Chudé královstvíčko: 4. Co se zatím dělo doma i v lese

zobrazeno 67×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 20.14

Toho dne, kdy se večer princezna nevrátila domů, neměli její královští rodiče ještě o ni žádnou velkou starost, neboť se domnívali, že zůstala večer u některé své kamarádky déle na návštěvě a šla s ní potom spát, jak to už několikrát udělala. Ale psaní, které druhého dne našli pohozené na dvoře, způsobilo na královském dvoře ohromný zármutek. Starý Vondra ihned vyvěsil z vikýře královské chalupy černý prapor a tak se i poddaní brzy dozvěděli, jaké že neštěstí postihlo jejich království. 
Princezna Anka se ztratila a je v zajetí strašlivého draka! Mnozí poddaní už nevěřili, že princeznu ještě někdy uvidí, ale staří pohádkáři je utěšovali, že dosud ještě všecky zakleté princezny se navrátily zdrávy k svým rodičům, a tedy že i princezna Anka se domů navrátí. 
Tak i dvorní dáma, tetka Babáčková, těšila královské rodiče a snažila se všemožně zmírnit jejich zármutek. Tetka Babáčková znala snad všecky pohádkyna světě, a proto doufala určitě, že se princezna vrátí živa a zdráva. Ta jediná neztratila hlavu a zařídila všechno, co se učiní v takových případech. Požádala Vondru, aby vyvěsil černý prapor, a poslala královského policajta Pyšvejce s rozkazem ke všem devíti obecním policajtům, aby ve svých obcích bubnováním vyhlásili smutnou událost a nařídili, že se zakazují všechny zábavy. Tetka Babáčková si také přála, aby celá královská vesnice byla na znamení smutku potažena černým suknem, ale pan král jí to vymluvil. Pověděl jí, že tolik černého sukna se v celém jeho království nesežene a dlužit si je v jiných královstvích by prý byla ostuda. Babáčková se tedy spokojila, když byly ve všech domech v královské vesnici vyvěšeny černé prapory a v ostatních obcích na obecních úřadech. 
Zprávu o zmizení princezny Anky se brzy také dozvěděli v okolních královstvích a královská rodina lhotecká dostala mnoho soustrastných projevů od jiných panovnických rodin. Taková událost se už nepřihodila dlouhá léta a princezna Anka se rázem stala velmi populární. Do Královské Lhoty přijížděli ze všech zemí novináři, fotografovali opuštěný princeznin pokojíček a vyptávali se na všechno možné. Nedozvěděli se však nic jiného, nežli že princezna hnala husy na pastvu, už se z pastvy nevrátila a druhého dne že bylo na dvoře královské chalupy nalezeno psaní od princezny, která v něm po starém havranu poslala rodičům zprávu, kde se nalézá. 
Cizí noviny psaly o princezně Ance, přinášely její podobiznu, a musím říci, že jí ostatní princezny tu slávu skoro záviděly a litovaly, že se samy neztratily. A už předpovídaly, jak to dopadne: princeznu Anku vysvobodí statečný rytíř na ohnivém oři, z toho bude svatba a zase plno slávy. Divily se, proč si drak vybral zrovna tu nejchudší princeznu, a říkaly si, že to drak udělal proto, aby se pro chudou princezničku žádný rytíř nenamáhal a princezna mu zůstala. A hned si také řekly, že se asi sotva některý lepší rytíř bude pokoušet o její vysvobození a nanejvýš snad ji vysvobodí nějaký hloupý Honza. Páni králové si zase povídali, jakou bude mít král Antonín Lojza XI. nesnáz s rozdělením království, když má jenom devět vesnic, až bude chtít obdarovat šťastného vysvoboditele a ženicha své dcery polovinou království. 
S tím si také velmi namáhala hlavu tetka Babáčková a radila králi, aby se honem vystavěla ještě jedna vesnice. Tetka Babáčková to také byla, jež nařídila hostinskému Sadílkovi, aby měl pořád připraveno nějaké dobré jídlo a pití pro pocestné prince a rytíře. Těm že má také říci, co je v království nového, a ty rytíře, kteří se budou chtít pokusit o vysvobození princezny, že má ihned dovést do královské chalupy. Ale čas plynul, dnové ubíhali a žádný statečný rytíř nepřijížděl. 
Tetka Babáčková už z toho byla nervózní. Chodila už i za vesnice, aby se podívala, nesedí-li někde za některou pohádkový dědeček, který by alespoň nějakému Honzíkovi za kus buchty daroval kouzelné potřeby a radu, jak princeznu vysvobodit Ale pohádkový děda seděl doma za kamny a povídal si, že nemá náladu účinkovat v takové komedii. Že by spíše princezně Ance dal pár neberných berlou, aby zbytečně netrápila rodiče a nedělala si z poddaných a z celého světa dobrý den. 
Druhé psaní, které princezna poslala rodičům, je poněkud potěšilo, že se má alespoň dobře. Psaní bylo zase otištěno ve všech světových novinách a někteří vtipálkové litovali spíše draka nežli princeznu. V novinách se také po nějakém čase objevil inzerát, kterým se hledá statečný rytíř k vysvobození zakleté princezny, a kdo by se chtěl o to pokusit, aby se přihlásil v Královské Lhotě v královské chalupě. 
A poddaní chudého královstvíčka chodili dále se svěšenými hlavami. Při potkání si pověděli, že je princezničky přece jenom škoda, třebas byla rozpustilá, a že je v královstvíčku bez ní smutno. A kupec Dejmor trnul strachy, aby se nikdo nedozvěděl, že on čerta Haramáše navedl, aby princeznu odnesl do pekla. 
Na konci chudého královstvíčka začínaly ohromné černé lesy, které se táhly snad až na konec světa. Uprostřed těch hlubokých lesů stála pekelská továrna na smůlu a kolomaz, odkud chodil čert Haramáš nakupovat ke kupci Dejmorovi do Královské Lhoty. Na okraji lesů bydlela čarodějnice Kozimůra a ukrývala se tam rota Petrovských loupežníků. Řekl jsem na okraji, třebas k nim bylo několik hodin cesty, ale proti nekonečnosti těch lesů to bylo jako nic. 
Baba Kozimůra bydlela v starém hradě se svým starým kocourem Mourem a s ochočenou kavkou. Měla syna draka, který byl už mnoho let kdesi ve světě na zkušené u kteréhosi moc vznešeného draka, jak se baba Kozimůra ráda chlubila. Už se jí po něm velmi stýskalo a už si také přála, aby se brzy navrátil domů. Velice se na něj těšila a jen toho se obávala, aby si drak neumínil unést dceru krále Antonína Lojzy XI. , princeznu Anku, protože s královnou Anastázií byla hodně spřátelena. 
Jednoho večera přilétla domů kavka a rozčileně sdělovala bábě, že se asi „mladý pán„už vrací, protože viděla něco velikého letět směrem k nim. Baba honem popadla létací koště, sedla na ně a už frčela synovi naproti. A nad vrcholy staletých stromů se odbývalo uvítání; čarodějná bába Kozimůra se tam objímala se synem drakem. Potom teprve se oba snesli dolů do hradu. Syn drak, unaven dlouhým letem, stočil se na nádvoří hradu do kolečka, aby se trochu prospal, a bába mu zatím chystala na uvítanou něco k jídlu. Ptala se ho, nežli usnul, co by si přál k jídlu, a tu ji velmi překvapilo, že si poručil bramborové placky s nějakou marmeládou. 
Babu to sice potěšilo, že nechce k jídlu nějakou pannu, kdepak by mu ji honem sháněla? Nebyla však spokojena s celým jeho zjevem. Byl takový nějak ulízaný, umytý, a snad dokonce i namazaný nějakým krémem. Zuby měl krásně vyleštěné a na jednom se skvěla zlatá korunka; jeho drápy byly krátce opilované a nabarveny růžovým barvivem. 
Baba spráskla údivem ruce. Kdo to kdy viděl? Drak přiletí domů a vypadá jako hejsek. Jídlo si poručí jako sluha a nechce k večeři princeznu, ač by mu to byla baba rozmluvila. Chtěla, aby z něho šla hrůza, aby občas řádil a dal se ukonejšit jen vískáním na hlavě. Ne! S takovýmhle panákem drakem nebyla spokojena. 
Vždy se těšívala, jak se jednou se synem drakem poletí pochlubit na sjezd čarodějnic, a pojednou jí tak sklaplo! S takovým synem se přece nepoletí chlubit někam, kde budou ještě praví draci, takoví, o jakých se čítávalo v bájích a pohádkách. 
Baba Kozimůra nad synem někdy až zlostí zaplakala, když uviděla, jak si maže kůži netopýřím sádlem, aby ji měl vláčnou, a ne tuhou jako krunýř nosorožce. 
V takových chvílích říkávala, že by takového syna draka ráda vyměnila třeba i za malé čuně, a potom si obyčejně sedla na létací koště a letěla si postěžovat k některé sousední čarodějné bábě. 
Ale mladý pán Kabrahár si z toho vůbec nic nedělal. Nehádal se s bábou Kozimůrou a raději s kytarou odletěl do lesa na své oblíbené místo, kde si rozdělal pořádný táborák a zpíval si svoje nejmilejší písně o modravých dálkách.

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací