Kterak Pán Bůh potrestal pýchu

zobrazeno 84×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 22.41

Dobrým bydlem na Košťálově páni zpychli, takže domácí slušný a bytelný stroj odložili a po módě cizí se šatili. Nemohl se Pán Bůh na tu pýchu dívati a stalo se, jak kronikář Václav Hájek z Libočan dle Beneše Krabice z Veitmile z r. 1378 ve své kronice r. 1541 vydané, zaznamenal: 
"Roku 1372 měsíce července přihodilo se tak, jakž lidé obyčej měli, na ten čas rozpustile choditi v krátkých sukničkách s dlouhými u škorní špici - i chtě Pán Bůh ukázati, že se to jemu nelíbí - dopustiti ráčil dne jednoho velké hromobití a v tom udeřil hrom na zámek, jenž sluje Košálov nebo jinak Košťálov a tu byl purkrabí Albrecht ze Slavětína, i urazil jemu hrom obě u střevíců špice, jedním udeřením též i manželce jeho, však nohám jich nic neuškodil.
A to se na ten den na několika místech přihodilo. Ale proto té pejchy proti Pánu Bohu lidé nikterak opustiti nechtěli, než každý, zdvihna hlavu vysoko - v krátké suknici s těmi špici dlouhými jako s čapími nosy maje střevíce - vykračoval."

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight Solutions

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací