Čertí rodinka - Malí čertíci poznávají svět

zobrazeno 88×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 17.08

Ozvala se Briketa

Teta Briketa zavolala sestře, že přijede ve středu ráno pro děti. Bylo ráno a začínalo svítat a Pochodeň, Ohníček i děti ještě spali když zazvonil telefon. Maminka Pochodeň vstala a utíkala k telefonu, aby ho zvedla než přestane zvonit. Když Pochodeň zvedla telefon, ozvala se teta Briketa, sestra Pochodně, která volala z Moravy a ptala se, jestli by si nemohla přijet pro děti, když měly první narozeniny a na týden si je odvézt k sobě. Maminka Briketě odpověděla „Briketo, a v kolik si pro ně přijedeš ? Abych je vzbudila a připravila na cestu do vlaku na Moravu !“ Teta Briketa řekla, že by přijela okolo jedenácté dopoledne a pak se rozloučila s Pochodní, poděkovala jí a položila telefon. 
Maminka Pochodeň položila telefon také a protože už bylo 6 hodin, šla vzbudit Ohníčka, aby vstával, že už musí do práce. Když vzbudila Ohníčka, šla do kuchyně postavit na čaj, vzala ze skříně chlebovku, ve které měla dva rohlíky pro Hnědulku a Uhlíka a ty rohlíky namazala máslem a dala je na talířky. Pak zalila čaj v konvici a nalila ho do hrníčků aby, než přijde s Hnědulkou a Uhlíkem, už vystydl a mohli ho pít. Když to v kuchyni udělala, šla do pokoje Hnědulky a Uhlíka, kteří ještě spali. Nechtěla je jen tak vzbudit ..... bylo jí jich líto. Proto jim pustila kazetu s písničkami, které zpívaly děti. Když to chvíli hrálo, Hnědulka a Uhlík se pomalu probouzeli, otevírali očička, zívali a protahovali se a pak se koukli na maminku. Maminka rozsvítila světlo a řekla dětem „Dobré ráno! Tak jak jste se vyspali, Hnědulko a Uhlíku ? Doufám, že dobře, protože mám pro Vás překvapení! Dneska pojedete sami s tetou na Moravu, kde jsme byli o vánocích!“ 
Dala jim pusu, připravila si ze skříně čepici, rukavice a čisté teplé oblečení. Hnědulce vybrala žluté dupačky a žlutý roláček, který dostala k vánocům, Uhlíkovi vyndala ze skříně bílou čepici, bílé rukavice, bílý svetr a bílé dupačky. Zkrátka je oblékla tak, aby jim bylo teplo a aby vypadaly hezky, aby se tetě i jí líbili. Pak vzala Hnědulku a Uhlíka a položila si je na zem, kde je převlékala do čistého prádla, které si nachystala. Došla si ještě pro žínku a čisté plenky, které jim dávala už jen na cestu. Umyla je, oblékla Hnědulce žluté oblečení, Uhlíkovi bílé oblečení, pak si obě děti vzala, vzala s sebou i čepičky a odnesla je do obýváku kde měly sedačku. Posadila je do sedačky a přinesla jim snídani. Dala jim bryndáky, aby se neumazali, popřála jim dobrou chuť a Uhlík i Hnědulka začali jíst. Měli to strašně rychle snědené, tak jim maminka dala ještě napít, utřela jim pusu, učesala vlásky a řekla „Buďte tady hodní, já přijdu!“ a šla do pokoje, nachystat dětem kufr k tetě Briketě na Moravu. 
Dala jim tam čtvery dupačky, čtvery svetříčky, čtvery trička a čtvery plíny, kdyby s tetou chodili někde venku. Pak jim tam přidala jejich oblíbenou kazetu, pro případ, že by teta potřebovala něco udělat doma, aby jim to mohla pustit a na chvíli odejít. Pak kufr zavřela a vzala ho z pokoje Hnědulky a Uhlíka do předsíně, aby už byl připravený, až přijede teta Briketa. Když odnesla kufr do předsíně, postavila ho na zem a šla za dětmi do obýváku. Viděla Hnědulku a Uhlíka, že na ní čekají, sedla si mezi ně na křeslo, které si přisunula, chytla je za ruku, dala jim pusu a řekla jim „Ne abyste zlobili u tety Brikety! Buďte hezky hodní!“ 
A když jim to maminka Pochodeň řekla, přišel konečně tatínek Ohníček z koupelny a zeptal se Pochodně co se děje, že děti už jsou nakrmené a oblečené. Když mu Pochodeň řekla, že děti pojedou k tetě Briketě a že si pro ně teta Briketa v 11 hodin přijde a pojedou s ní samy na Moravu, měl z toho radost a byl rád, že si maminka na chvilku odpočine. Přišel k dětem. Kleknul si k nim, pohladil je po nožičkách a řekl Hnědulce „Pozdravuj tetu Briketu !“ a pak se ještě přitočil k Uhlíkovi a vzal si Uhlíka ze sedačky na klín. Pak vstal a šel do kuchyně, dát si čaj a rohlík s máslem. 
Když to tatínek dojedl, rozloučil se s dětmi, popřál jim hezkou cestu a řekl jim, aby nezlobily tetu a odešel do předsíně, obul si boty a odešel do práce. Dopoledne uteklo jako voda a když bylo jedenáct hodin, zazvonila u dveří teta Briketa a maminka jí šla s dětmi otevřít. Maminka otevřela dokořán dveře od bytu a když se maminka s tetou viděly, měly radost, že se vidí a Hnědulka a Uhlík chtěly chytnout tetu okolo krku. Když se obě sestry přivítaly, maminka Pochodeň řekla Briketě, co a jak má dělat s dětmi, Hnědulkou a Uhlíkem a že mají v kufru písničky, kdyby chtěla teta Briketa něco udělat, aby měla co jim pustit. Když jí to Pochodeň všechno řekla, pohladila děti, Hnědulku a Uhlíka a jednoho po druhém dávala Briketě do náruče. Pak si Pochodeň vzpomněla, že by Briketě mohla dát kapsu na miminka, aby se jí lépe nesly. Ty kapsy tam byly dvě a tak tam mohla dát Hnědulku i Uhlíka a do ruky si vzít jejich kufr. Pak se Pochodeň rozloučila s dětmi, a s Briketou a zavřela dveře. 
Za chvíli byla teta Briketa s dětmi na Masarykově nádraží a nastoupila rovnou do vlaku a mohla si sednout s Hnědulkou a Uhlíkem na sedadlo a položit si vedle sebe kufr. Když si Briketa sedla, vyndala si z kapes obě dvě děti, nejdřív Hnědulku a pak Uhlíka. Pak si je vzala obě na klín a celou cestu, která trvala tři hodiny, si s nimi povídala, zpívala jim a hrála si s nimi ve vlaku jak to dokázala. Dětem se to moc líbilo a tak se pořád smály na celý vagón a nemohly se zastavit. Když se dosmály, tak už byly pomalu ve stanici Břízov, kde vystupovali tehdy, když jeli za tetou Briketou s maminkou na vánoce a Nový rok. 
Vlak se zastavil a Briketa mohla s Hnědulkou a Uhlíkem vystoupit. Dala si tedy zase Hnědulku i Uhlíka do kapsy, pohladila děti a vzala si ze země kufr a všichni tři vystupovali z vlaku. Když se vlak rozjížděl, byli už kus od nádraží a teta Briketa už viděla svůj dům. Řekla Hnědulce a Uhlíkovi „Hnědulko, už tu budeme! Uhlíku, máš také radost jako Tvoje sestřička Hnědulka?“ a obě děti se usmály a chytly Briketu každý z jedné strany jednou rukou za krk a teta Briketa jim řekla „Vy jste moje hodné děti!“ a dala jim pusu do vlasů. Děti byly strašně spokojené a dívaly se na tetu. Když teta došla ke svému baráku se zahradou, řekla „Hnědulko, Uhlíku, už jsme tady!“ a odemykala dveře od bytu. Pak šla po schodech a otevřela svůj modrobílý pokojík, položila děti na postel a řekla „Tak Hnědulko a Uhlíku už jsme tady.“ Pak je trochu odstrojila, vyndala jim věci z kufru, který měli s sebou. Oblečení Hnědulky a Uhlíka dala do skříňky a kazetu na bílou poličku. Oblečení, které jim svlékla Hnědulce a Uhlíkovi složila a dala do skříňky. 
Pak zhasla a vzala si je s sebou do kuchyně nahoru, do svého bytu. Šla po schodech nahoru, otevřela dveře od bytu a šla s dětmi do obýváku. Chvíli je položila na zem a pustila jim rádio, aby měli Hnědulka s Uhlíkem co dělat, než jim a sobě uvaří večeři. Hnědulka a Uhlík byli spokojení. Teta šla do kuchyně udělat večeři a děti si poslouchaly rádio, ve kterém byly písničky a občas i nějaká pohádka. Když řekli v rádiu něco legračního, Uhlík s Hnědulkou se začali hrozně smát. Teta měla z toho hroznou radost, že jsou u ní Hnědulka a Uhlík spokojení a dodělávala jim večeři. Udělala jim koláč, který jim osladila, aby jim to chutnalo. Pak řekla „Hnědulko, Uhlíku, Vy moje hodné dětičky! Mám Vás moc ráda! Už bude večeře!“ Uvařila sladké kakao a protože bylo kakao moc horké, šla do obýváku, zvedla telefon a zavolala do Prahy Pochodni, že děti, Uhlík s Hnědulkou, jsou spokojené a že dojeli dobře. Když to Pochodeň slyšela, byla moc ráda a řekla Briketě „Tak je pozdravuj, Briketo! A jak dlouho myslíš že je budeš u sebe mít?“ a Briketa jí odpověděla „Asi tak týden.“ A potom ještě Briketa řekla, jaký si pro děti vymyslela program a ať se nebojí, že to zvládne a že zase brzy přijedou. Pak se Briketa s Pochodní rozloučila, Pochodeň řekla Briketě „Pohlaď za mě děti a řekni jim, že je moc pozdravuji!“ a pak se rozloučila. 
Když Pochodeň položila telefon, položila ho i Briketa. Vstala a vzala Hnědulku a Uhlíka z koberce a vzala si je do kuchyně, kde se s nimi posadila. Potom řekla Hnědulce a Uhlíkovi „Dobrou chuť Hnědulko a Uhlíku, ať Vám tu se mnou chutná ! Pozdravuje Vás Vaše maminka !“ a pak je pohladila a dala jim pusu , přesně tak, jak jí to Pochodeň řekla, tak to udělala a mezitím krmila střídavě obě děti i sebe. Dětem to moc chutnalo a tak když to Uhlík a Hnědulka snědli, ještě jim teta trochu přidala, protože měla radost, že to někomu chutná a měla radost, že má Hnědulku a Uhlíka u sebe a že si děti zase jednou pořádně užije. Když snědli druhý kus broskvového koláče, dala jim teta napít. Děti měly žízeň po cestě vlakem a tak, protože se tetě Briketě zdálo, že ještě mají žízeň, tak jim ještě přidala. Když to děti dojedly a dopily, teta je ještě chvíli pochovala u sebe na klíně, než sama dojedla. Potom vzala děti, vstala a šla s nimi do koupelny, kde jim umyla pusinky a namazala je krémem na obličej, kterým se mazala sama, ale mohly to používat i malé děti a tak je namazala, aby krásně voněly. Pak šla do předsíně, otevřela dveře a sešla po schodech dolů do modrého pokoje, kam položila Hnědulku a Uhlíka. Vyndala jim z kufru oblečení na spaní, převlékla je, přikryla je dečkou, kterou měla u sebe v pokoji položenou na posteli Hnědulku a Uhlíka zakryla, aby jim nebyla zima. Pak jim složila prádlo, které jim svlékla a dala jim ho k nim na postýlku, aby to měli ráno při ruce a nemuseli se ráno ničím zdržovat. 
Vzala pak z poličky jejich oblíbenou kazetu a pustila jim jí na dobrou noc, aby se jim dobře spalo a rychle usnuli po dlouhé cestě z Prahy na Moravu. Pak si k nim chvilku sedla, hladila je a chytla je za ručičku a něco pěkného jim povídala. Když se Briketě zdálo, že Hnědulka a Uhlík už jsou moc unavení, přikryla je až po krk, aby jim nebyla zima, schovala jim ruce, dala jim pusu na dobrou noc a řekla Hnědulce a Uhlíkovi „Hezky se vyspinkejte u tety, Hnědulko a Uhlíku, ať jste zítra dobře vyspaní!“ a zhasla lampu, přivřela dveře aby slyšela, kdyby Uhlík s Hnědulkou něco potřebovali a odešla k sobě do bytu. 
Udělala si kafe a pustila si k tomu televizi, kde byly zprávy, protože chtěla vědět, co je ve světě nového. Když zprávy skončily, Briketa zhasla lampu v obýváku a šla se umýt. Pak si vzala matraci, deku a polštářek pod hlavu, sešla po schodech. Otevřela si pořádně dveře, rozsvítila malou lampičku a dala si na koberec matraci a pod hlavu polštář, přikryla se dekou, zhasla lampičku, kterou měla blízko sebe a než usnula, přemýšlela o tom, co bude s Hnědulkou a Uhlíkem všechno dělat. Byla ráda, že její milované děti jsou zase u ní na návštěvě a že jsou spokojené. A byla tak ráda, že jsou u ní spokojené, že z toho usnula a spala a spala až do rána druhého dne.

Probuzení u tety brikety

Ve čtvrtek ráno začínalo být světlo, když na modré obloze začínaly svítit bílé mráčky, Briketa se probudila, protáhla se a vstala z matrace, kterou měla u postele Hnědulky a Uhlíka. Briketa si sedla, protřela si oči a pak vstala ze země a šla se umýt nahoru, do koupelny svého bytu. Když se umyla, šla se dolů podívat na děti, Hnědulku a Uhlíka, kteří už nespali. Briketa sešla dolů do jejich pokoje, rozsvítila světlo a šla k postýlce, kde děti spaly. Mezitím co se teta umyla, děti znova usnuly. Když to Briketa viděla, jací jsou roztomilí, když mají zavřené oči a spinkají, přikryla jim ruce dečkou, připravila si na ně věci na sebe, zhasla světlo a odešla. 
Když se Briketa nasnídala, umyla nádobí a vypila si kafe, šla se podívat do pokojíku, jestli děti ještě stále spí. Přišla do pokoje a když slyšela, že děti ještě oddychují, rozsvítila malou lampičku, kterou měla po strýčkovi a šla k Hnědulce a Uhlíkovi a řekla jim „Hnědulko, Uhlíku, vzbuďte se, už je ráno ! půjdeme dneska do cirkusu!“ Když Hnědulka a Uhlík slyšeli tetu, otevřeli oči, usmáli se a natahovali se a chtěli chytit tetu za ruku. Teta Briketa dětem řekla „Budeme už vstávat, Hnědulko a Uhlíku!“ a začala jim odkrývat dečku s čerty. Pak vzala Hnědulky oblečení, svlékla jí ze šatiček na spaní a dala jí prádlo na den ..... bílé tričko a hnědé dupačky. Vzala Uhlíkovo prádlo, svlékla ho z nočního oblečení a dala mu hnědé tričko a bílé dupačky. Dětem to slušelo a tak byla Briketa spokojená, jak se jí povedlo o ně postarat. Vzala si obě děti do náručí, zhasla v pokoji a šla po schodech nahoru. Když přišli Hnědulka a Uhlík k tetě Briketě do kuchyně, teta už pro ně měla nachystanou snídani. Posadila si je do svého křesla v obýváku a donesla jim udělané jídlo. Dala jim bryndáčky, popřála jim „Dobrou chuť !“ a obě děti začaly jíst. Měly zrovna krupicovou kaši s čokoládou, kterou měly děti nejraději ale čokolády tam bylo málo, protože Hnědulka a Uhlík byly ještě malé děti a čokolády moc nemohly, ale Briketa jim tam tu trochu čokolády dala, aby to dětem víc chutnalo. Hnědulka a Uhlík snědli krupicovou kaši jakoby nic. Když teta viděla že jim chutná, měla z toho hroznou radost a ještě jim něco málo přidala, protože byla ráda, že jim to tak chutná a že jsou rádi, že mají zrovna krupicovou kaši. 
Když už Hnědulka a Uhlík dojedli, teta jim utřela pusy, umyla po nich zbytky nádobí a pak jim z jejich pokoje donesla bílý svetřík, bundičku a rukavičky pro Hnědulku, jejich společný fusáček a Uhlíkovi oblékla hnědý svetřík a hnědou bundu. Oblékla sebe a děti si přenesla do předsíně, kde je posadila na křeslo a dooblékla sebe: vzala si černou šálu, černé rukavice, černou bundu, černé boty a černou čepici. Pak si vzala batůžek, kde měla pro děti i pro sebe pití. Vzala děti do náruče a dala jim oběma pusu a pomalu vyšli z bytu. Briketa zamkla dveře, sešli do přízemí a otevřeli dveře od domu a vyšli ven. Teta celou dobu, než došli do cirkusu, měla děti v náruči. Do cirkusu, do kterého šli, museli jet tramvají a pak ještě dál, kde byl park a tam v tom parku byl právě cirkus, který se jmenoval „Cirkus všech čertů a dětí“. 
Když přijela tramvaj, nastoupila Briketa s Hnědulkou a Uhlíkem do tramvaje, sedla si a posadila si Hnědulku a Uhlíka na klín a začala jim vyprávět, jak to v takovém cirkusu vypadá: že tam jezdí koníčci, velbloudi a že tam jsou klauni ..... to je normální cirkus. 
Ale ten do kterého oni jeli, to nebyl obyčejný cirkus! To byl cirkus s čerty ! Teta jim celou dobu říkala kdo tam bude vystupovat a že tam budou samí čerti. Když to děti slyšely, měly z toho strašnou radost a začaly se smát na celou tramvaj. Tramvaj jela asi tři stanice a když se konečně ozvalo „Stanice Houbová“ vystoupili i Hnědulka a Uhlík s tetou Briketou. Šli kousek od tramvaje, zahnuli doleva, pak doprava a když takhle zahnuli zas doleva a zas doprava, objevila se před nimi vrata a Uhlík s Hnědulkou a tetou Briketou do nich vstoupili. Protože bylo ještě brzo, šli se ještě projít po parku, kde stál ten cirkus, aby děti věděly, jak to v takovém cirkusovém parku vypadá. Ten park měl jednu cestičku, na té chodili samí čerti. Ale protože se chovali stejně jako lidi, Uhlík, Hnědulka ani teta Briketa se jich nebáli a klidně si užívali procházku. Park byl moc hezký a na tmavě zelené trávě byly lavičky a u každé té lavičky byl jeden strom a jedna velká kytička. Když Briketa už byla unavená z toho, jak se s dětmi procházela, na chvíli si s dětmi sedla. 
Když začalo v cirkuse představení, zvedli se, Briketa vzala z každé strany jedno dítě a šla s nimi do cirkusu. V cirkusu stáli lidé a dávali jim čertí lístky, také dali jeden Briketě, Hnědulce a Uhlíkovi. Na lístku bylo napsáno, kam si mají sednout. Teta Briketa s dětmi měla místo až v půlce cirkusu. Když došla na místo sedla si, otočila děti, aby viděly a hned začala hrát cirkusová muzika. Do manéže přišli koníčci, kteří místo lidí vozili čerty a ti čerti si na nich různě lehali, sedali a klekali a ti koníčci je měli hrozně rádi a tak dělali, co čertí cirkus a jejich cvičitelé chtěli. 
Když koňské představení skončilo, čerti s koňmi odešli a do manéže přišli čtyři čerti, kteří uměli nafouknout čtyři balónky najednou, když si je dali do pusy. Jako třetí představení přišli do manéže ještěrky s čerty na zádech. Ještěrky měnily barvu a přitom skákaly s čerty do vzduchu a zase zpátky a všem čertům v hledišti se to moc líbilo. Když skončilo představení čertího cirkusu, všichni diváci tleskali. Pracovníkům cirkusu se to líbilo, že jim všichni tleskali a tak když to skončilo, všem poděkovali a rozloučili se s nimi. Pak se všichni zvedli a odcházeli z cirkusu, mezi ostatními byli Briketa, Hnědulka a Uhlík. 
Briketa vzala děti, každého na jednu ruku, a šli na tramvaj zpátky tím parkem, který se tetě Briketě tak líbil a protože chtěla udělat Uhlíkovi a Hnědulce radost, utrhla každému jednu růžovou kytičku, aby jim je mohla dát do pokojíku do vázičky. Hnědulka a Uhlík, když viděli růžovou kytičku, měli z toho radost a usmáli se na tetu Briketu. Teta je pohladila po vláskách a řekla jim, že je ráda že se jim cirkus líbil a že se smějí. Než došli na tramvaj, vzpoměli si ještě na Pochodeň, co asi dělá. Teta Briketa řekla „Vaše maminka asi teďka odpočívá, aby až přijedete, byla odpočinutá a má radost, že jste se zase někam dostali.“ Když konečně teta došla k tramvajové zastávce a už to všechno dětem řekla, přijela zrovna tramvaj, která je dovezla až domů. Teta Briketa si mohla v tramvaji sednout a povídat si s dětmi na klíně. Tramvaj ujela asi čtyři stanice, dojela k tetě Briketě až skoro k baráku. 
Teta s dětmi vystoupila z tramvaje a řekla „Hnědulko a Uhlíku, už jsme skoro tady!“ a viděla naproti svůj baráček. Odemkla dveře od baráku, vyšla po schodech, odemkla dveře od bytu, zula si boty a dala děti na koberec do obýváku a řekla Hnědulce a Uhlíkovi, že za chvilku přijde. Teta Briketa si šla svléknout do předsíně bundu. Pak šla do kuchyně, postavila vodu na polévku, vyndala pytlíčky, nasypala je do talířů a když svlékla Hnědulku a Uhlíka, vzala je do kuchyně a protože už bylo později odpoledne, dala jim už večeři, aby mohli jít dřív spinkat. Dala jim bryndáky a začala je krmit nudličkovou polévkou, kterou děti jedly poprvé. Dětem to ale vůbec nevadilo, protože jim nudlová polévka se zeleninou moc chutnala. Snědly jí hodně rychle, teta Briketa pak položila děti do obýváku na zem, umyla nádobí a šla si připravit koupelnu, aby mohla Hnědulku a Uhlíka vykoupat. Pak si došla pro věci na spaní, aby je mohla obléknout rovnou do pyžama. 
Za chvíli přišla do obýváku, svlékla Hnědulku, vzala jí do náruče a dala jí do teplé vany, kterou jí připravila. Umyla jí vlásky, pusinku a zadeček i zádíčka. Hnědulce se to moc líbilo a začala se moc smát a měla od té doby hrozně ráda vodu. Když za chvíli vyndala teta Hnědulku z vody, osušila jí osuškou. Utřela jí vlásky, namazala tělíčko a obličejíček a pak Hnědulku oblékla a ještě jí učesala vlásky. Položila si jí do koupelny na odkládací plochu a donesla si z obýváku křeslo do předsíně a tam Hnědulku posadila do křesla. Došla si pro Uhlíka do obýváku a odnesla ho do koupelny, kde ho pak svlékla. Dala mu do vany čistou vodu, svlékla ho ze šatiček a dala ho do vany. Voda byla teplá jako pro Hnědulku. Teta Uhlíka umyla ..... zádíčka, zadeček, bříško a ručičky a nakonec mu umyla hlavu. Nakonec ho vyndala z vany a položila si ho na odkládací plochu a tam Uhlíka osušila, namazala a dala mu šaty na spaní. Pak ho učesala, vzala Uhlíka, dala mu pusu, vzala Hnědulku z křesla a odnesla je dolů do pokoje. Rozsvítila světlo, odkryla postel, kterou měly děti přikrytou dečkou a položila je do ní. Dala jim pod hlavy polštářky, přikryla je jejich čertí dečkou, řekla jim „Dobrou noc!“ pohladila je po tvářičce. 
Zhasla lampu, přivřela dveře aby děti slyšela, když budou něco potřebovat a šla si nahoru uklidit věci po koupání Hnědulky a Uhlíka. Věci v koupelně dala na topení, krémy na Hnědulku a Uhlíka dala na poličku do skříňky, vyprala jim prádlo a když měla Briketa uklizeno, zhasla v koupelně a šla si udělat večeři. Rozehřála si olej, vzala si vajíčka, osolila je a když byla hotová, vzala si suchou housku a sedla si ke stolu a začala jíst večeři. Když dojedla, uklidila si nádobí po dětech i po sobě a šla se umýt. Když se umyla a poklidila trochu v obýváku, zhasla světlo a šla do svého pokoje dolů. Děti už spaly, když teta Briketa přišla do pokoje, aby je pohladila na dobrou noc. Když viděla, že už mají zavřené oči, postavila se vedle postýlky a chvíli tam stála a dívala se na Hnědulku a Uhlíka, protože se jí moc líbilo, jak malý Uhlík a malá Hnědulka dokáží spát. Když se na ně vynadívala, přisunula si matraci víc k posteli dětí, dala si na matraci polštář a peřinu, lehla si a usnula strašně rychle a zdálo se jí něco hezkého.

Další den u tety Brikety

Briketa se druhý den ráno probudila první. Ještě bylo brzo, vylezla z postele a došla si do obýváku pro knížku. Když si četla třetí kapitolu, slyšela děti jak bouchají ručičkami o postýlku. Protože ležela vedle nich na matraci, přešla jen k posteli, kde Hnědulka a Uhlík spali. Sáhla na děti aby je pohladila. Děti se hrozně smály, protože měly radost, že už je ráno. Teta je odkryla a šla zhasnout lampičku u své postele a zavřít knížku, kterou si četla, než se Uhlík s Hnědulkou vzbudili. Když pak přišla k dětem, svlékla jim kalhotky, koukla se, jestli nejsou špinaví a pak je převlékla do oblečení přes den. Oblékla nejdřív Uhlíka, kterému dala černé kalhoty, bílé ponožky, bílé tričko s krátkým rukávem, zelený svetříček a na nožičky mu dala zelené bačkůrky, které mu dala jako dárek k narozeninám. Když oblékla Uhlíka, šla udělat Hnědulku: svlékla jí z pyžama, koukla se jestli není špinavá a oblékla jí žluté oblečení ..... kalhotky, svetříček, bílé tričko a na nožičky bílé ponožky a bílé bačkůrky. 
Když byly děti oblečené, viděla, jak jim to sluší a měla z toho radost, jak si je hezky oblékla. Vzala Hnědulku a Uhlíka do náručí a šla s nimi nahoru. Hnědulku posadila do obýváku a pustila jí kazetu s písničkami, než umyje Uhlíka. Vzala Uhlíka do koupelny, umyla mu obličej, učesala mu vlasy, namazala ho krémem, umyla mu ručičky a odnesla ho do obýváku na své křeslo a dala mu hračku, kterou měla po sobě a řekla Uhlíkovi, aby si hezky hrál, že jde umýt Hnědulku a že za chvíli přijdou. Uhlík seděl v křesle a hrál si s plechovým autíčkem, které mu teta Briketa půjčila. Uhlík si celou dobu krásně hrál a nic mu nescházelo. Teta Briketa zatím umyla Hnědulku, učesala jí, navoněla jí krémem a pak Hnědulku odnesla za bráchou Uhlíkem do obýváku. Položila jí na zem a otočila kazetu s písničkami a šla se také umýt. 
Omyla si obličej, vyčistila si zuby, učesala se a šla za dětmi do obýváku. Když viděla, že Hnědulka poslouchá písničky a Uhlík si hraje s plechovým autíčkem, šla udělat snídani. 
Dětem udělala k snídani piškoty s mlékem a sobě namazala chleba a dala si na to kousek sýra. Když Briketa snídani dovařila, šla pro děti, aby si je dala do jejich sedačky do kuchyně. Vzala Hnědulku i Uhlíka najednou a posadila je. Došla pro čisté, vyprané bryndáky a dala je Hnědulce a Uhlíkovi na krk. Přitáhla si děti blíž k sobě, aby si mohla sednout a snídat s nimi. Popřála dětem „Dobrou chuť!“ a děti, Uhlík s Hnědulkou, jí to samé popřály také, ale protože ještě neuměly moc mluvit, jenom se na ni usmály. Když to teta Briketa viděla, měla z Hnědulky a Uhlíka radost a pomalu je začala krmit. Uhlíkovi a Hnědulce snídaně moc chutnala tak snědli snídani rychle aby teta měla radost. Když děti dojedly, teta už měla skoro dojedeno. Nalila dětem mléko a dala jim napít. Pak se napila také, došla do koupelny pro žínku, utřela dětem pusy, dala nádobí do dřezu a šla Hnědulce a Uhlíkovi pro bundy, čepice a rukavice, aby je oblékla a mohla s nimi jít ven. 
Oblékla Hnědulku do bílé bundičky, bílých rukavic a čepice, Uhlíka do hnědé bundy, rukavic a čepice. Pak děti vzala z kuchyně do obýváku na zem a pustila jim rádio, aby měly co dělat, než se oblékne. Vzala si dlouhý černý kabát, rukavice a čepici. Došla si pro Hnědulku a Uhlíka do obýváku, obula si boty a vzala si malý batůžek na záda, kde měla pití pro děti i pro sebe. Otevřela dveře a vyšla s Hnědulkou a Uhlíkem ven a dveře za sebou zamkla. Pak otevřela dveře od svého baráku a také je zamkla a šla s dětmi do parku, kde si s Hnědulkou a Uhlíkem sedla na lavičku. Z batůžku vyndala skládací sedačku a posadila děti do sedačky. Sedačku postavila na lavičku. Pak vyndala z batůžku malé housle a noty a začala Hnědulce a Uhlíkovi v parku hrát. Dětem se to líbilo a stále se na tetu dívaly a chvílemi se na tetu smály. 
Hnědulka s Uhlíkem se také chvílemi dívali po krajině a hrozně se to oběma líbilo. 
Teta byla s Hnědulkou a Uhlíkem skoro celý den venku a hrála jim na housle. Když se začínalo stmívat, teta dala do batohu housle a noty, batoh zavřela, vzala děti ze sedačky, položila je na lavičku a sedačku složila, aby se jí zase vešla do batůžku. Potom vzala děti a batůžek a šli domů. Teta odemkla svůj byt a barák a šla s dětmi, Hnědulkou a Uhlíkem, k nim do pokoje. Nejdřív svlékla Hnědulku, sundala jí bundu, rukavice a čepici a pak to samé udělala Uhlíkovi: také mu sundala bundu, rukavice a čepici. Obě bundy složila a dala je na polici. Na bundy dala čepice a rukavice Hnědulky a Uhlíka. Potom Hnědulce a Uhlíkovi ještě sundala svetříčky, aby jim nebylo horko a dala je do skřínky. Pak vzala děti, Hnědulku s Uhlíkem a šli společně k tetě do bytu kde teta vyndala z batůžku sedačku, rozložila jí a dala jí do obýváku. Posadila do ní Uhlíka s Hnědulkou a šla do kuchyně udělat něco teplého, aby se zahřáli. 
Udělala nudlovou polévku, která byla strašně rychle hotová. Teta dala dětem bryndáčky a donesla jim jí do obýváku. Když si k nim sedla a dala jim najíst teplé polévky, Uhlík a Hnědulka byli tak zmrzlí, že polévku s nudlemi snědli hrozně rychle a Briketa ještě musela Hnědulce a Uhlíkovi dojít pro deku, kterou je přikryla až po krk, aby jim bylo teplo. Pak Hnědulce a Uhlíkovi došla pro čaj, který byl tak akorát k pití, dala oběma napít aby se rychleji zahřáli. Děti se zahřály polévkou a čajem hned. Když Briketa odešla do kuchyně položit hrníčky, Hnědulka a Uhlík okamžitě usnuli. Když to Briketa viděla, opatrně je odkryla, vzala ze sedačky a odnesla je po schodech do pokoje do postele a přikryla je jejich čertí dekou. Briketa odešla z pokoje nahoru do kuchyně, kde umyla nádobí. 
Bylo šest hodin, Briketa si nalila čaj a vzala si také polévku a chleba k večeři. Sedla si do obýváku, vzala si knížku z knihovny a začala si číst. Pak si vzpomněla, že už jednu knížku má rozečtenou u Hnědulky a Uhlíka v pokoji, došla si pro ni, vzala si ji a vyšla potichu z pokoje, aby Hnědulku ani Uhlíka nevzbudila. Vyšla po schodech do obýváku, rozsvítila si světlo a sedla si do křesla. Pak si Briketa vzala talíř a začala jíst a četla si při večeři. Když dojedla a dopila, zavřela knížku, odnesla nádobí do kuchyně a hned ho po sobě umyla a utřela utěrkou, aby ho rovnou mohla uklidit do skříňky. Umyla si ruce a šla si sednout do obýváku, vzala si knížku a ještě si chvíli četla. Když už bylo moc hodin, Briketa knížku zavřela, zhasla světlo, vyvětrala, zavřela okno a šla si do koupelny vykoupat, umýt si hlavu a vyčistit zuby. Pak si hlavu ještě vyfénovala a šla do pokoje k Hnědulce a Uhlíkovi, rozsvítila si malou lampičku, vyndala si matraci, polštář a peřinu ze skříně. Ustlala si postel, zhasla lampičku, urovnala si polštář pod hlavou, lehla si a přikryla se peřinou. Než Briketa usnula, dívala se z okna nahoru na nebe, kde krásně svítily hvězdičky a měsíc a Briketě se to líbilo, až z toho usnula a měla klidnou noc. Zdálo se jí o tom, co zrovna ten den prožila s Hnědulkou a Uhlíkem.

Další den u tety

Byla sobota ráno a Briketa se probudila ještě za tmy. Hnědulka a Uhlík ještě spali. Teta Briketa ještě chvíli ležela a pak vstala a dala si matraci na stranu, aby se jí nepletla, až ponese Hnědulku a Uhlíka. Ustlala si peřiny a šla nahoru se umýt a postavit na čaj Hnědulce a Uhlíkovi až se probudí, aby ho mohli rovnou pít. Teta Briketa šla nahoru k sobě, postavila na čaj, sedla si na chvíli do kuchyně a počkala, až se čaj uvaří. Za chvilku byl hotový a teta Briketa ho zalila a vyndala hrnky ze skříňky a nalila čaj pro sebe i pro Hnědulku a Uhlíka. Potom postavila hrníčky s čajem na stůl a šla do koupelny se umýt. Vyčistila si zuby, umyla si obličej a pak se ještě rozhodla, že se osprchuje a umyje si hlavu. Umyla si hlavu a osprchovala se, pak si vzala na sebe hnědou sukni a hnědé tričko. Kolem krku si dala červený šátek a na ruku náramek. Potom se učesala a vyfénovala si vlasy. Pak se šla Briketa podívat na Hnědulku a Uhlíka dolů do pokoje, kde Uhlík a Hnědulka bydleli. 
Sešla se schodů, vstoupila do dveří, rozsvítila světlo a když viděla, že Hnědulka a Uhlík jsou vzhůru, oblékla je a vzala Hnědulku a Uhlíka z postýlky. Pak je ustrojila, vzala je do náručí a odnesla je nahoru k sobě do bytu. Posadila je do obýváku na křeslo, učesala jim vlásky, dala jim bryndáčky, pak jim popřála dobrou chuť a došla jim pro snídani, kterou jim připravila v kuchyni. Přinesla talíře z kuchyně a dala je Hnědulce a Uhlíkovi. Hnědulce a Uhlíkovi snídaně moc chutnala a měli to hned snědené. Měli totiž rýžový nákyp a to Hnědulka a Uhlík měli moc rádi. Když Hnědulka a Uhlík snědli snídani, Briketa jim dala napít čaje. Když děti čaj dopily, pustila Briketa dětem hudbu z rádia, kde dávali klavírní koncert a Hnědulka a Uhlík, protože měli klavír rádi, byli moc rádi, že můžou poslouchat a strašně hezky se na tetu usmály. Teta z toho měla hroznou radost, že děti jsou šťastné, že jí mají rády a že jsou šťastné, že jsou s ní a řekla Hnědulce a Uhlíkovi, ať chvilku poslouchají, než si umyje nádobí po snídani a pohladila je po vlasech. 
Když děti byly spokojené, vzala jim bryndáčky, utřela jim pusy a ruce žínkou a šla ustlat Hnědulce a Uhlíkovi postel a umýt si nádobí po snídani a pak se ještě sama nasnídat. Než Briketa ustlala dětem postel a umyla nádobí, byla to asi hodina. Pak šla zpátky do kuchyně, otevřela si skříňku se sušenkami a vzala si k snídaní sušenku a studené mléko. Byla už po snídani a přemýšlela, co bude s Hnědulkou a Uhlíkem dneska dělat. Vyndala si ze skříňky v obýváku Kulturní přehled, sedla si v obýváku k Hnědulce a Uhlíkovi a řekla dětem, že se podívá, jestli by ji nenapadlo, kam by se mohli spolu zase podívat. Teta Briketa otevřela Kulturní přehled a začala v něm listovat. Za chvíli tam našla, že je výstava obrázků, tak se Briketa rozhodla, že tam půjde s Hnědulkou a Uhlíkem. Když Briketa Kulturní přehled zavřela, řekla Hnědulce a Uhlíkovi: 
„Už to mám, moje děti! půjdeme dneska na výstavu obrázků !“ Když to Briketa dětem říkala, hladila je přitom po vláskách a dívala se na Hnědulku a Uhlíka, co tomu řeknou. Hnědulka a Uhlík, když je teta Briketa dlouho hladila, se koukli na tetu a usmáli se. Teta viděla, že Hnědulka a Uhlík mají z toho radost, tak si vzala děti, Hnědulku a Uhlíka, do náruče a šli společně do jejich pokoje. Teta Briketa položila děti na zem, aby si připravila pro Hnědulku a Uhlíka oblečení na ven a mohla je do toho obléknout. Otevřela skříň, kde měli Hnědulka a Uhlík věci a vyndala jim teplé kalhoty, teplý svetr, Hnědulce vzala teplé bílé kalhoty, teplý bílý svetr, bílé rukavičky a čepici a bundu. Uhlíkovi vzala zase zelené kalhoty, zelený svetr, zelenou čepici a zelené rukavice. Pak Briketa skříň zavřela, vzala obě hromádky a položila si je na zem vedle Hnědulky a Uhlíka. Nejdřív oblékla Hnědulku a pak Uhlíka. Hnědulku oblékla do bílého a Uhlíka do zeleného oblečení, dětem to slušelo a teta Briketa měla hroznou radost, jak je hezky oblékla. Potom vzala děti z koberce do náruče, dala Hnědulce i Uhlíkovi pusu a odešli všichni tři z pokoje do tetina bytu. 
Teta zhasla světlo a šla nahoru po schodech. Dala děti do obýváku na sedačku, přikryla je dekou, aby se ještě zahřály, než půjdou ven a otočila Hnědulku a Uhlíka se sedačkou tak, aby viděli jak teta Briketa připravuje pití na cestu a pak to šla dodělat. Briketa už všechno připravila a děti vzala a šli. Vzala si batůžek, kde měla pití, dala si ho na záda a odešli, Hnědulka a Uhlík s Briketou do předsíně. Tam teta Briketa děti položila na chvilku na zem, aby si mohla obout boty a obléknou kabát. Když si Briketa kabát dooblékla, vzala si zase batůžek, který měla položený na zemi v předsíni, než se oblékne a dala si ho na záda. Potom si vzala Hnědulku a Uhlíka, otevřela dveře a vyšla s dětmi z bytu, zamkla a vyšla s Hnědulkou a Uhlíkem ze svého baráku ven. Vyšla vrátky od své zahrádky a vydala se s Hnědulkou a Uhlíkem na cestu na výstavu obrázků čertů. Briketa, Hnědulkou a Uhlíkem šli po dlouhé, šedivé cestičce, šli rovně, potom zahnuli doleva, potom doprava a šli zase rovně, až došli k autobusové zastávce, kde si Briketa mohla s dětmi, Hnědulkou a Uhlíkem, sednout, než přijel autobus. Briketa si sedla na lavičku, otočila Hnědulku a Uhlíka tak, aby viděli okolo sebe a mohli pozorovat svět okolo sebe, jaký je krásný, aby byli chytří a až vyrostou, aby věděli všechno, co je může ve světě potkat krásnějšího, jako třeba například příroda. Naproti autobusové zastávce byla totiž zelená tráva a na konci byl malý les, kam teta chtěla vzít děti až příště přijedou za ní s rodiči. Když se Hnědulka a Uhlík rozhlíželi chvíli po krajině, poznávali svět a teta Briketa ten svět pozorovala s Hnědulkou a Uhlíkem také a protože měla moc ráda přírodu, moc se jí líbilo, jak už se to začíná všechno zelenat a měla radost, že už brzo bude jaro. 
Zatím co si Briketa říkala, jak je ta příroda krásná, přijel zrovna autobus do kterého Hnědulka a Uhlík s tetou Briketou nastoupili. Briketa nastoupila do autobusu, který byl hodně plný a tak musela s Hnědulkou a Uhlíkem chvíli stát, než tam dojeli. Hnědulka a Uhlík se dívali celou dobu z autobusu, pořád tetě Briketě něco ukazovali a teta Briketa byla moc ráda, že Hnědulka a Uhlík mají takový zájem o přírodu, tak si s nimi celou cestu, co jeli autobusem o tom vyprávěla a dětem, Hnědulce a Uhlíkovi, se to moc líbilo, tak se celou dobu dívali z autobusu a teta Briketa měla radost, že jsou děti takové hodné a že jí nezlobí. Bylo to asi čtvrt hodiny, když autobus zastavil Briketě, Hnědulce a Uhlíkovi tam kde potřebovali. Autobus zastavil, Briketa s dětmi vystoupila z autobusu a šla s nimi k domu, který byl naproti autobusové zastávce. Zastávka měla jméno po tom náměstí, kde byl ten dům, ve kterém byla ta výstava a jmenovala Motýlkovice. 
Když Briketa byla naproti autobusové zastávky, kde teď byli, viděla barák, na kterém bylo napsáno Vítáme Vás, milí návštěvníci a přejeme Vám, aby se čertí výstava Vám všem líbila. Když Briketa došla s Hnědulkou a Uhlíkem k tomu baráku, řekla: 
„Už jsme tady, Hnědulko a Uhlíku !“ a vešla do výstavní síně, kde všude po stěnách, na stropech, na zdi i na dveřích visely obrázky, na kterých bylo namalovány všechny druhy čertů a krajiny, ve kterých ti čerti byli. Teta Briketa, Uhlík a Hnědulka se dívali na obrázky, které se jim moc líbily. Když se jim nějaký obrázek líbil, tak si ho mohli koupit a rovnou vzít. Když si to Hnědulka, Uhlík i Briketa doprohlédli, teta poznala na Hnědulce a Uhlíkovi, že mají radost, že viděli tak hezké obrázky, tak teta koupila Hnědulce a Uhlíkovi malý obrázek, na kterém byla namalována čertí rodinka v přírodě. Moc se Briketě ten obrázek líbil a tak ho dětem, Hnědulce a Uhlíkovi, koupila, aby měli Hnědulka a Uhlík na tetu Briketu památku i v Praze. Dala jim ten obrázek ještě jako dodatek k narozeninám, aby měli Hnědulka a Uhlík radost. Když Hnědulka, Uhlík a teta Briketa odcházeli z výstavní síně, řekla teta těm lidem, kteří to tam hlídali, že to byla moc krásná výstava, pak se s nimi rozloučila, Hnědulka a Uhlík se na ty lidi usmáli a odešli s tetou Briketou z výstavy. 
Teta Briketa došla s dětmi na zastávku autobusu, ke které zrovna jel autobus, když přicházeli a tak nastoupili rovnou do autobusu, teta Briketa si sedla na sedadlo, vzala si děti na klín. Děti se chviličku dívaly na tetu a pak usnuly tetě na klíně. Když Hnědulka a Uhlík spali tetě na klíně, tetě Briketě to strašně uteklo a tak byli za chvilku doma. Teta Briketa vystoupila z autobusu, šla s Hnědulkou a Uhlíkem chvíli po cestičce, došla ke svému baráčku, otevřela vrátka od zahrady, zamkla vrátka od zahrady, otevřela barák a vzala za kliku a šla s dětmi do pokoje kde Uhlík a Hnědulka spali s tetou Briketou. Položila je na postýlku, svlékla jim bundy, čepice i rukavice, přikryla je čertí dekou a odešla jim udělat bramborovou kaši a na ní sýr. Když dodělala večeři, šla pro Hnědulku a Uhlíka. 
Přišla do pokoje a Hnědulka a Uhlík už nespali. Tak je pohladila po vlasech, dala jim pusu a vzala každého na jednu ruku a šla s nimi k sobě nahoru, aby jim dala večeři. Odnesla je do obýváku, kde je posadila na sedačku, pustila jim rádio, aby jim lépe chutnalo a přinesla jim z kuchyně večeři. Popřála jim dobrou chuť a začala je krmit. Hnědulce a Uhlíkovi to zrovna moc nechutnalo, tak jim Briketa udělal šťávu, umyla jim pusy a odnesla je zpátky do pokoje, kde je oblékla do nočního oblečení, dala jim pusu na dobrou noc, řekla jim, ať se hezky vyspí, přikryla je peřinkou a odešla si umýt nádobí. Pak se šla umýt sama a šla za Hnědulkou a Uhlíkem kteří už spali. Tak si vzala matraci, narovnala si peřinu a polštář a pak si lehla do postele, přikryla se peřinou a usnula, protože byla také unavená.

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

Naši partneři

© 2013 - 2017 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací