Ferda v mraveništi: 2.O včele, která podváděla, a o rytíři, který si strkal kuličky za brnění

zobrazeno 59×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 18.47

Jak Ferda slyšel o medu, o jé! Jen se mu samou sladkostí zatočila hlava. Však se za ni také chytil, aby mu neuletěla. „Ferdo, pojďme! Ochutnáme jen kousinínek,“ dělali si laskominy kamarádi. Ale Ferda chtěl sám. Už se v duchu topil v medu. „Hned, hned, víte, já Vám donesu! Já tam jen tak skočím, a Vy tu hlídejte, aby na mne nikdo nepřišel.“ Už neviděl a neslyšel, zmizel ve stromě malou skulinkou a nebylo po něm ani vidu ani slechu. 
Co měli kamarádi mravenci dělat ? Poslechli Ferdu. Posadili se před strom do trávy, těšili se na med, polykali sliny a hlídali. Kolem nich prošla včela. Divně si je prohlížela. „Co tu děláte?“ 
„Inu nic, my tu jen tak sedíme,“ odpovídali zkroušeně mravenci. A tvářili se jakoby nic. „Jen abyste nám nechodili na med!“ zabzučela včela a šla dále. 
Ale neodešla docela. Pořád se po nich ohlížela, pořád se zastavovala, až se najednou obrátila a rychle k nim. Už z dálky na ně prstem mířila. 
„Poslyšte,“ vyhrkla, „vy tady! Nechtěli byste si se mnou zahrát kuličky?“ 
„Aááách,“ oddychli si mravenci. Už mysleli, že je včela chce oba chytit. 
„Ovšemže si zahrajeme, paní. A rádi!“ A hned každý vytáhl asi deset kuliček. Také včela vytáhla, ale kupodivu neměla víc než jednu. 
„Tak začněme!“ Zatočila se, vyhloubila patou důlek, a než se mravenci nadáli, hodila honem svou kuličku tak, že byla docela blízko důlku. Mravencům se to už tak dobře nepodařilo a za chvíli včela jejich dvě kuličky vyhrála. 
Při druhé hře měli začátek mravenci. Teď to jistě vyhrají. Ale kdepak! Včela se při hře, tak prohnaně motala mezi kuličkami, že tu svoji vždy nohou přišoupla víc k důlku a ty jejich přišlápla do země. Když do nich mravenci pikali, cvrnk, cvrnk, ach je, kuličky se nechtěly od země ani odlepit. A tak zase vyhrála všechny hry včela. 
„Paní, Vy podvádíte. Helejte, tak se nehraje,“ rozzlobil se konečně jeden mravenec se slzami na krajíčku. Ale lup, už dostal pohlavek. „Co, ty kluku, tak že se nehraje?“ A lup, už dostal druhý pohlavek. 
„Paní, vraťte nám naše kuličky,“ bědoval druhý mravenec a chytil včelu za křídla. Ale jen taktak se uhnul pohlavku. 
Už z toho byla pěkná potyčka. Přispěchaly dvě včely a hned: 
„Co se tu děje?“ 
„Koukejte se, holky, ti dva kluci mně chtějí brát kuličky, které prohráli. Chyťte je!“ Nu a ty dvě nové včely začaly chytat mravence. 
„To není pravda, tak to není,“ křičeli mravenci. „Ona podváděla, kuličky jsou naše!“ a bránili se. „Jakpak, chachacha, kuličky jsem vyhrála;„volala včela a už jí přišlo na pomoc tolik včelích dělnic, že bys je ani nespočítal. 
V tom od stromu zahřmělo: 
„Ticho, čeládko, jak je to s těmi kuličkami?“ Všichni sebou trhli a otočili se ke stromu. V hlavním vchodu do hnízda lesních včel stál nádherný rytíř s ohromným, těžkým brněním, s velikánským štítem a dlouhým mečem. Skutečné zjevení. Všechno hned ztichlo a překvapené včely se bez vyzvání rozestoupily, aby neznámému rytíři uvolnily cestu k mravencům. 
„Co se stalo ?“ zahřměl rytíř, pozvedl meč a šel rovnou k nim. 
„E ..... e ..... e ..... e prohráli a teď mi chtějí sebrat kuličky,“ vyrážela ze sebe včela a ukazovala kuličky, které vyhrála. 
„Dejte ty kuličky sem, paní! Odvedu mravence do vězení, a až je propustím, musí Vám každý z nich přinést tisíc kuliček,“ řekl rytíř, vzal včele kuličky, nasypal si je za tlusté brnění a proti mravencům namířil meč. „Hybaj, lotříci, nebo Vás propíchnu!“ 
Včely byly jako bez sebe, nemohly se z ohromení vzpamatovat. Ani jedna si nedovedla vysvětlit, jak se tu rytíř objevil. Ale všechny byly rády, že odvádí mravence do vězení. Nu a včela, která podváděla, volala ještě za rytířem: 
„A ať mi donesou také nějakou skleněnou kuličku!“

Autor: O. Sekora

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací