Čertí rodinka - Čertí rodinka je zase doma

zobrazeno 155×

Vložil(a): vendy.z, 2. 7. 2016 17.07

Tak už bylo po svátcích

V úterý šel Ohníček poprvé po svátcích do práce. Když se vzbudil, vstal, umyl se, nasnídal se a odešel do práce. Za dvě hodiny vstala i Pochodeň a když viděla, že mají špinavé povlečení na postelích převlékla postele: Ohníčkovi dala zelené a sobě růžové povlečení a šla uvařit snídani do kuchyně. Vzala z chlebovky chleba, ukrojila si chleba, dala si na něj sýr, sedla si ke stolu a začala snídat. Když dosnídala, vzala všechno nádobí a dala ho do dřezu. 
V tom zazvonil telefon a tatínek Ohníček se ptal, jak se Uhlík, Pochodeň a Hnědulka mají. Pochodeň řekla, že děti spí a ona že právě dojedla. Ohníček se rozloučil, Pochodeň položila telefon a šla se podívat na ty svoje děti. Uhlík už byl vzhůru, tak ho maminka vzala z postýlky, oblékla ho a posadila ho do sedačky. Když maminka viděla, že Hnědulka ještě spinká, nechala ji tedy ještě spát. Vzala zatím Uhlíka a dala mu na snídani celý chleba a Uhlík ho celý snědl. Maminka mu utřela pusu, dala ho na zem a šla se kouknout za Hnědulkou. Ta se už probouzela, ale byla nějak celá zpocená. Maminka Pochodeň Hnědulku pohladila a odkryla peřinku a pak si došla pro žínku, aby jí otřela zpocené tělíčko. Potom jí oblékla do šatiček a odnesla si ji do obýváku. Tam ji posadila do sedačky a dala jí k snídani chleba s mlékem. 
Hnědulce to moc nechutnalo a mamince Pochodni to bylo divné, Hnědulka nechce jíst ! Tak vyndala teploměr a změřila Hnědukce teplotu. Hnědulka měla třicet osm ! Maminka došla do pokoje pro deku, kde byli čertíci a Hnědulku tou dekou přikryla. Pak zavolala panu doktorovi a řekla mu, že Hnědulka má teplotu a nechce papat. Pan doktor Pochodeň ujistil, že přijede za pět minut. Byl totiž hned ve vedlejší ulici kde bydlela čertí rodina. 
Vyšel po schodech do prvního patra, tam viděl napsáno „Čertí rodina Hnědulky a Uhlíka“. Sáhl po zvonku, zazvonil a Pochodeň mu přišla otevřít. Doktor vešel do obýváku a viděl Hnědulku, která seděla v sedačce. Sáhl jí na čelo, poslechl jí srdíčko. Pak řekl Pochodni, že jí dá antibiotika a Pochodeň uklidnil, že za týden bude zdravá jako rybička, ale řekl jí, ať jí dá do postýlky, aby se brzo uzdravila. Pochodeň mu otevřela dveře aby mohl odejít, doktor sešel po schodech dolů, sedl si do auta a odejel zpátky na středisko. 
Maminka Pochodeň dala Hnědulce prášky proti teplotě a dala jí do postýlky. Pohladila jí, zavřela dveře od pokoje a Hnědulka hned usnula. Asi za týden byla zdravá jako rybka a mohla si zase hrát s maminkou, s tatínkem a Uhlíkem v pokoji. Všichni byli moc rádi, že se Hnědulka uzdravila a Uhlík se začal zase smát. Maminka dala Hnědulce pusu a byla moc ráda, že už je zase zdravá.

Jak se Hnědulka naučila chodit

Ráno o dva dny později se Hnědulka s Uhlíkem probudili, když maminka Pochodeň ještě spala a tak si děti hrály s hračkami v pokojíku u sebe. Měly v postýlce hračky které dostaly od maminky jako dárek k prvnímu dni, kdy se narodily. Byla to trumpetka, dole oranžová, nahoře žlutá a držátko měla růžové. Byla moc hezká. Když už Uhlík a Hnědulka mohli hýbat ručičkami tak jak sami chtěli, bral si Uhlík trumpetku, nejdřív si jí prohlížel a pak si jí dal do pusinky a pak si jí cucal a pak najednou, z ničeho nic, na ni zatroubil. Maminka se vzbudila, vyskočila z postele a šla se podívat k Hnědulce a Uhlíkovi, co se tam u nich děje. Maminka vešla do pokoje a uviděla, že Uhlík má u pusy trumpetku a ten když viděl maminku tak vstal a vyndal trumpetku z pusy a začal se hnedka smát. Maminka vzala Uhlíka do obýváku, dala ho na zem a šla se umýt. A hnedka mu přinesla hračky, aby mohl bouchat, aniž by někoho vzbudil. 
Když se maminka umyla, učesala si vlasy a šla do kuchyně udělat snídani pro děti a pro sebe. Udělala puding a piškoty, které měly děti i ona moc rádi. Došla ještě pro Hnědulku, která spinkala déle než Uhlík, který maminku vzbudil. Maminka jí řekla že je hodná holčička, oblékla jí, zvedla z postýlky, zavřela pokoj a odnesla ji do obýváku, kde posadila Hnědulku i Uhlíka do sedačky. Dala jim bryndáčky, řekla jim „Dobrou chuť!“ a dala jim snídani. Maminka ten puding ještě polila sirupem, aby to dětem chutnalo. 
Když děti dojedly, utřela jim pusy a dala je na koberec. Dala jim hračky do pokoje, ty hračky byly ze dřeva a byly to mašinka, vláček, domeček, panenka, tu dostala Hnědulka, vláček pak Uhlík, od tatínka k vánocům. Děti si hezky hrály a maminka si mohla v klidu sníst snídani, sedla si ke stolu a začala jíst. Když se otočila a koukla se na Hnědulku, viděla, že Hnědulka stojí u křesla a pomalu začíná chodit. Honem vstala a šla na ni dávat pozor, aby se jí nic nestalo. Pochodeň podala Hnědulce ruku, aby Hnědulka neupadla a Hnědulka s maminkou udělala tři kroky. Pochodeň měla z toho velkou radost. Vzala Hnědulku do náručí, pohladila jí, dala jí pusinku a přitiskla jí k sobě. Pak s ní šla do kuchyně, vzala si jí na klín a dojedla si snídani, kterou měla rozjedenou. 
Když dojedla snídani, nalila si čaj, dala si do něho citron a pomalu si vychutnávala čaj, protože nevěděla, co má dělat, když Hnědulka začala chodit a udělala první tři kroky. Čaj dopila, vzala Hnědulku z klína, odnesla ji, dala nádobí do dřezu a pak odešla do obýváku, kde ležel Uhlík na bříšku a snažil se postavit věž. Pořád mu to padalo. ale Uhlík měl z toho i tak radost a vždycky, když mu všechny kostičky spadly, začal se smát. 
Pochodeň řekla Uhlíkovi: 
„Uhlíku, Tvoje sestřička už umí chodit !“ Jak to Uhlík slyšel, vypadal že má z toho radost a začal se smát. Pak si maminka našla v telefonním seznamu telefon na tátu. Když ten telefon našla, zvedla telefonní sluchátko a vytáčela telefon k tatínkovi  do práce. Když se maminka dovolala, zvedli to v továrně na dřevěné hračky, zavolali Ohníčka a řekli mu, že ho volá Pochodeň, jeho manželka. Ohníček došel k telefonu a řekl „Prosím, tady Ohníček. Ahoj Pochodni ! Co dělá Hnědulka a Uhlík?“ Když mu Pochodeň řekla, že Uhlík a Hnědulka jsou moc hodní a že se Hnědulka naučila tak brzo chodit, měl z toho Ohníček velkou radost a řekl Pochodni, ať pozdravuje obě děti a řekne jim, že tatínek přijde dneska brzo domů a že už se moc těší jak mu Hnědulka ukáže jak umí capat.

Jak maminka pochodeň šla s dětmi do divadla

V polovině ledna 2000 se maminka Pochodeň brzo ráno probudila, vstala, umyla se, vyčistila si zuby a šla udělat dětem i sobě čaj a chleba se sýrem. Tatínek Ohníček už byl dávno v práci. Když maminka Pochodeň dodělala dětem snídani, dala i čistý ubrus a dala na něj prostírání aby, když něco ukápne, to nebylo hned na čistý ubrus. Postavila tři talíře na stůl a šla se podívat jestli Hnědulka a Uhlík už jsou vzhůru. Přišla do pokoje a zjistila že Hnědulka a Uhlík ještě spí. Honem zase zavřela a vzala si noviny, sedla si ke stolu a četla si je, aby věděla co je ve světě nového. Bylo tam napsáno, že v televizi bude pohádka o čertech a také že nějaký čert vyhrál a že šel pak do televize a tam se na něj pak dívali čertí rodiče a celá čertí říše. Ta rodina se jmenovala Svíčková, to byla rodina vedle nich, to byla rodina, která čekala první dítě. A proč byla v novinách? Protože vyhrála ve Sportce a měla radost. 
Když maminka Pochodeň dojídala snídani, měla už noviny přečtené. Složila je a dala je do obýváku na televizi a šla si pro děti. Když viděla Hnědulku a Uhlíka, jak ještě pořád spí, rozhodla se, že je tentokrát probudí, i když jsou krásní, když spinkají. Dala jim pusinku a řekla jim „Dobré ráno, Uhlíku ! Dobré ráno, Hnědulko ! Už je osm hodin ráno, musíme vstávat ! “ Pak je Pochodeň oblékla do denního prádla, dala jim všechno čisté. Vzala je do koupelny a umyla jim obličejíčky a ručičky a pak šli z koupelny do kuchyně, kde Hnědulku a Uhlíka posadila na sedačku a pak je přikryla čertí dečkou, kterou měli pod sebou. Čertí dečka byla strašně velká, tak se tam zabalili Hnědulka a Uhlík dohromady. Pak Pochodeň řekla dětem „Buďte tady chviličku spolu, já Vám jdu ustlat postýlku, abyste měli hezké peřinky. Pak odešla do pokoje dětí. 
Měly špinavé prostěradlo i povláčky. Pochodeň povláčky i prostěradlo převlékla a děti měly krásně čistou postýlku, která byla dohněda, na hnědém podkladu byly černé hvězdičky a černý měsíček. Vypadalo to moc hezky. Když to Pochodeň udělala, zavřela dveře od pokoje dětí a šla do kuchyně. Hnědulce a Uhlíkovi dala bryndáčky a talíře a začala je krmit jednoho po druhém chlebem, namočeným v mléce a pak to zapily čajem. Dětem to nechutnalo a tak jedly pomalu. Když už snědly pět lžic a maminka viděla, že tohle Hnědulce a Uhlíkovi nechutná tak jim utřela pusinky od chleba a čaje a vzala je pryč. Měly hroznou radost, že je maminka nenutí jíst. Když Pochodeň udělala všechno kolem dětí, sebrala i lžičku, která jim spadla, jak kopaly nožičkama když měly radost. Maminka děti přikryla, nechala je v sedačce v kuchyni, kde myla nádobí po snídani. Když nádobí domyla, zavolala tatínkovi Ohníčkovi, že jde s Hnědulkou a Uhlíkem do divadla na čertí představení. Ohníček měl z toho radost a popřál jim všem třem pěkný zážitek a Pochodeň se s ním rozloučila a položila telefon a šla dětem do skříňky pro šatičky, které měly u sebe v pokoji. Uhlíkovi dala zelený svetříček a zelenou čepičku a Hnědulce žlutou čepičku a žlutý svetříček. Maminka byla ráda, že jim to moc sluší, že se jí povedlo uplést jim tak hezké oblečení, které teď děti nosily. Měla z toho takovou radost, že jim dala pusinku a pohladila je. Vzala si je do pokoje k sobě, aby tam nebyly samy, než se oblékne. Položila Hnědulku a Uhlíka na zem, vyndala si se své skříně hnědé šaty a dřevěný náramek na ruku. Ještě si vzala čelenku, koukla se do zrcadla, řekla si, že by to tak mohlo jít a vzala si děti, oblékla jim bundičky a posadila je do předsíně, kde si nachystala předtím sedačku aby, až si bude oblékat kabát, je měla kam položit. Oblékla si kabát, otevřela dveře od bytu, dala děti do fusaku do kočárku, aby jim nebyla zima a šla s nimi do divadla na pohádku. 
Dávali představení „Mezi čerty v roce 2000“. Maminka vyšla před byt, zavolala výtah, svezli se dolů, otevřela dveře od baráku a vyšla s dětmi na ulici. Byla zima, proto Pochodeň přikryla děti fusakem ještě víc a zapnula si kabát, aby na ní nenafoukalo a nebyla nemocná, aby nemusela mít strach o zdraví. Šli doleva, rovně, doprava, přešli přes silnici a šli zase rovně a naproti nim stál velký barák, na kterém bylo napsáno „Divadlo pro čerty 2000“. Maminka přicházela k tomu baráku, moc se jí ten baráček líbil: byl celý hnědý a měl za okny hnědé truhlíky s bílými kytičkami. 
Maminka otevřela dveře od divadla a šla s Hnědulkou a Uhlíkem do předsíně divadla, kde se odkládaly bundy a kočárky pro malé děti. Pochodeň svlékla děti i sebe a odložila tam i kočárek k paní co tam byla na hlídání a šla s dětmi do sálu, do první řady, aby děti dobře viděly na ty čerty. Mamince se to čekání zdálo moc dlouhé protože už to mělo začínat, ale nezačínalo. Ale sotva si to dořekla tak zazněl gong a začali hrát čertí divadlo. Hrála tam čertí maminka a pět dětí a ty chodily každý den s maminkou do školy, aby se naučily jak se mají chovat a učit se a nebyly hloupé. Ty děti šly do školy kde byl nějaký učitel, který když něco některé čertí dítě chtělo na nějakou čertí výchovu nebo chtělo něco dokázat, tak jim řekl jak to mají udělat. 
Řekl jim kouzlo jak to mají udělat a kterým se to můžou naučit a každé čertí dítě s maminkou čerticí dostalo malou kuličku a až si bude přát něco umět, ať tu kuličku položí k tomu co chtějí umět a budou to hnedka umět. Děti i maminka poslechli čertího učitele a všichni čerti, celá rodina pak šla domů a když chtěli něco umět, tak si vzpomněli na pana učitele, který jim dal kouzelnou barevnou kuličku, aby se jim všechno povedlo. Tak to udělali a ono se jim to doopravdy povedlo. Byli strašně rádi, že něco umí a všichni čertíci pak dali mamince pusu a ta je dala do postýlek, každé dítě si lehlo do své postýlky a poslalo všem dětem pusu a pak se zavřela opona a za chvilku už byl konec. 
Maminka vzala děti, Hnědulku a Uhlíka, a odešla ze sálu do předsíně, kde měli oblečení a kočárek. Maminka si oblékla kabát, oblékla děti do bundiček, dala je do kočárku, pořádně je přikryla čertí dekou a fusakem a řekla té paní, že to bylo moc pěkné. Maminka pak otevřela dveře od divadla a vyjela a vyšla za kočárkem z baráku. Když přišli z divadla, byla už skoro tma a maminka už byla z toho unavená a těšila se, že až přijdou domů dá děti do postýlky, udělá si večeři a počká na Ohníčka a půjdou také spát. 
Když si to všechno řekla, už byli skoro před domem. Maminka Pochodeň zatáčela k domu kde bydleli a pak otevřela dveře od baráku kde bydleli. Přivolala výtah, vzala kočárek i děti dovnitř a vyjela do prvního patra kde bydleli, otevřela dveře od bytu, vzala děti z kočárku a vešla s Hnědulkou a Uhlíkem do předsíně, tam je položila do sedačky, svlékla nejdřív sebe a pak děti, Hnědulku a Uhlíka. Děti mezitím usínaly a než usnuly tak se na maminku strašně začaly smát, jako kdyby jí říkaly, že se jim to strašně líbilo, že příště zase někam společně chtějí jít. 
Když to maminka Pochodeň viděla měla z toho radost. Vzala děti i se sedačkou, odnesla je do kuchyně a tam jim udělala housku s mlékem, dala jim bryndáčky, řekla jim „Dobrou chuť, Hnědulko! Dobrou chuť, Uhlíku!“ a začala je krmit. Když viděla že už děti dojídají a že jim to chutnalo, dala jim pusu a řekla jim „Vy jste tak hodní, že jste dojedli!“ Pak je přikryla dekou s čerty která jim spadla na zem a vešli se pod ní Hnědulka i s Uhlíkem najednou. Pak vzala všechny věci ze stolu, dala je na hromádku do dřezu, řekla Hnědulce a Uhlíkovi „Tak pojďte, půjdeme už spát!“ a odnesla je do pokoje do postýlky. Tam jim rozsvítila lampičku a chviličku si s nimi povídala, hladila je a zpívala jim až děti za chvilku usnuly. Když to maminka Pochodeň viděla, usmála se na Hnědulku a Uhlíka, protože se jí líbilo, jak krásně spinkají. Přikryla je čistými peřinkami, zhasla lampičku a odešla z pokoje Hnědulky a Uhlíka do kuchyně, kde si umyla nádobí. 
Když Pochodeň už skoro domývala nádobí, Ohníček přišel domů, pozdravil Pochodeň která šla zrovna z kuchyně do obýváku. Pochodeň pozdravila Ohníčka a pak si na chvíli sedla do křesla, vzala si knížku a chvíli si četla. V tom jí Ohníček řekl, že se půjde hned vykoupat a poprosil Pochodeň, aby zatím udělala pro ně večeři, že to tak bude lepší. Pochodeň udělala rýžový nákyp, který měli oba dva hrozně rádi. Když se Ohníček vykoupal, Pochodeň měla večeři na stole a posypávala zrovna rýžový nákyp skořicí, když Ohníček přicházel do kuchyně. Pak si popřáli dobrou chuť a začali večeřet. Když Ohníček dojedl, řekl Pochodni, že mu ta večeře moc chutnala a Pochodeň řekla Ohníčkovi, že jí docela také. A měli oba dva radost, jakou si udělali dobrou večeři. Když Ohníček a Pochodeň dojedli, Pochodeň se zeptala Ohníčka, jestli se může jít umýt, než Ohníček umyje nádobí od večeře. Když se Pochodeň vykoupala a Ohníček domyl nádobí tak si na chvilku sedl do křesla, vzal si noviny a čekal na Pochodeň, až se domyje a přijde do obýváku a půjdou spolu spát. Když přišla, viděla Ohníčka jak si čte noviny a řekla mu „Dobrou noc!“, Ohníček to samé řekl jí a Pochodeň zavřela dveře od obýváku a šla si lehnout do postele. Ohníček dočetl noviny, zhasl lampičku a svíčku v obýváku a šel si také lehnout. Lehl si do postele, narovnal si polštář, přikryl se peřinou a když viděl, že Pochodeň spí, tak chvilku přemýšlel a za chvíli usnul také. A spali až do druhého dne do deseti hodin dopoledne, protože Ohníček měl v práci volno. Moc hezky se jim spalo a byli rádi, že mají tak dlouhou noc a hezky si odpočinuli.

Jak se naučil chodit uhlík

V devět hodin, když se Uhlík probudil a viděl, že venku svítí sluníčko, měl z toho radost. Vzal si do ruky chrastítko které měl v postýlce a chvilku si hrál. Když viděl z okna jak je venku krásně, stoupnul si v postýlce a chvíli se díval z okna ven. Když už ho to přestalo bavit, začal bouchat chrastítkem o postýlku, protože chtěl, aby to dělalo co největší rámus, aby se mu podařilo maminku vzbudit, aby už vstala a vzala ho z postýlky. Uhlík bouchal do okraje postýlky tak dlouho, až vzbudil i Hnědulku. Hnědulka, protože byla hodná čertí holka, si vzala hračku, kterou měla v postýlce, a začala si s ní hrát. Vzala si jí do ruky a chvíli si jí prohlížela a byla při tom krásně potichu, zatímco její bratr Uhlík stále tloukl do postýlky, dokud nepřišla maminka. 
Pochodeň pozdravila Hnědulku a vzala Uhlíka, který v postýlce už dlouhou dobu stál. Sundala ho z postýlky a zeptala se „Uhlíku, proč jsi tak bouchal ? Vždyť jsi vzbudil Hnědulku !“ A Uhlík nato ukázal, že potřebuje na záchod. Pochodeň postavila Uhlíka a řekla mu ať chvilku počká, než přinese nočník. Došla pro něj do koupelny, kde ho měla připravený, aby se děti naučily chodit na záchod. Dala nočník na dlaždice, došla pro Uhlíka do pokoje kde stál u postýlky. Uhlík vzal maminku Pochodeň za ruku, otočil se a udělal z pokoje do koupelny pár kroků. Maminka, když to viděla, pochválila Uhlíka, jak se naučil krásně chodit, že je šikovný kluk. Pak mu svlékla dupačky a plínky a dala ho na nočník. Pochodeň počkala až Uhlík udělá co potřeboval, oblékla mu plínky a dala mu kalhotky. Pak mu umyla obličej, učesala mu vlásky, vzala ho do náručí a umyla mu ručičky. Když tohle všechno zvládli, vzala Pochodeň Uhlíka do náruče, dala mu pusu a řekla mu „Ty jsi můj hodný a šikovný Uhlík !“ a nesla ho do obýváku, posadila ho na zem a řekla „Uhlíku, tady hezky počkej, já dojdu pro Hnědulku a přijdu !“ Aby neměl dlouhou chvíli, dala mu panáčka, kterého dostal od tatínka k vánocům a měl ho v obýváku na zemi. Odešla za Hnědulkou a Uhlík si hrál s panáčkem a čekal na maminku, až přijdou s Hnědulkou za ním. 
Maminka vešla do dětského pokoje a vzala Hnědulku do náruče a odnesla jí, protože byla rozespalá, do koupelny, kde jí také umyla obličej i ručičky a učesala jí vlásky. Spolu odešly z koupelny do obýváku, kde čekal bráška Uhlík a hezky si hrál když maminka s Hnědulkou přišly. Když to maminka viděla, usmála se na Uhlíka a řekla „To je hodný kluk!“. Posadila Hnědulku do kuchyně na sedačku a rozsvítila světlo v kuchyni. Pak šla pro Uhlíka, vzala ho z koberce a donesla ho také do kuchyně do sedačky. Uvařila mléko, aby udělala dětem k snídani krupicovou kaši. Sama si udělala chleba a pak dodělala kaši pro děti a dala jí do talířů. Pak dala na ni cukr, aby to dětem chutnalo. Připravila lžíce, položila je na stůl a došla pro čisté bryndáčky pro Hnědulku a Uhlíka. Přivázala je dětem na krk, pohladila Hnědulku i Uhlíka, popřála jim dobrou chuť. Přitáhla si je blíž k sobě a dávala jim do pusinek. Hnědulce i Uhlíkovi to chutnalo a tak snědli skoro všechno, jenom trošku nechali, protože už měli plná bříška. Když děti, Hnědulka a Uhlík, dojedly, maminka jim utřela pusu, sundala jim bryndáčky, dala jim pusu a sedla si ke stolu, protože ještě neměla dojedenou snídani. Maminka pomalu snídani dojídala a aby si to alespoň jednou vychutnala, jedla pomalu. Celou dobu, co snídani jedla, děti se na ní dívaly s velkým zájmem. Smály se na ní, maminka to dojedla a dala všechno nádobí na hromadu a šla od stolu. Pustila si vodu, dala si Jar na nádobí a začala mýt nádobí. 
Když ho umyla, pustila televizi, kde dávali pořad pro děti. Jmenovalo se to „O dvou čertech a jedné koze“ a vystupovaly tam různé postavy jako čert, kominík a malý kluk a také koza. Byl to pořad o tom, jak přijde čertík ke koze, je na ni strašně hodný a dá jí strašně dárečků. Pořad trval asi čtvrt hodiny a dětem, Uhlíkovi i Hnědulce, se to moc líbilo a protože se jim to líbilo, tak ten pořad sledovaly a maminka si zatím mohla vyprat a vyžehlit. Stihla to akorát, zrovna když pořad končil, měla to maminka Pochodeň všechno udělané a tak měla radost, že to krásně stihla a že se zase bude věnovat Hnědulce a Uhlíkovi. 
Vypnula televizi, vzala jim dečku, sedla si k nim a četla jim knížku, kterou děti už moc dobře znaly. Ta knížka se jmenovala „Jak rostou kytky“ a byli u poslední kapitoly. Maminka otevřela knížku a začala číst o tom, jak začínají kvést první jarní kytičky, sněženky. Byla to poslední pohádka v téhle knížce, kterou Pochodeň Uhlíkovi a Hnědulce četla. Když Pochodeň dočetla, Ohníček zrovna přišel z práce a odemykal dveře od bytu. Maminka vzala obě děti, každé na jednu ruku a šla s dětmi otevřít tatínkovi. Když Pochodeň otevřela Ohníčkovi dveře, Ohníček pozdravil, pohladil Hnědulku a Uhlíka, Pochodni dal pusu a zeptal se, jak se měli. Pochodeň Ohníčkovi řekla, že mu to řekne, až přijde do obýváku a šla s dětmi vařit oběd do kuchyně. Posadila je v kuchyni na sedačku a udělala pro sebe i pro Ohníčka brambory a párek. 
Oběd byl rychle hotový a Ohníček s Pochodní mohli hned začít jíst. Děti nakrmili až když se Pochodeň a Ohníček sami najedli. Měly bramborovou kaši a dětem to moc chutnalo, protože měly strašný hlad, strašně rychle spapaly a maminka Pochodeň i tatínek Ohníček měli z toho radost. Děti Hnědulka a Uhlík začaly být unavené a tak je maminka a tatínek odnesli do pokoje do postýlky, přikryli je čertí dečkou a šli do obýváku. Tam si Ohníček s Pochodní sedli a chvíli si povídali. Pochodeň vyprávěla, jak se Uhlík naučil chodit a Ohníček, když to slyšel, měl z toho velkou radost. 
Když se děti za chvíli probudily, byl už skoro večer a Ohníček s Pochodní Hnědulku i Uhlíka vykoupali, převlékli je do čistého prádla, navoněli je krémem na obličej pro miminka a pak si je odnesli do obýváku. Sedli si tam s nimi a chvíli si povídali. Maminka Pochodeň udělala k večeři piškoty a čaj a řekla Ohníčkovi, ať nakrmí Hnědulku a ona že nakrmí Uhlíka. Pochodeň si sedla s Uhlíkem, dala mu bryndáček, vzala si talíř a dala mu piškoty s čajem. Děti neměly moc hlad a jedly jen málo. Protože byly unavené, dali rodiče Hnědulku a Uhlíka do postýlky, zazpívali jim písničku, pohladili je po vláskách, řekli jim „Dobrou noc“ a šli dělat večeři pro sebe. Udělali si chleby s máslem a se sýrem, sedli si ke stolu a začali jíst. Když to Pochodeň a Ohníček dojedli, šli se postupně umýt a když se oba umyli, šli a lehli si do svých postelí, řekli si dobrou noc, dali si pusu, vzali se za ruce, popřáli si ještě jednou dobrou noc a pak usnuli a spali až do rána.

Překulil se rok

Rok utekl jako voda a Hnědulka a Uhlík slavili první narozeniny. Skončil zrovna leden a začínal únor. Hnědulka a Uhlík měli narozeniny. Bylo to úterý. Když se Ohníček probudil, byla ještě tma, zrovna bylo šest hodin, to byla doba, kdy Ohníček chodil do práce. Ohníček než vstal, protáhl se v posteli, zívl a pak teprve vstal z postele a šel se umýt a obléknout. Když se umyl, vzal si ze skříně sako a kalhoty. Sako i kalhoty byly zelené a k tomu si vzal bílou košili a zelenou kravatu a zelené boty. Když se Ohníček takhle oblékl, kouknul se do zrcadla, aby viděl jak v tom obleku vypadá. Učesal se a šel do kuchyně. Rozsvítil si a postavil si konévku na jahodový čaj. Voda se rychle uvařila, vyndal si z lednice máslo a marmeládu a namazal si dva chleby. Pak si je zabalil do ubrousku a dal je do pytlíku a dal si je do tašky kde měl pracovní věci. Bylo moc hodin a Ohníček už měl být v práci a tak se rozhodl, že se nasnídá až tam. Čekal, až se mu uvaří čaj a zatím si vyndal ze skříňky termosku, tmavě zelenou, nalil do ní čaj, osladil ho, zašrouboval uzávěr a dal si termosku do tašky a šel do práce. 
Když Ohníček zamknul dveře, Uhlík a Hnědulka se probudili. Měli už chvíli otevřená očička a aby jim nebyla dlouhá chvíle, vzali si hračku a začali si povídat. Už byli dlouho vzhůru, když se konečně vzbudila i maminka Pochodeň. Vstala z postele a šla se podívat do kuchyně, jestli Ohníček už odešel do práce. Když Ohníček v kuchyni nebyl, maminka rozsvítila, postavila mléko a zapálila pod ním, aby se jim ohřálo než dojde pro děti. Šla do jejich pokoje. Viděla, že děti již nespí, vzala je z postýlky a odnesla je obě najednou do koupelny, kde jim umyla obličejíčky, ručičky a učesala jim jejich vlásky. Když jim tohle všechno maminka udělala, odnesla je do obýváku dala je na koberec a řekla „Hnědulko a Uhlíku, hezky si tady hrajte a buďte tady hodní, já za chvilku přijdu !“ a šla do kuchyně vypnout pod mlékem, protože to mléko už bylo dost ohřáté. 
Udělala dětem kakao, vzala talíře a dala do nich piškoty a zalila je ohřátým mlékem. Pak šla k dětem do pokoje pro čisté věci, aby je mohla převléknout. Hnědulce vzala hnědé tričko a bílé dupačky, Uhlíkovi bílé tričko a hnědé dupačky. Zavřela skříň, dveře od pokoje Hnědulky a Uhlíka a šla do obýváku. Položila si čisté šaty k dětem na koberec a došla si do koupelny pro žínku na zadečky. Pak si děti postupně vzala a převlékla je. Nejdřív vzala Hnědulku, svlékla jí špinavé oblečení, umyla jí zadeček a dala jí hnědé tričko a bílé dupačky. Pak jí ještě namazala a dala jí pusinku a usmála se na Hnědulku. Hnědulka měla radost, usmála se také a mrskla přitom ručičkou. Maminka pak Hnědulku vzala a odnesla si jí do kuchyně na sedačku a šla udělat Uhlíka. Vzala si Uhlíka, položila ho na sedačku, svlékla mu špinavé prádlo, utřela mu zadeček, který měl špinavý, dala mu hnědé dupačky a bílé tričko. 
Oběma dětem to moc slušelo a maminka z toho měla hroznou radost, že zrovna ten den měli Hnědulka a Uhlík první narozeniny v životě a vypadali moc krásně. Měla radost, jak si ty děti na jejich slavný den, na jejich první narozeniny, krásně oblékla. Pak Uhlíka ještě maminka Pochodeň namazala krémem na obličej pro miminka a pohladila ho po vlasech a dala mu pusinku jako Hnědulce. Uhlík měl z toho radost a začal kopat maminku samou radostí. Maminka ho zatím odnesla do kuchyně, posadila ho k Hnědulce do sedačky, obě děti připnula suchým zipem aby nespadly, dala jim bryndáčky, vzala si dvě normální lžíce a řekla „Dobrou chuť, Hnědulko a Uhlíku, ať Vám to dneska chutná ! Máte totiž slavný den! Máte první narozeniny ve svém životě!“ a než jim dala do pusinek, ještě se maminka na Hnědulku a Uhlíka usmála a oni na ní také, jako kdyby rozuměli tomu, co jim maminka před chvilkou řekla. Děti měly piškoty s mlékem moc rády a tak to netrvalo ani deset minut a už to dojedly. Maminka Pochodeň řekla „Ještě čajíček!“ vzala hrníčky, dala jim tam trochu cukru a nalila teplý čaj. Měla ho připravený, vychlazený tak, aby ho mohli Hnědulka a Uhlík hned pít. Děti měly hroznou žízeň a byla jim zima a tak čaj vypily hned, maminka se nestačila divit jak jí děti překvapily, že ten čaj vypily. Když Hnědulka a Uhlík vypili ovocný čaj, maminka je pochválila, utřela jim pusy. Sundala bryndáčky, položila je na stůl, hrníčky a talířky po Hnědulce a Uhlíkovi rovnou umyla, aby měla prázdný dřez. 
Děti se na maminku Pochodeň celou dobu dívaly a byly strašně hodné. Pochodeň umyla nádobí a vzpomněla si, že ještě sama nesnídala. Nalila si ovocný čaj a dala si chleba, máslo a na to sůl. Pak si sedla ke stolu a začala jíst. Pochodeň snědla snídani a vypila čaj, dala nádobí po sobě do dřezu a vzala Hnědulku a Uhlíka na koberec a šla do pokoje pro voňavé polštářky pod hlavu a pro čertí dečku a dala Hnědulce a Uhlíkovi polštářky pod hlavičky a přikryla je jejich čertí dečkou. Protože polštářky byly voňavé, děti usnuly. Nechaly si zdát hezký sen o tom, jak mají první narozeniny, mají velký dort a dostávají spoustu dárků. 
Maminka Pochodeň vyšla z kuchyně do obýváku, aby se podívala, co děti dělají a viděla že spí. Šla zase do kuchyně, udělala si těsto na dort a nalila ho do formy a dala piškotový dort do trouby. Pekl se asi půl hodiny, pak ho maminka Pochodeň vyndala z trouby a vyndala ho z formy, dala ho na talíř s obrázky a na něj dala ovoce, které měli Hnědulka a Uhlík rádi, byly to pomeranče, jahody a broskve. Když měla dort hotový, šla do skříňky a vzala jednu bílou svíčku a dala ji na dort. Pak dort dala do ledničky, aby byl připraven až přijde odpoledne tatínek z práce, aby pak mohli popřát Uhlíkovi a Hnědulce k narozeninám a měli dobrý dort. Maminka dort udělala a děti ještě spaly a tak si Pochodeň šla sednout na sedačku do obýváku, vzala si knížku a četla si. 
Když maminka Pochodeň dočítala knížku, přišel tatínek Ohníček z práce. Zrovna odemykal dveře, když maminka tu knížku zavírala. Ohníček si vzal domácí oblečení a boty, pak šel do obýváku a děti se zrovna probouzely. Ohníček si vzal Hnědulku a Uhlíka na klín, dal jim pusu a maminka Pochodeň nalila dětem čaj a poprosila Ohníčka ať dá Hnědulce a Uhlíkovi napít. Pak šla do kuchyně do ledničky, kde měla dort. Zapálila svíčku a nesla ho opatrně do obýváku. Když to Hnědulka s Uhlíkem viděli, měli vykulená očička a strašně se jim to líbilo. Když maminka donesla dort do obýváku a položila ho na stolek, dali Hnědulce a Uhlíkovi Pochodeň s Ohníčkem dárečky. Když to vybalili, Hnědulka a Uhlík si to prohlíželi a moc se jim to líbilo a protože nevěděli nejdřív co to je, tak to strčili do pusy. A ono to písklo! Dostali totiž oba od maminky a tatínka krásné malinké flétničky! Děti měly z toho hroznou radost a když na to Hnědulka a Uhlík pískli, maminka měla radost a tatínek taky a usmál se. 
Když si děti vybalily všechny dárky co dostaly, maminka Pochodeň a tatínek Ohníček jim společně popřáli všechno nejlepší a dali jim pusu. Maminka Pochodeň si sedla k Hnědulce a Uhlíkovi na sedačku a poprosila Ohníčka, aby sfoukl svíčku a rozkrojil dětem i jim dort na čtyři kusy. Ten dort měli malý. Ohníček vstal, sfoukl svíčku a když sfoukával svíčku, Uhlík s Hnědulkou se na něj dívali a měli přitom vykulené oči. Tatínek Ohníček došel do kuchyně pro nůž, talířky na dort a lžičky a šel do obýváku. Tam lžičky i talíře postavil na stolek a rozkrájel dort pro Hnědulku a Uhlíka, pro Pochodeň a pro sebe. Pak podal mamince Pochodni dorty pro Hnědulku a Uhlíka a sedl si vedle nich. Vzal si Hnědulku na klín a začal ji krmit. Maminka měla Uhlíka a také mu dávala do pusinky. Dort dětem moc chutnal ale šlo jim to pomalu. Když to konečně dojedly, tatínek s Hnědulkou podal mamince dort a pak si vzal také. Když maminka s tatínkem jedli dort, měli Hnědulku i Uhlíka oba na klíně. 
Když to Pochodeň s Ohníčkem dojedli, děti začínaly pomalu usínat. Maminka s tatínkem je donesli do pokoje, dali je do postýlky, utřeli jim pusu aby si nezašpinili postýlku, dali jim dobrou noc a zhasli lampičku. Pak odešli do obýváku, Ohníček s Pochodní si sedli a vzpomínali na to, jaké to bylo, když se jim před rokem narodily děti, Hnědulka a Uhlík a jak měli společně radost s tetou Briketou. Když si dovyprávěli, maminka uvařila dětem čajíček a řekla tatínkovi Ohníčkovi, aby donesl Hnědulce a Uhlíkovi čaj do pokojíka, až se probudí aby se mohli nabumbat a řekla tatínkovi, ať to položí na jejich stolek. Tatínek vzal oba čaje a šel s nimi k dětem do pokoje, tam si rozsvítil malou lampičku aby děti nevzbudil a položil jim je na stůl, který měly u postýlky. 
Když viděli Hnědulka a Uhlík tátu, začali se probouzet a otevírat očička. Tatínek, když už byly děti vzhůru, vzal bryndáčky a dal jim je okolo krku a začal jim dávat čajíček, aby neměly děti žízeň. Když tatínek byl u Hnědulky a Uhlíka moc dlouho, šla se maminka Pochodeň za ním podívat a viděla, že Ohníček dává Hnědulce nabumbat, dala dětem pusu, pohladila je a vzala si čaj pro Uhlíka a dala mu napít. Když už to měl Uhlík dopité, Hnědulka byla teprve v půlce, protože pila strašně pomalu. Když to Hnědulka i Uhlík dopili, Pochodeň poprosila Ohníčka, aby došel do koupelny pro žínku, aby jim mohli utřít pusu. Ohníček přinesl za chvíli žínku, dal jednu Pochodni pro Hnědulku, druhou si nechal pro Uhlíka. 
Pak jim dali dobrou noc, pohladili je, zhasli lampičku a tatínek Ohníček pustil dětem kazetu s ukolébavkami pro děti a pak odešel a zavřel za sebou dveře. Děti poslouchaly, až z toho usnuly a spaly. Maminka s tatínkem si udělali večeři, sedli si ke stolu, popřáli si „Dobrou chuť!“ a začali jíst. Když se najedli, umyli se a šli oba do postele spát. Přikryli se, Pochodeň řekla Ohníčkovi „Dobrou noc, Ohníčku!“. Ohníček jí na to odpověděl „Dobrou noc Pochodni, hezky se vyspi!“. A než usnuli, chytli se za ruce a přemýšleli o tom, co budou dělat příští den až z toho oba usnuli a nechali si oba zdát krásný sen o tom, jak jsou šťastní, že mají Hnědulku a Uhlíka.

Máte i Vy oblíbenou pohádku, o kterou se chcete podělit? Přidejte ji.

Sdílejte:   | 
0

Diskuze k této stránce (0 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Zatím zde není žádný příspěvek.

© 2013 - 2019 ProMaminky.cz | design and code by Werner Dweight

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. v pořádku více informací