Ferda v mraveništi: 10. O zdviži, která jezdila „húúú!“ až nahoru a „húúú!“ až dolů

zobrazeno 49×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 18.54

„Ferdo, teď budeme mít ve stájích tolik krav, teď budeme mít tolik mléka, že bychom je mohli rozvážet,“ zajásali mravenci před takovou spoustou dobytka. 
„A budeme mléko rozvážet,“ rozmáchl Ferda hrdě rukama, „po celém mraveništi.“ 
„Ale jak, jak?“ doráželi mravenci, zvědaví, jak to chce Ferda udělat. 
„Tak, tak, všelijak,“ odbyl je, „počkejte a uvidíte.“ Večer se dal do práce a přes noc udělal v mraveništi skrz všechna patra díru pro výtah. Díra ovšem vedla stájemi, kde spaly krávy. Pak postavil ještě veliký válec a do něho přivedl divokou mšici s největšími tykadly. 
Potom zkusil, co bude jeho vynález dělat. Zalechtal mšici pod bradou a zavolal jí do ucha: 
„Vstávej, vstávej, kravičko, bude brzo raníčko!“ 
Kráva se probudila, iekla se, že ji Ferda bude honit, a pokoušela se utéci. Ale jak se pohnula, jak se opřela nohama, začal se válec točit, a čím rychleji mšice utíkala, tím rychleji se válec točil. Zkrátka, bylo to takové zařízení jako válečky, ve kterých se probíhají veverky v klecích. 
A tímto válečkem se Ferda rozhodl pohánět celou zdviž. Jen vždycky zalechtal mšici pod bradou, a válec se roztočil. To byl motor! Ferda mu dal učené jméno „Mšicostroj„a ráno, když se ve stájích nadojilo mléko, projížděla zdviž poháněná válcem všechna patra. Kabina byla plná konví, a kde potřebovali mléko, tam si jednu konev vzali. Ferdova miminka dostávala ovšem to nejlepší, samou smetanu. 
Nu a víte-li pak, kdo tu zdviž obsluhoval ? Nožička! Nožička s vymknutou nohou, který nemohl chodit. Seděl na měkkém sedátku, nohu měl v sádře, nad sebou knoflíky, stiskl některý a „Húúúú!“ už byl třeba z třetího poschodí v sedmém. Stiskl jiný a „Húúú!“ zdviž už zase jela třeba do sklepa. A „Húúú!“ už zase jela třeba do dvacátého poschodí až k povrchu mraveniště. 
To měl Nožička zábavu! Však mu ji hodně záviděli. Kuřihlásek by byl také rád jezdil. Chtěl mačkat knoflíky a jezdit „Húúú„nahoru a „Húúú„dolů, ale Ferda nedovolil. „Kdepak!“ řekl. „To je teď zábava jen pro Nožičku. Bude jezdit s výtahem tak dlouho, dokud se mu vymknutá noha neuzdraví.“ 
Kuřihlásek poslechl, protože to byl rozumný mraveneček. Trumbelínek, ten by si asi nebyl dal tak snadno říci.

Autor: O. Sekora

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací