Odstranění dělohy s vaječníky

zobrazeno 3270×

Vložil(a): Petra1964, 3. 2. 2021 15.49

Na dotaz odpovídá MUDr. Jakub Neumayer (neumayer)

Odstranění dělohy s vaječníky nebo bez vaječníků

Sdílejte:   | 
0

Máte dotaz na odborníka z této poradny? Zeptejte se

Petra1964 , 3. 2. 2021, 15.49

Dobrý den, velice Vás prosím o radu ohledně odstranění dělohy a vaječníků. Vzhledem k tomu, že mám mnohočetné myomy na děloze, jsem objednána na odstranění dělohy. Myomy nemám zhoubné. Operaci dělohy samozřejmě podstoupím, už jen z toho důvodu, že mám poslední roky velké problémy s nepravidelnou menstruací a velkými bolestmi břicha. Je mi ale doporučeno nechat si odstranit komplet dělohu i s vaječníky. Zde už mám ale strach. Dočetla jsem se, že vaječníky produkují velmi důležitý hormon estrogen, který je podstatný pro velkou škálu věcí ohledně zdraví ženy. Je mi 57 let. Menstruaci jsem měla naposledy před půl rokem. Nyní se mi objevila černá sražená krev, což je dle Dr. způsobeno myomy. Proto jdu na odstranění dělohy. Jsem v přechodu. Dr. mi tvrdí, že v mých letech si mám rovnou nechat odstranit i vaječníky. Že už stejně neplní dostatečně svoji funkci. Mezi mé další zdravotní problémy patří cholesterol a vysoký krevní tlak a zvýšený cukr v krvi. Mám strach si nechat vaječníky odstranit, protože jsem se dočetla, že estrogen kladně působí na srdeční a mozkové problémy atd. Už teď užívám léky na cholesterol a cukrovku a vysoký krevní tlak. Když si nechám odstranit i vaječníky, čili se zbavím estrogenu, co pak se mnou bude? Budu mít tedy velké riziko srdečního infarktu atd...změny nálad...Co mi radíte? Vaječníky mám zdravé, nebylo by pro mě lepší si je tedy zachovat? Lékaři odstraňují v mém věku dělohu i s vaječníky z preventivních důvodů rakoviny vaječníků. V rodině tuto anamnézu ale nemáme. Nevím jak se rozhodnout. Jsem po odstraněn dělohy náchylnější ke vzniku rakoviny vaječníků, má odstranění dělohy na to vliv? Operace mě čeká již příští týden. Velice Vás prosím o radu.

neumayer , 3. 2. 2021, 15.51

Dobrý den, po 45. roce věku už se obecně doporučuje odstranění dělohy i s vaječníky (prevence nádoru vaječníku).

Petra1964 , 3. 2. 2021, 19.10

Dobrý večer pane doktore, děkuji za Vaši odpověď. Chápu, že obecně se doporučuje odstranit s dělohou i vaječníky nad 45. let věku ženy. Ale vzhledem k mým zdravotním problémům, jako je cholesterol a vysoký tlak. Nebude mi to spíše na škodu, když mi nebude tělo produkovat estrogen? Bojím se pak srdečního infarktu atd. Pokud si vaječníky ponechám, je vyšší riziko vzniku rakoviny ve vaječníkách když bude děloha odstraněna nebo odstranění dělohy nemá vliv na vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků? Prosím ještě jednou o Vaši odpověď. Děkuji.

neumayer , 3. 2. 2021, 19.18

Dobrý večer, jako prevence nádoru vaječníků je opravdu potřeba odstranit vaječníky a vejcovody. Odstraněním vaječníků se v podstatě dostanete do přechodu, což je v 57 letech naprosto přirozená věc.

Petra1964 , 3. 2. 2021, 19.33

Takže jestli tomu rozumím, v přechodu vaječníky přestanou jakoby fungovat, přestanou produkovat estrogen. Takže v mých letech to vyjde na stejno? Zda je mám nebo nemám (proto se obecně doporučuje je raději vzít)? Respektive, pokud si je ponechám, budou mi tedy produkovat dále estrogen?

neumayer , 9. 2. 2021, 17.19

Presne tak, ve vasem veku uz je produkce estrogenu postradatelna, takze je pro vas vyhodnejsi nechat si vajecniky odstranit.

Pro přidání dotazu je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

© 2013 - 2023 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions