Čtení ve sněhových stopách

zobrazeno 405×

Vložil(a): Blankasiro, 23. 11. 2016 11.03

Sotvaže naadne čerstvý sníh, celá země se promění v bílý list, v bílou stránku. Ta stránka však dlouho nevydrží jen tak.

Přiletí vrána a obtiskne do ní muří nohu. Přihopká vrabec, a už je na ní veselá krajka. Přijedou sáňky a narýsují dvě rovnoběžky jako z učebnice geometrie. Každý zkrátka na tu stránku něco napíše, ať chce nebo nechce.

A my si pak můžeme číst jako v knížce. A co se dočteme?:

Že velcí lidé chodí tou nejkratší a nejpříjemnější cestou, kdežto děti, zající a vrabci cestami klikatými. Že dva kluci se prali a kdovíkolik se jich koulovalo. Že někdo někam šel, a pak se obrátil a vrátil. Že někdo nedával pozor a bác ho, obtiskl do sněhu kalhoty i s kapsou. Že nějaký kluk dostal o Vánocích nové kolo s přehazovačkou a pokoušel se na něm projet. Že nějaká holčička dostala chlupatého psa a ten ji nechce poslouchat. Že někdo postavi sněhuláka a jiny mu ho zboural.

Takové věci se dají přecíst v sněhových stopách velice snadno. Sněhové stopy si nevymýšlejí. POvídají jen to, co se skutečně stalo. Přiběhy rozumné i hloupé, dlouhé i krátké. A celá ta sněhobílá stránka pak vypráví o tom , že všude někdo chodí, jezdí, spěchá nebo si hraje, že celá země se hemží lidmi, dětmi, psy, kočkami, vrabci , a dokonce i teď v zimě všelijakými mrňavými broučky.

I my, kteří umíme číst v sněhových stopách, necháváme za sebou řádek, který si po nás někdo přečte. Kéž by to byla veselá věta, pěkné vyprávění a ne ušmudlaná čmáranice bez hlavy a paty.

Autor: Josef Brukner

Zdroj: čítanka

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (2 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Petra Önder (petrao)

petrao, 26. 11. 2016, 0.31

Ať už je sníh

jitka46

jitka46, 23. 11. 2016, 22.35

taková pěkná pohádka pro toto chladnější období

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací