.34

Na dotaz odpovídá Lenka Kozlová (LenkaKozlova)

Dobrý den, koncem ledna 2019 mi končí rodičovská dovolená. Před třemi lety jsem do stávajícího zaměstnání posílala dopis s žádostí o rodičovskou dovolenou s tím, že požadavek byl do 2.2.2019. Syn ale již nyní začal chodit do školky a já bych ráda začala pracovat co nejdříve. Od svého nadřízeného vím, že v současné chvíli pro mě místo nemá (i když by dle zákona držet místo měl vzhledem k pracovnímu poměru na dobu neurčitou). Má se mi ozvat v nejbližší době, jestli se nějaká práce nenajde. V případě že ne, předpokládám, že by mi mělo být poskytnuto odstupné. Tato varianta by mi nevadila, vzhledem k tomu, že práce je od mého trvalého bydliště opravdu daleko a musím brát ohled na to, že mám dvě malé děti. Otázka zní. Mohu po svém současném zaměstnavateli požadovat okamžité rozhodnutí se (zda tedy pro mě mají nebo nemají práci) i přesto, že žádost o rodičovskou dovolenou byla stanovena do 2.2.2019? Nebo mají čas do tohoto data a do té doby se případně může ještě nějaké místo uvolnit? Nebo by bylo v mém případě dle Vás vhodné, abych napsala nový, oficiální dopis s novou žádostí? Děkuji

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

LenkaKozlova , 18. 11. 2018, 17.24

Dobrý den, záleží na tom z jakého důvodu pro Vás zaměstnavatel nemá práci. Pokud jen přijal místo Vás jiného zaměstnance a chce si ho tam nechat, tak to není zákonným důvodem pro výpověď ze strany zaměstnavatele. Nicméně často v takové situaci zaměstnavatelé dávají výpověď pro nadbytečnost z důvodu organizačních změn, přestože fakticky k žádné organizační změně nedošlo (takovou výpověď lze napadnout jako neplatnou). Výpověď pro nadbytečnost [dle § 52 písm. c)] Vám zaměstnavatel nemůže dát během trvání rodičovské dovolené, ale nejdříve až po Vašem návratu. Pokud je důvodem zrušení nebo přemístění (části) zaměstnavatele [dle § 52 písm a) nebo b)], pak by Vám mohl dát výpověď už nyní během rodičovské dovolené (kromě situace, kdy by se přemisťoval v rámci místa výkonu práce). Při výpovědi ze strany zaměstnavatele Vám náleží odstupné. Pokud Váš pracovní poměr trvá alespoň 2 roky, tak ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Kromě toho, pokud výpovědní doba běží po rodičovské dovolené, tak je zaměstnavate povinen Vám po tuto dobu přidělovat práci. Pokud tuto práci pro Vás nemá, jsou to překážky na straně zaměstnavatele a po dobu jejich trváním Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel Vám může také nabídnout dohodu o ukončení pracovního poměru. Dohodou lze ukončit pracovní poměr k jakémukoliv datu i během rodičovské dovolené. Pokud se jedná o dohodu z některého z důvodů, pro který Vám mohl dát výpověď, tak i v takovém případě Vám náleží zákonné odstupné. Odstupné je možné sjednat také vyšší než zákonné. Způsob ukončení prac. poměru má vliv na případnou podporu v nezaměstnanosti. Pokud po rodičovské dovolené neodpracujete ani den (nebo za něj nedostanete náhradu mzdy), máte nárok vždy jen na nízkou podporu, která se nepočítá z platu. Abych to ještě shrnula. Zaměstnavatel nemá povinnost sdělovat Vám nyní, zda pro Vás má nebo nemá práci. Může počkat až na Váš návrat po rodičovské. Pokud byste chtěla rodičovskou dovolenou ukončit dříve, bylo by nutné dohodnout se se zaměstnavatelem. Lenka Kozlová

Anonymní

Anonymní , 24. 11. 2018, 23.08

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Na jejím základě jsem zaslala zaměstnavateli novou oficiální žádost o ukončení mé rodičovské dovolené ke konci listopadu. Zpětně mi volala personalistka s tím, že pro mne nyní místo nemají, počítají se mnou až v únoru (od svého přímého nadřízeného vím, že místo nemají a pokud se něco zásadního nezmění, tak ani mít nebudou - jen pokud by šel náhodou někdo na mateřskou apod.) a z jakého důvodu chci nastoupit dříve. Počítala s tím, že řeknu, že mám jinou práci a vyřeší to jednoduše tím, že mám poslat výpověď.. Já jí ale řekla, že syn nastoupil do školky a já bych chtěla pracovat již nyní a mému nadřízenému jsem volala již v červenci s tím, že budu možná chtít nastoupit dříve. Odpověď zněla, že se s nadřízeným domluví a ozve se mi.. Můj dotaz zní, mohu po ní požadovat oficiální vyjádření, že pro mne budou mít v únoru zaměstnání? Jde mi samozřejmě o to, získat od nich odstupné.. Vzhledem k tomu, že mi místo opravdu nedrží a já to vím.. Děkuji moc!

LenkaKozlova , 25. 11. 2018, 11.03

Dobrý den, i kdyby Vám nyní personalistka potvrdila, že místo pro Vás bude, tak se situace do února může změnit. Pokud ale máte informaci od nadřízeného, že místo pro Vás mít nebudou, můžete se nyní zkusit domluvit na dohodě o ukončení pracovního poměru (k jakémukoliv datu) z důvodu nadbytečnosti, za což by Vám taky náleželo zákonné odstupné. Při takové dohodě zaměstnavatel ušetří oproti situaci, kdy by Vám musel dát výpověď, protože než by doběhla výpovědní doba, náležela by Vám mzda nebo náhrada mzdy v případě, že by Vám zaměstnavatel nemohl přidělovat práci. Při dohodě byste už nyní mohla mít situaci vyřešenou, jinak budete muset čekat do února, jestli Vám práci přidělí nebo dostanete výpověď.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací