Jak odlévali zvon ve Vratislavi

zobrazeno 50×

Vložil(a): nikihiphop, 2. 6. 2016 23.44


Když měl být odléván zvon do kostela Sv.Máří Magdalény ve Vratislavi a vše bylo k tomu dílo připraveno, šel se zvonař nejdříve najíst. Před tím však zakázal svému učedníkovi dotýkat se kohoutu na kotli s taveninou.

Ale učedník byl všetečný a zvědavý, jak by asi mohl roztavený kov vypadat, tak se toho kohoutu dotknul a uvedl jej do chodu. Před jeho vyděšeným pohledem začal roztavený kov nezadržitelně téci do připravené formy. Nanejvýš ohromený chlapec si nevěděl rady, tak se nakonec vzmužil a běžel plačíc do světnice, kde svého mistra prosil, aby mu při lásce Boží prominul.

Ale mistr zvonař v tom obrovském vzteku, který jej opanoval, chlapce popadnul, vytáhnul meč a setnul. Potom pospíchal do dílny, aby se podíval, co se dá ještě zachránit a formu po vychlazení taveniny uklidil. Když za nějakou chvíli formu rozbil a odklidil, uviděl, že zvon byl odlitý dokonale a bez jediné chybičky. Plný radosti se vrátil do světnice a tu teprve uviděl, co za zločin spáchal.

Zvonař byl odveden před soud a odsouzen k smrti mečem. Zatím byl jeho zvon na kostelní věž zavěšen. Tu prosil zvonař úpěnlivě, zda by před jeho smrti nemohli nechat zvon rozeznít, že by rád slyšel jeho hlas. Vrchnost mu prokázat tuto poslední čest povolila.

Od těch do ve Vratislavi všem hříšníkům při cestě k popravčímu špalku vyzvání onen zvon.

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací